27.02.2023

فاضل‌میبدی «یک جریان مذهبی» را در مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دختر مقصر دانست

صدای آمریکا: در تازه‌ترین واکنش‌ها به مسمومیت‌های دنباله‌دار مرموز دانش‌آموزان دختر، برای نخستین بار پای مذهبی‌ها به میان آمده است و یک عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید که «هزاره‌گراها» که نوعی تفکر نزدیک به طالبان است، این اقدامات را انجام می‌دهند.

محمدتقی فاضل میبدی، روز یک‌شنبه هفتم اسفند در گفت‌وگو با شبکه شرق گفت: «یک جامعه‌شناس که نمی‌توانم نامش را بگویم در قم پژوهشی در این زمینه انجام داده و در جلسه‌ای این موضوع را برای برخی شرح داده است.»

به گفته او، یک «جریان مذهبی و ضدمدرنیته» موسوم به «هزاره‌گرا» مسئول مسمومیت‌های سریالی در مدرسه‌ها است.

این روحانی توضیح داد: آن جامعه‌شناس به این نتیجه رسیده که «هزاره‌گراها این اقدامات را انجام می‌دهند. این مسمومیت‌ها اتفاقی نیست. این جریان شبیه طالبان هستند، گرچه طالبان اجازه نمی‌دهد دختران به دانشگاه بروند، اما این گروه می‌گویند دختر نهایتا تا سوم دبستان باید درس بخواند.»

فاضل میبدی تأکید کرد: «من در شگفتم که چرا دولت و نهادهای امنیتی این جریان را دنبال و موضوع را برای مردم شفاف نمی‌کند.»

هزاره‌گرایی و قرآن؟

برخی مسلمانان تصور می‌کنند آیه پنجم در سوره سجده از قرآن درباره هزاره‌گرایی است که می‌گوید، «کار را از آسمان تا زمین سامان می‌دهد. سپس در روزی که مقدار آن هزار سال است، چنان که می‌شمارید، به سوی او بالا می‌رود.»

به گفته برخی مفسران، این آیه مربوط به روز قیامت است. «هزاره‌گرایی» به عقیده آنها «اعتقاد به پایان قریب‌الوقوع نظام کنونی دنیا و پدیدار شدن حکومتی در غایت خوبی، هماهنگی و عدالت‌پیشگی در جهان» است و مهمترین شاخصه آنها «نارضایتی از وضع موجود و سپس اعتقاد به وقوع دوره‌ای از جهان است که عدالت، صلح و رفاه در آن فراگیر می‌شود.»

گفته می‌شود «هزاره‌گرایی» موجی از خرافه‌گرایی است که در ادیان مختلف وجود دارد.

واکنش مولوی عبدالحمید

حساب توییتری منتسب به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، هم روز شنبه به نقل از وی نوشت: « مسموم کردن دانش‌آموزان دختر در قم و بروجرد عملی غیر انسانی،‌ ضد اسلامی و دشمنی با تحصیل و آموزش زنان، و انتقام از خیزش اخیر آنان است.»مولوی عبدالحمید در ادامه اظهار امیدواری کرده «هرچه زودتر عوامل این جنایت سریالی شناسایی شوند و به سزای اعمالشان برسند.»

تاکنون گزارشی از بازداشت هیچ فرد یا گروهی مرتبط با مسمومیت‌های دنباله‌دار دانش‌آموزان در مدرسه‌های دخترانه منتشر نشده و مقامات مسئول توضیح بیشتری درباره چرایی و چگونگی این حمله‌ها ارائه نکرده‌اند.

فاضل میبدی اضافه کرد: «خبر دارم که خانواده‌ها می‌ترسند دخترانشان را به مدرسه بفرستند» و «درصد زیادی از تحصیل محروم شده‌اند تا جانشان حفظ شود.»

او به نقل از جامعه‌شناسی که این پژوهش را انجام داده افزود: «مرکز ثقل این جریان در قم و اصفهان است» و «در مدارس دخترانه رعب و وحشت حاکم است.»

با این حال، فاضل میبدی می‌گوید، تاکنون نشنیده که «روحانی یا چهره شاخصی از این جریان حمایت کند» و نمی‌داند «آیا فرد شاخصی پشت این ماجرا هست یا خیر، اما مطمئنا این ماجرا تصادفی نیست.»

مسمومیت ناشی از استنشاق گاز سمی که از ۱۹ آذر در هنرستانی دخترانه در قم آغاز شد، حالا به شهرهای دیگر از جمله بروجرد، تهران و اردبیل نیز رسیده است و بنا بر گزارش‌ها،‌ امروز یک‌شنبه، ۵۰ دانش‌آموز دختر بر اثر مسمومیت در مدرسه راهی بیمارستان شده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی نخست گزارش‌های مرتبط با مسمومیت‌های سریالی مشکوک را که گزارش‌های مرتبط با آن در رسانه‌های رسمی ایران نیز بازتاب می‌یافت، به شایعات فضای مجازی و جنجال‌آفرینی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور نسبت دادند، اما هم‌زمان نهادهای امنیتی و بخش‌هایی از دولت و مجلس به دنبال بررسی دلایل آن برآمدند.

روز شنبه دو مقام در دولت و مجلس تأیید کردند که مسمومیت سریالی دانش‌آموزان دختر «عمدی» است و عامل آن کسانی هستند که «دوست داشتند تمامی مدارس، به‌خصوص مدارس دخترانه تعطیل شوند.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates