13.11.2023

برگزاری مراسم سالگرد کیان پیرفلک یک هفته زودتر و در «فضایی امنیتی» در پرچستان ایذه

رادیوفردا: مراسم سالگرد کیان پیرفلک، روز پنج‌شنبه، یک هفته زودتر، با حضور ماه‌منیر مولایی‌راد و میثم پیرفلک، مادر و پدر کیان، و در کنار آرامگاه او در روستای پرچستان شهر ایذه و در «فضایی به شدت امنیتی» برگزار شد.

میثم پیرفلک، پدر کیان پیرفلک، عصر پنج‌شنبه ۱۸ آبان ماه با انتشار یک ویدیو و یک پیام در صفحه اینستاگرام خود، از برگزاری مراسم سالگرد کیان خبر داد که سال گذشته در جریان اعتراضات سراسری با شلیک نیروهای حکومتی در شهر ایذه کشته شد.

در ویدیوی منتشر شده در حساب اینستاگرام میثم پیرفلک، جمعی از مردم و بستگان این خانواده و همچنین ماه‌منیر مولایی‌راد، مادر دادخواه کیان پیرفلک، در کنار آرامگاه کیان در حال سوگواری هستند و در بخش دیگری از این ویدیو نیز جمعی از مردم در حال ابراز همدردی با پدر کیان، میثم پیرفلک، مشاهده می‌شوند.

کیان پیرفلک، ۹ ساله، روز ۲۵ آبان در جریان اعتراضات ایذه و در پی شلیک نیروهای حکومتی به خودروی حامل او و خانواده‌اش کشته شد. در جریان این حمله پدر او، میثم پیرفلک، نیز به‌شدت آسیب دید و به دلیل شدت جراحات و مصدومیت‌ها حدود چهار ماه در بیمارستان بستری بود.

خانواده پیرفلک مراسم سالگرد کیان را روز پنج‌شنبه و هفت روز زودتر، در حالی برگزار کردند که گزارش‌ها حاکی از فضای امنیتی و ادامه فشارها بر این خانواده و خانواده‌های دیگر کشته‌شدگان ایذه است.
میثم پیرفلک، پدر کیان، طی پیامی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «به نام خدای رنگین کمان، مراسم یکمین سالگرد پسر عزیزم، نوگل پرپر شده، مهندس کوچک کیان پیرفلک، روز پنج‌شنبه ۱۸ آبان ماه برگزار شد.»

پدر کیان پیرفلک در ادامه افزود: «از همه عزیزانی که از بدو مصیبت تاکنون به هر نحوی با ما ابراز همدردی، همدلی و همراهی نموده‌اند، صمیمانه سپاسگزاری می‌کنم.»

در همین حال فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری معترض کشته شده در قزوین، در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، تاکید کرد که «آیین سالگرد کشته‌شدن کیان پیرفلک هفت روز زودتر و تحت‌شدیدترین فشارهای امنیتی» برگزار شده و همزمان «فضای شهر ایذه» نیز در روز پنج‌شنبه «بسیار امنیتی» بوده است.

خانم حیدری همزمان گزارش‌ها درباره تهدید خانواده دادخواه میلاد سعیدیان‌جو، یکی دیگر کشته شدگان به دست نیروهای حکومتی در ایذه، را در جریان بازگشت از مراسم سالگرد کیان تایید کرد و نوشت: «نیروهای امنیتی به مادر و‌ خواهران میلاد سعیدیان‌جو در مسیر بازگشت از مزار میلاد حمله کرده و آنها را با اسلحه تهدید کرده‌اند.»
به نوشته فاطمه حیدری، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی همچنین «دو نفر از همراهان» خانواده میلاد سعیدیان‌جو را بازداشت کردند و خودروی آنها را نیز «توقیف» کردند.

به گفته فاطمه حیدری، این سومین باری است که خانواده میلاد سعیدیان‌جو «با اعمال خشونت شدید» تهدید شده‌اند.

شهر ایذه در جریان اعتراضات زن، زندگی، آزادی شاهد رویدادهای متعددی بوده است که عمدتا از کشته شدن دست‌کم ۷ تن از مردم، کودکان و نوجوانان این شهر، شامل کیان پیرفلک ۹ ساله، آبتین رحمانی ۱۳ ساله، سپهر مقصودی ۱۴ ساله، و رضا شریعتی، اشرف نیک‌پور، علی مولایی، و میلاد سعیدیان‌جو، در شامگاه ۲۵ آبان ۱۴۰۱ با شلیک نیروهای امنیتی، تشدید شد و با بازداشت شماری از جوانان این شهر ادامه یافت.

پس از آن حسین سعیدی و محمود احمدی در روز ۲۰ آذر ۱۴۰۱ در اثر حمله ده‌ها نفر از نیروی امنیتی جمهوری اسلامی به روستای پرسوراخ شهر ایذه کشته شدند و یک جوان دیگر به نام «عباس کورکوری مشهور به «مجاهد کورکور» بازداشت شد.

ماه‌منیر مولایی‌راد، مادر کیان در روز خاکسپاری فرزندش تاکید کرد که فرزندش بر اثر شلیک نیروهای حکومتی کشته شده است و در ماه‌های بعد نیز خواستار مجازات عاملان واقعی کشته شدن فرزندش شد.

دستگاه‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی تلاش کردند که کشته شدن کیان پیرفلک و شش تن دیگر در شامگاه ۲۵ آبان پارسال را به مجاهد کورکور منتسب کنند و خبرگزاری قوه قضاییه جمهوری اسلامی ۱۸ فروردین سال جاری اعلام کرد که «برای مجاهد کورکور، حکم اعدام» صادر شده است.

میثم پیرفلک، پدر کیان پیرفلک، مدتی پس از ترخیص از بیمارستان، روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین در ویدئویی گفت: «من هیچ شکایتی از مجاهد کورکور و مردم ایذه نکرده و نخواهم کرد، چون‌که من و همسرم به چشم خود دیدیم نیروهای امنیتی، به فرماندهی عیدی علی‌پور [از فرماندهان ارشد سپاه خوزستان]، ماشین ما را به رگبار بستند، مرا زخمی کردند و پسرم را به قتل رساندند.»

دو ماه بعد، پویا مولایی‌راد، پسر عموی ماه‌منیر مولایی‌راد مادر کیان، ۲۱ خرداد ماه در عصر روز تولد کیان پیرفلک، در یکی از جاده‌های اطراف ایذه با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد و مقام‌های حکومتی عنوان کردند که در اثر برخورد خودروی او، به نیروهای ایست‌بازرسی در جاده روستای پرچستان ایذه، یک مامور انتظامی به نام «محمد قنبری» نیز کشته شده است.

از این روز به بعد فشارها بر خانواده‌های پیرفلک و مولایی‌راد که تشدید شد تا حدی که تمامی فعالیت‌های ماه‌منیر مولایی‌راد و میثم پیرفلک، مادر و پدر دادخواه کیان، متوقف شد و همزمان سجاد پیرفلک، عموی کیان، برای چندین هفته بازداشت شد.

در ماه‌های اخیر همچنین فشارها بر دیگر خانواده‌های دادخواه ایذه نیز از جمله زهرا سعیدیان‌جو، خواهر میلاد سعیدیان‌جو، نیز برای چندین هفته بازداشت شد.

فشار بر خانواده‌های دادخواه معترضان کشته شده طی ماه‌های اخیر در دیگر شهرهای ایران تشدید شده است و همچنان ادامه ادامه دارد.

دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی به ویژه طی مرداد و شهریور ماه سال جاری در آستانه سالگرد مهسا امینی و آغاز اعتراضات زن، زندگی، آزادی ده‌ها تن از اعضای خانواده‌های دادخواه در شهرهای مختلف ایران بازداشت و احضار کرده و در موارد متعددی آنها را برگزاری مراسم سالگرد «منع» کردند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates