03.07.2013

تحریم‌های تازه آمریکا ایران را منزوی‌تر می‌‌کند

دویچه‌وله: تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران باعث عقب‌نشینی کشورهای بیشتری از جمله چین، سنگاپور، تایوان و کره جنوبی از بازار ایران شد. کارشناسان معتقدند که این تحریم‌ها باعث افزایش قیمت کالاهای وارداتی و انزوای بیشتر ایران می‌شود.

رشته تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران که روز دوشنبه (یکم ژوئیه / دهم تیر) به اجرا گذاشته شد، کشتی‌رانی، صنعت کشتی‌سازی و بخش انرژی و مدیریت بنادر ایران را نیز در بر می‌گیرد.

روز سه‌شنبه (۲ ژوئیه، ۱۱ تیر) خبرگزاری رویتروز گزارش داد که در نخستین واکنش به این تحریم‌ها، شماری از شرکت‌های مهم حمل و نقل خارجی همکاری‌های خود با ایران را قطع کرده‌اند. بر اساس تحریم‌های تازه، تنها محموله‌ای که مجاز است به بندرهای ایران حمل شود، دارو و غذاست.

از آنجایی که دولت ایران از این پس ناچار خواهد بود کالاهای مورد نیاز خود را از راه‌های زمینی وارد کند، کارشناسان احتمال می‌دهند که قیمت‌ کالاهای وارداتی بیش از پیش افزایش یابد.

تحریم‌های تازه شامل معامله نفت در برابر طلا نیز می‌شود. تا کنون ایران توانسته بود بخشی از بهای فروش نفت و گاز خود را در کشورهای مجاور مانند ترکیه به صورت طلا دریافت و سپس از طلا برای خرید کالاهای خارجی استفاده کند. تحریم‌های تازه خرید و فروش فلزات، کالاهای مصرفی و همچنین نرم‌افزارهای مربوط به تولیدات صنعتی را نیز شامل می‌شود.

عقب‌نشینی شرکای مهم ایران
انتظار می‌رود که قیمت کالاهای وارداتی بیش از پیش افزایش باید انتظار می‌رود که قیمت کالاهای وارداتی بیش از پیش افزایش باید

چین و سنگاپور که از شرکای تجاری بزرگ ایران به‌شمار می‌روند، اعلام کردند که به تحریم‌های تازه علیه ایران عمل خواهند کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت که دو شرکت بزرگ کشتیرانی چینی هم به خواست آمریکا گردن نهاده‌اند. یکی از این شرکت‌ها “کاسکو کانتینر” (Cosco Container Lines) است که پنجمین شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی جهان به‌شمار می‌رود. شرکت “چاینا شیپینگ کانتینر لاینز” (China Shipping Container Lines) نیز تضمین کرده است که با “جدیت تمام” به تحریم‌ها علیه ایران عمل خواهد کرد و از معامله با این کشور خوددرای می‌‌کند.

علاوه بر چین و سنگاپور، شرکت‌های حمل و نقل دریایی تایوانی و کره جنوبی نیز از رابطه با ایران پرهیز می‌کنند.

“حسن نیت” کشورها در برابر ایران

یک روز پیش از اعلام خبر کناره‌گیری شرکت‌های بزرگ آسیایی از بازار ایران، عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از تحریم‌های تازه‌ی ایالات متحده علیه ایران انتقاد کرد و گفت، بجز آمریکا «همه‌‌ دنیا به دنبال نشان دادن حسن نیت در رابطه با ایران هستند.»

عراقچی همچنین گفت: «حتی در خود آمریکا کسانی بوده‌اند که پیشنهاد کرده‌اند این تحریم‌ها اعمال نشود و یا به عقب بیافتد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ ایران همچنین مدعی شد که “سیاست تحریم به خودی خود سیاست شکست خورده‌ای است”. او تاکید کرد که جمهوری اسلامی با وجود تحریم‌های تازه، برنامه‌ی اتمی خود را دنبال خواهد کرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران انتظار می‌رفت که آمریکا و هم‌پیمانانش برخی از تحریم‌ها علیه ایران را لغو کنند. البته تحریم‌های تازه شش ماه پیش برای واداشتن ایران به تعلیق غنی‌سازی اورانیوم تصویب شده بودند.

آمریکا و شماری از کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که در پی دستیابی به جنگ‌افزار اتمی است. جمهوری اسلامی پیوسته این اتهام را رد کرده و بر صلح‌آمیزبودن برنامه‌ی اتمی خود تاکید ورزیده است.

Related posts:

  1. دنیس راس: مردم ایران می‌دانند رهبری مشکلات اقتصادی را برای آنها ایجاد کرده
  2. تحریم‌های تازه آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران
  3. تحریم‌های جدیدی علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا طرح شد
  4. آمریکا: از تابستان فروش طلا به دولت و شهروندان ایران ممنوع می‌شود
  5. اوباما بسته تحریمی جدید علیه ایران را امضا کرد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates