03.02.2023

سوریه؛ شبه‌نظامیان ایرانی، ۱۱ نیروی سوری را به اتهام ارتباط با اسرائیل بازداشت کردند


رادیوفردا: نیروهای ایرانی سال‌هاست که به نفع بشار اسد در سور یه می‌جنگند

در پی دو حمله پهپادی به کاروان حامل تجهیزات که ایران از راه عراق به سوریه منتقل می‌کرد، یک گروه سوری مخالف حکومت دمشق گفته که نیروهای ایران و حزب‌الله، ۱۱ تن را به ظن «همکاری با اسرائیل و قوای بین‌المللی» بازداشت و بازجویی کرده‌اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، افراد بازداشتی در بوکمال و منطقه المیادین در استان دیرالزور، جنگجویان سوری هستند که تا کنون در صفوف متحدین ایران در منطقه حضور داشتند، اما شبه‌نظامیان وفادار به ایران و حزب‌الله اعتماد به آن‌ها را از دست داده‌اند.

دو کاروان از کامیون‌هایی که کالاهایی از ایران و متحدین آن‌ها را از عراق به سوریه می‌برد، در روزهای گذشته در مرز بوکمال مورد حمله قرار گرفت و بر اساس گزارش‌های مختلف، شماری از افراد کشته شدند.

هر چند کسی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته اما احتمال انجام آن از سوی اسرائیل در گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای عنوان شده است.

اسرائیل در دهه گذشته همواره از احتمال انتقال سلاح از عراق به سوریه و لبنان، ابراز نگرانی کرده است.

آویو کوخاوی، رئیس پیشین ستاد ارتش اسرائیل، ماه گذشته در ارتباط با یک حمله مشابه گفت اطلاعات دقیق کشورش حاکی بود که در یک کاروان، «کامیون شماره هشت» حامل اسلحه بود.

تسنیم، خبرگزاری‌ نزدیک به سپاه پاسداران ایران، پس از حملات روزهای گذشته در بوکمال نوشته بود که کامیون‌ها حامل کالاهای اساسی، آذوقه، تجهیزات بیمارستانی و اسباب‌بازی برای کودکان بیمار بود. این خبرگزاری تصاویری از کودکان مناطق این بخش از مرز عراق و سوریه را در میان اسباب‌بازی‌های به جای مانده از انفجار کامیون‌ها منتشر کرده بود.

اما آوی دیختر، عضو کابینه امنیتی- سیاسی اسرائیل، در واکنش به دو حمله اخیر، به شبکه اسرائیلی «کان» گفت که کشورش کامیون‌های حامل آذوقه و غذا را هدف قرار نمی‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گفته است هیئت تحقیق نیروهای متحد ایران در سوریه که به منطقه رفته، قصد دارد فرماندهان گذرگاه بوکمال را تغییر دهد و تدابیر دیگری برای جلوگیری از تکرار حملات در نظر گرفته‌ است.

ایران یا سوریه به این گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه که از بریتانیا فعالیت می‌کند، واکنش نشان نداده‌اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates