03.10.2022

روایت شب سرکوب و وحشت در دانشگاه صنعتی شریف


بی‌بی‌سی: انجمن اسلامی دانشگاه شریف می‌گوید «از شنبه شب اقدامات فراوانی برای نصب دوربین‌های جدید و آنتن‌های مخابراتی در سردر اصلی دانشگاه صورت گرفته تا بتوانند به‌صورت آنلاین، افراد را شناسایی کنند.»

انجمن اسلامی دانشگاه شریف در حساب توئیتری خود شرح مفصلی از یورش یکشنبه شب نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها به دانشگاه شریف و دانشجویان آن منتشر کرده که فضای ارعاب و سرکوب را در این دانشگاه در پی یورش یکشنبه شب نیروهای امنیتی به آن، به خوبی نشان می‌دهد.

براساس این روایت اولین رویارویی جدی دانشجویان و نیروهای لباس شخصی در برابر در دانشکده مهندسی انرژی روی داده است. جمعیت دانشجویان معترض با رسیدن به در دانشکده مهندسی انرژی با نیروهای لباس شخصی روبرو می‌شوند که با چند ون برای دستگیر کردن آنها آماده‌اند. نیروهای امنیتی در دم سه دانشجو را دستگیر می‌کنند و دانشجوی چهارمی را با ضربه باتوم به سر راهی بیمارستان می‌کنند.

با ادامه اعتراض‌ها تیراندازی با گلوله ساچمه‌ای و پینت بال به دانشجویان آغاز می‌شود. دانشجویان درهای دانشگاه را بسته و خود را در محاصره نیروهای امنیتی و لباس شخصی می‌بینند.

«وضعیت روحی دانشجوها مانند زمان جنگ است»
انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف می‌گوید که شنبه شب اقدامات فراوانی برای نصب دوربین‌های جدید و آنتن‌های مخابراتی در سردر اصلی دانشگاه صورت گرفته تا بتوانند به‌صورت آنلاین، افراد را شناسایی کنند.

این انجمن در ادامه روایت خود از وقایع روز یکشنبه آورده است: « هیچ دری باز نیست و حتیٰ حضور معاونین و رییس دانشگاه نیز نمی‌تواند ذره‌ای امنیت در درهای دانشگاه ایجاد کند.»

حراست و رؤسای دانشگاه دانشجویان را به‌صورت پیوسته و قطاری، راهی پارکینگ دانشگاه می‌کنند تا از آنجا وارد میدان تیموری شوند و به‌سمت مترو، خوابگاه، یا ماشین‌های خود بروند اما نیروهای لباس شخصی با تفنگ در صحنه حاضر می‌شوند: « با رسیدن تعداد خوبی از جمعیت به پارکینگ، اعلام می‌شود که درِ ورودیِ پارکینگ باز نمی‌شود و دانشجویان باید ابتدا به درون پارکینگ بروند و سپس از درهای خروجی پارکینگ که کنار هایپر مارکت فامیلی است، خارج شوند. تعدادی از دانشجویان جلوتر همین‌گونه نیز عمل می‌کنند.»

در طبقهٔ اول و دوم پارکینگ، نیروهای لباس شخصی، با باتوم و تفنگ و موتور در کمین دانشجویان بوده‌اند. نیروهای لباس شخصی به دانشجوها در طبقهٔ اول یورش می‌برند و با شلیک گلوله‌های پلاستیکی و ساچمه‌ای از فاصلهٔ نزدیک و مخصوصاً به‌سمت دخترها آن‌ها را از حرکت باز می‌دارند و «با خشونتی بربرگونه» دانشجویان را دستگیر و سوار ون می‌کنند.

گروه دیگری از دانشجویان که در پارکینگ گرفتار شده‌اند، «با وحشت و ترسی فراوان، پشت ماشین‌ها قایم می‌شوند، اما نیروهای لباس شخصی، با روانه‌کردن فحش‌های ناموسی و رکیک به آن‌ها و شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای و پلاستیکی که منجر به خون‌ریزی دانشجویان می‌شود، دنبال آن‌ها می‌کنند.»

با وجود شلیک گاز اشک‌آور تعدادی از دانشجویان موفق می‌شوند از طریق یک آسانسور، وارد هایپر مارکت فامیلی شوند و فرار کنند.

به تخمین انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف تا این مرحله دست کم ۳۰ تا ۴۰ نفر از دانشجویان این دانشگاه دستگیر شده‌اند که از وضعیت اکثر آنها و نهاد بازداشت‌کنندهٔ آنها، هیچ اطلاعی در دست نیست.

وقتی دانشجویان برای خروج از پارکینگ به نتیجه‌ای نمی‌رسند دوباره راهی دانشگاه می‌شوند اما باز «نیروهای امنیتی با تفنگ‌هایی در دست، نظاره‌گر دانشجویان هستند و به‌ صورت گزینش‌شده، تعدادی از دانشجویان را از جمعیت بیرون می‌کشند و با خود می‌برند.»

حتی وقتی نیروهای حراست یا یک استاد دانشگاه برای جلوگیری از دستگیر شدن دانشجویان وارد عمل می‌شوند نیروهای لباس شخصی آنها را نیز مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

به روایت انجمن اسلامی دانشگاه شریف، فضای ناامنی بر دانشگاه غلبه کرده است: «انگار دشمن در شهر می‌گردد و دنبال قربانی می‌گردد. اشک و گریه، کم‌ترین چیزی است که در بین دانشجوها دیده می‌شود. مخصوصاً دانشجوهای ورودی ۱۴۰۱ که دومین روز خود را در دانشگاه تجربه می‌کنند، بیشتر از این وضعیت می‌ترسند و هیچ ایده‌ای ندارند که چه باید بکنند.»

وزیر علوم به دانشجویان: بیت‌المال را هدر می‌دهید


محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات وفناوری که یکشنبه شب در پی حمله نیروهای امنیتی به دانشگاه شریف رفته بود در پاسخ دانشجوهای معترض آنها را به هدر دادن بیت‌المال متهم کرد.

ویدیویی که از حضور محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم در میان دانشجویان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دانشجویانی را نشان می‌دهد که ماجرای تیراندازی نیروهای امنیتی را تعریف می‌کنند که به سمت آنها گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور شلیک شده است. دانشجویان می‌گویند که نگران افرادی هستند که داخل دانشگاه گیر افتاده‌اند.

دانشجوی دیگری به وزیر علوم می‌گوید دانشجویان زیادی در بخش‌های دیگر گرفتار نیروهای امنیتی شده‌اند و «حالا دیگه ما نگران آزاد شدنشون نیستیم. نگران جونشونیم. می‌زنن آقای وزیر.»

این دانشجو در ادامه از ضرب و جرح خودش و چند نفر دیگر می‌گوید که چطور با باتوم کتک خورده و دانشجوی دیگری از ناحیه چشم بر اثر ضربه باتوم نیروهای امنیتی مجروح شده است.

وزیر علوم در مقابل از دانشجویان می‌خواهد که عکس و فیلم نگیرند که به یک «کانال خارجی» بفرستند چون «در شان دانشجوی شریف نیست».

حرف وزیر فریاد اعتراض دانشجویان را بلند می‌کند که می‌پرسند «آیا کتک خوردن در شان دانشجو است؟»

وزیر علوم در پایان به تندی به دانشجویان می‌گوید «قانون را رعایت نکنید باید هزینه‌اش را بدهید، تعارف هم نداریم. بروید بیرون با شما برخورد کنند ما نمی‌توانیم کاری کنیم.» و باز هم دانشجویی از او می‌پرسد که «آیا آدم کشی توسط گشت ارشاد و تیراندازی به دانشجوایان قانونی است؟»

بر اساس مشروح وقایع یکشنبه شب توسط انجمن اسلامی دانشگاه شریف، وزیر علوم با یکی از استادان دانشگاه نیز وارد درگیری لفظی می‌شود و او را بی‌وجدان، بی‌اخلاق، خیانت‌گر، بازی‌کننده با احساسات جوانان و منحرف‌کنندهٔ دانشجویان از صراط مستقیم خطاب می‌کند. که با حمایت دانشجویان از این استاد دانشگاه روبرو می‌شود.

این انجمن از ادامه حاکمیت فضای امنیتی و ترس میان دانشجویان ساکن در خوابگاه‌ها می‌گوید که «می‌دانند و می‌بینند که نیروهای لباس شخصی، اطراف همهٔ خوابگاه‌ها را محاصره کرده‌اند و بی‌صبرانه منتظر قربانی‌های خود هستند. در نتیجه خوابگاهی‌ها سعی می‌کنند در خوابگاه بمانند، اما می‌ترسند که نیروهای شخصیِ آتش‌به‌اختیار، وارد خوابگاه شوند و اقدام به دستگیری دانشجویان کنند. »

ویدئو از اینستاگران

ویدیوهایی که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده که خیابان آزادی را در تقاطع بزرگراه یادگار امام در ساعت ۱:۱۰ دقیقه بامداد نشان می‌دهد.

در این ویدیو ترافیک سنگین خودروها دیده می‌شود و شعار مرگ بر دیکتاتور شنیده می‌شود. به گفته یک شاهد عینی، «حدود ۳۰۰ نفر مامور یگان ویژه جلوی در دانشگاه شریف بودند و کسی به دانشگاه داخل، یا از آن خارج نمی‌شد».

ویدیوی دیگری هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که شرایط مشابهی را در ساعات پایانی دهم مهرماه نشان می‌دهد.

در پی انتشار اخبار یورش نیروهای امنیتی به دانشگاه شریف، عده‌ای از مردم با تجمع در برابر این دانشگاه خواستار آزادی دانشجویان شدند.

جمیعت بزرگ دیگری نیز سوار بر خودروهای خود راهی این دانشگاه شدند که در نهایت برای جلوگیری از تجمع آنها، خیابان آزادی توسط پلیس مسدود اعلام شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates