27.10.2013

نقل قولی تازه از خمینی درباره رابطه با آمریکا: قرار نیست اختلاف ایران‌ـ‌آمریکا هزار سال طول بکشد

دیگربان: محسن رفیقدوست٬ نخستین وزیر سپاه با دفاع از آغاز مذاکرات ایران و آمریکا جمله‌ای از روح‌الله خمینی مبنی بر اینکه قرار نیست تهران‌ـ‌واشینگتن هزار سال اختلاف داشته باشند را نقل کرد.

آقای رفیقدوست در گفتگویی که روز دوشنبه (۲۹ مهر) از وی در خبرگزاری «تسنیم» منتشر شده٬ از استقبال گسترده مردم برای مذاکره با آمریکا خبر داده است.

وی گفته خواست مردم این است که جمهوری اسلامی با حفظ منافع با آمریکا مذاکره کند و «حتی در مصاحبه رسانه‌ای تلویزیون با مردم همه از مذاکره به‌شرط حفظ منافع خوشحال بودند.»

رفیقدوست افزوده است: «الآن چه منطقی می‌گوید ما مذاکره نکنیم؟ چرا مذاکره نکنیم؟ زمانی که ایران به یک قدرت تأثیرگذار در منطقه تبدیل شده شرایط در مذاکره به‌ نفع ما خواهد بود.»

این مقام سابق سپاه اضافه کرده که «انکار تأثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم شوخی بزرگی است. همین الآن که تنها یک مذاکره جزئی شده چینی‌ها و هندی‌ها به وحشت افتادند. چون بازار ما را گرفته بودند.»

وی درباره گفتگوی تلفنی روحانی و اوباما هم گفته «آمریکایی‌ها درخواست ملاقات داشتند و تلفن هم تحمیل شد و پاسخ ما به آن‌ها با اجازه بود.»

رفیقدوست با دفاع از آغاز مذاکرات ایران و آمریکا اظهار کرده است: «صلاح بعضی از افراد در ایران در عدم ارتباط است٬ اما کدام جنگ در طول تاریخ بوده که ۱۰ هزار سال طول بکشد٬ کدام قطع ارتباطی بوده که ۵۰۰ سال طول بکشد، بالاخره این هم باید یک روز تمام شود. الآن زمانش رسیده، راه طولانی داریم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزوده زمانی که وزیر سپاه بوده می‌خواسته در سفارت سابق آمریکا مستقر شود که آقای خمینی با رد این درخواست به وی گفته است: «مگر قرار است ما هزار سال با آمریکا اختلاف داشته باشیم؟ به آنجا نروید.»

دولت حسن روحانی پس از ۳۴ سال برای حل و فصل برنامه اتمی تهران مذاکرات محدودی را با آمریکا آغاز کرده که با خشم محافظه‌کاران تندرو در ایران مواجه شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی نیز با حمایت از این مذاکرات قولی از آقای خمینی مبنی بر حذف شعار «مرگ بر آمریکا» نقل کرده که باعث افزایش حملات علیه وی شده است.

Related posts:

  1. به روباه گفتند شاهدت کیست گفت دمم: گزارش صداوسیما علیه ادعاهای اخیر هاشمی رفسنجانی
  2. تلاش برای تئوریزه کردن “نرمش قهرمانانه” صلح حسن یا کربلای حسین؟
  3. وال‌استریت‌ژورنال: آمریکا برای دیدار با مقامات عالی‌رتبه ایران آماده می‌شود
  4. رئیس‌جمهور در مصاحبه با ان‌بی‌سی: ایران هیچ‌گاه سلاح اتمی تولید نمی‌کند/ لحن نامه اوباما مثبت و سازنده بود
  5. مقام معظم: حسن! اگر اوباما اومد جلو، نرو توالت فالس نیوز: این بار دست به آب رفتن بی‌موقع، حتی با پای راست، به ضرر نظام است

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates