01.06.2023

آکسیوس: رایزنی آمریکا با عمان برای تماس دیپلماتیک با ایران

دویچه‌وله: وبسایت آکسیوس روز سه‌شنبه ۹ خردادماه از قول پنج مقام آمریکایی، اسرائیلی و اروپایی گزارش داد که برت مک‌ گورک، مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا در امور خاورمیانه، اوایل ماه جاری برای گفت‌وگو با مقامات عمانی به منظور تماس دیپلماتیک احتمالی با ایران، بی‌سر و صدا صدا به مسقط، پایتخت عمان سفر کرد.

بر پایه این گزارش، این تماس احتمالی عمان با مقامات جمهوری اسلامی مشخصا در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

چهار مقام اسرائیلی و آمریکایی به آکسیوس خبر دادند که که مک گورک پس از این که به همراه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به عربستان سفر کرد راهی اسرائیل شد و روز ۸ ماه مه نیز به مسقط سفر کرد.

این سفر از سوی مقامات عمان و آمریکا رسانه‌ای نشد و هدف از انجام آن، فشارهای دیپلماتیک جدید بر ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور با میانجیگری عمان بوده است.

در همین خصوص، یک مقام ارشد اسرائیلی نیز از توافق برای انجام مذاکرات دیپلماتیک از طریق یک کشور ثالث خبر داد و گفت: «مذاکرات نزدیک بین ایران و آمریکا از طریق عمان انجام می‌شود.»

سه مقام ارشد اسرائیل نیز تایید کرده‌اند که کاخ سفید از طریق عمان در حال بررسی است که آیا جمهوری اسلامی آماده برداشتن گام‌هایی در زمینه حل مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای و اوضاع منطقه است یا خیر و این که ایران در ازای این گام‌های احتمالی، چه می‌خواهد.

یک دیپلمات ارشد اروپایی نیز با تایید میانجیگری عمان بین تهران و واشنگتن می‌گوید آمریکا در حال همکاری با عمان در مورد موضوع ایران است.

سه مقام اسرائیلی اما گفته‌اند که تل‌آویو نگران است فشار احتمالی آمریکا بر ایران به‌خاطر توافق هسته‌ای با این کشور کاهش یابد.

عمان در هفته‌های گذشته تحرکات دیپلماتیک گسترده‌ای در رابطه با ایران انجام داده است. هیثم بن طارق آل سعید، سلطان عمان به تازگی در سفر به ایران با رهبر و رئیس جمهوری اسلامی این کشور دیدار کرد.

بیشتر بخوانید: خامنه‌ای از برقراری روابط مجدد با مصر استقبال کرد

سلطان عمان روز دوشنبه ۲۹ مه (۸ خرداد) گفت که در جریان دیدار با علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی در مورد عرصه‌های مختلف همکاری، گفت‌وگو و تبادل نظر شده است.

چندی پیش پایگاه خبری آمریکایی “نشنال” به نقل از مقامات مصری گزارش داده بود که ایران و مصر در چند ماه آینده تبادل سفیر می‌کنند. این منابع رسمی گفته بودند که موضوع احیای روابط میان قاهره و تهران در سفر سلطان عمان به مصر مطرح شده و احتمالا تا پایان سال جاری میلادی دیداری میان ابراهیم رئیسی و عبدالفتاح سیسی صورت خواهد گرفت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates