04.10.2023

توماج صالحی اظهارات وکیلش در مورد سلامتی خود را تکذیب کرد

تصویری از توماج صالحی در یکی از تجمعات خارج کشور در پشتیبانی از اعتراضات مردمی در ایران

دویچه‌وله: به گفته توماج صالحی میزان آسیب‌های جسمی ناشی از شکنجه که به او وارد شده، “بسیار بیشتر و وحشیانه‌تر” از آن است که تا کنون منتشر شده است.

این خواننده معترض رپ که در جریان اعتراضات مردمی بازداشت شد و در زندان به سر می‌برد، با انتشار پیامی در شبکه ایکس (توییتر سابق) به اظهارات یکی از وکلایش واکنش نشان داد که پیشتر از “وضعیت سلامت پایدار” موکلش سخن گفته بود.

رزا اعتماد انصاری، یکی از وکلای توماج صالحی، دیروز شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) به “شبکه شرق” از “انتقال او از بند امنیتی به بند عمومی زندان” خبر داده و مدعی شده بود که این خواننده رپ “تا امروز وضعیت سلامت پایداری در زندان داشته است”.
این وکیل همچنین گفته بود که عمل جراحی پای توماج صالحی براساس نظر متخصص ارتوپدی، “اورژانسی” نیست و “تشریفات اداری و قضایی” برای انجام این عمل جریان دارد.
یه‌ وان ری، نماینده حزب سوسیال دموکرات آلمان در پارلمان این کشور (بوندس‌تاگ) که کفالت سیاسی توماج صالحی را بر عهده دارد نیز به این مسئله واکنش نشان داده است.
او با انتشار پیامی در شبکه ایکس (توییتر سابق) تصریح کرد: «رزا اعتماد انصاری، یکی از وکلای توماج صالحی ظاهرا در مورد موکلش نیک‌اندیش نیست. او در مصاحبه‌ای گفته که توماج صالحی به خاطر دندان‌درد مورد درمان قرار گرفته و وضعیت سلامت او نیز پایدار است. این مسئله به هیچوجه صحت ندارد.»

توماج صالحی هشتم آبان ماه سال گذشته در جریان خیزش مردمی و حنبش “زن، زندگی، آزادی” بازداشت و با اتهاماتی چون “افساد فی‌الارض” مورد محاکمه قرار گرفت. او در دادگاه به شش سال و سه ماه حبس محکوم شد و همچنان در زندان به سر می‌برد.

دومین جلسه محاکمه صالح نیک‌بخت

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، دومین جلسه دادگاه صالح نیکبخت، وکیل خانوادە مهسا امینی، امروز دوشنبه (۲ اکتبر / ۱۰ مهرماه) در شعبه ٢٨ دادگاە انقلاب تهران برگزار می‌شود.

نخستین جلسه دادگاه در تاریخ هفتم شهریور ماه برگزار شده بود، اما به دلیل طولانی شدن مدت زمان جلسه و همچنین تشخیص قاضی مبنی بر استماع نظر کارشناس وزارت اطلاعات، ادامه محاکمه به جلسه بعد موکول شد.

صالح نیک‌بخت، حقوقدان و وکیل خانواده ژینا مهسا امینی به دلیل مصاحبه‌هایش، از جمله درباره روند پیگیری پرونده جان باختن مهسا امینی به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” متهم شده است. شاکی او وزارت اطلاعات است.

سالگرد جمعه خونین زاهدان؛ افزایش شمار بازداشت‌شدگان

سایت حال‌وش که رویدادهای سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد شامگاه یکشنبه (۹ مهرماه) گزارش داد که شمار بازداشت‌شدگان در سالگرد “جمعه خونین زاهدان” به ۲۱۶ نفر رسیده است.

در این گزارش آمده است، با احراز هویت ۴۵ نفر دیگر از شهروندان بلوچ بازداشت‌شده، شمار افرادی که توسط نیروهای حکومتی در طی ۷۲ ساعت گذشته (بازه زمانی جمعه تا یکشنبه ۷ تا ۹ مهر) بازداشت‌ شده‌اند به ۲۱۶ تن رسیده است.

بنا بر گزارش این سایت، ۳۲ تن از بازداشت‌شدگان کودک و نوجوان ۱۳ تا ۱۸ سال بوده‌اند که مورد “خشونت و ضرب و شتم نیروهای امنیتی نیز قرار گرفته‌اند”.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates