23.09.2022

بیش از ۳۰۰ دوربین مداربسته در ایران توسط آنونیموس هک شد

دویچه‌وله: گروه هکرهای ناشناس اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ دوربین مداربسته در ایران را هک کرده است. رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از طرفداران حکومت خواسته تا بعد از نماز جمعه این هفته در اعتراض به “حرکات هنجارشکنانه” تظاهرات کنند.

گروه آنونیموس−هکرهای ناشناس− که از ابتدای اعتراضات مردمی در ایران به مرگ مشکوک مهسا امینی علیه نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی اعلان جنگ سایبری کرده، در صفحه توییترش نوشت که بیش از ۳۰۰ دوربین مداربسته در ایران را هک کرده است.

این گروه همچنین از حمله به سایت ریاست جمهوری ایران خبر داد و با هشتگ “عملیات ایران” (#OpIran) نوشت: «ما در نبرد کنونی همراه مردم ایران هستیم. ما انونیموس هستیم، منتظرمان باشید.»

با این حال پس از چند ساعت پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری با شناسه http://president.ir بازیابی شده و مجددا در دسترس قرار گرفت.

این گروه در روزهای گذشته سایت‌های متعددی از جمله سایت بانک مرکزی و سایت دولت ایران را هک کرد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز با اشاره به اعتراضات مردمی به مرگ مشکوک مهسا امینی در حساب توییتری خود نوشت: «نیروهای امنیتی ایران تظاهرات مسالمت‌آمیز اعتراض به کشته شدن مهسا امینی را با خشونت سرکوب می‌کنند. شلیک گلوله به معترضان دست کم ۸ کشته و ۱۰۰ زخمی برجای گذاشته است.»

تعداد کشته شدگان تا زمان تنظیم این گزارش ۱۰ نفر اعلام شده است.

قطع دسترسی به اینستاگرام از سوی حکومت

با بروز اختلالات شدید در اپلیکیشن‌های واتس‌اپ و اینستاگرام، خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران نوشت: «با تصمیم شورای امنیت کشور دسترسی به اینستاگرام از شب گذشته (چهارشنبه ۳۰ شهریور) از داخل ایران ممکن نیست. همچنین دسترسی به واتس‌اپ هم دارای اختلال است.»

بر اساس این گزارش مشخص نیست این قطع دسترسی تا چه زمانی طول بکشد. فارس نوشته است: «اقدامات خلاف امنیت ملی در بستر این شبکه‌‌ها توسط ضدانقلاب و پاسخگونبودن این پلتفرم‌ها یکی از دلایل این تصمیم است.»

مطالب بیشتر درباره قطعی اینترنت را اینجا بخوانید

از آبان ۱۳۹۸ یکی از راهکارهای حکومت ایران برای مقابله با اعتراضات، قطع اینترنت و محدود کردن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی بوده است. این شبکه‌ها نقشی مهم در برنامه‌ریزی حرکات اعتراضی و نیز اطلاع‌رسانی درباره آنها دارند. همچنین اخبار و فیلم‌های مربوط به سرکوب خشن اعتراضات از سوی حکومت نیز از طریق این شبکه‌ها در اختیار رسانه‌های آزاد قرار می‌گیرد.

راهپیمایی حکومتی در روز جمعه

هم زمان با گسترش اعتراضات به حدود ۵۰ شهر ایران، رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فراخوانی برای تظاهرات در روز جمعه اول مهر بعد از نماز جمعه داده است.

محسن محمودی در اظهاراتش به حرکاتی از جمله “آتش زدن قرآن، حمله به مساجد و کشیدن چادر از سر یک زن محجبه” در جریان اعتراضات روزهای اخیر اشاره کرد. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی و نیز ناظران و تحلیل‌گران این اقدامات را مشکوک خوانده و آنها را به نیروهای خودی و سرکوبگر نسبت داده‌اند.

بیشتر بخوانید: اعتراضات ایران؛ موج سرکوب و قطع دسترسی به اینستاگرام

اغلب کاربران شبکه‌های اجتماعی این حرکات را محکوم کرده و نوشته‌اند که ماموران حکومتی در همه اعتراضات خودشان دست به این اقدامات می‌زنند تا بهانه سرکوب را فراهم کنند.

رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از طرفداران حکومت خواسته تا در اعتراض به این “حرکات هنجارشکنانه” روز جمعه پس از نماز جمعه در تهران در حد فاصل دانشگاه تهران تا میدان انقلاب راهپیمایی کنند.

این ترفند همیشگی مقامات جمهوری اسلامی در مقابله با اعتراضات مردمی است. اولین بار از این ترفند در سال ۱۳۷۸ و پس از درگیری‌های کوی دانشگاه استفاده شد. در تیرماه آن سال پ

س از چندین روز سرکوب دانشجویان، طرفداران خامنه‌ای به خیابان‌ها آمده و علیه معترضان راهپیمایی کردند.

در سال ۸۸ و در جریان اعتراضات موسوم به “جنبش سبز” نیز چندین بار از این ترفند استفاده شد که آخرین مورد آن ۹ دی ۱۳۸۸ بود. در آن زمان با فراخوان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی طرفداران حکومت از اقصی نقاط ایران به تهران آورده شده و دست به راهپیمایی زدند و علیه رهبران جنبش سبز و معترضان به نتیجه انتخابات شعار دادند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates