09.07.2013

دادستان تهران: سلطان پتروشیمی در بازداشت است/ آغاز تحقیقات قضایی از پرونده کارت‌های سوخت

عصرایران: دادستان عمومی و انقلاب تهران از آغاز تحقیقات قضایی درباره سوءاستفاده از کارت‌های باطل شده سوخت و ارجاع این پرونده به دادستانی تهران خبر داد و گفت: بازداشت سلطان پتروشیمی و تحقیقات از وی ادامه دارد.

به گزارش فارس، عباس جعفری دولت‌آبادی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در پرونده آقای «ج» مدیرعامل سابق یکی از بانک‌ها هم پرونده به صدور کیفرخواست منجر شده و در نوبت رسیدگی در دادگاه است.

دادستان عمومی و انقلاب تهران به کار خوب دستگاه قضایی در زمینه رسیدگی به پرونده اخلال‌گران بازار ارز اشاره کرد و گفت: متهمان پرونده در بازداشت به سر می‌برند و از بانک‌ها تحقیقات و استعلامات خوبی انجام شده است.

جعفری دولت‌آبادی درباره سلطان پتروشیمی و پرونده آن هم گفت: متهم اصلی این پرونده بازداشت شده است و تحقیقات درباره آن همچنان ادامه دارد.

جعفری دولت‌آبادی همچنین درباره پرونده‌ای که اخیراً به دادسرای تهران ارجاع شده مبنی بر سوء استفاده از برخی کارت‌های سوخت گفت: این پرونده کمتر از 10 روز است که به دادستانی تهران ارجاع شده و تحقیقات از مراجع بازرسی مرتبط آغاز شده است.

وی افزود: این پرونده به جریان افتاده اما هنوز تحقیقات اصلی آن آغاز نشده است.

*زوایای سوءاستفاده از کارت‌های سوخت باطل شده

اخیرا یک منبع آگاه در صنعت نفت در گفت‌وگو با فارس از کشف یک شبکه سوءاستفاده از کارت‌های سوخت خبر داده و گفته بود: این شبکه کارت‌های سوخت سوخته شده را از طریق یک عملیات فنی بازیابی کرده و با همدستی تعدادی از جایگاه‌های سوخت تهران به صورت غیر مجاز سوخت را از شبکه توزیع خارج می‌کردند.

بیژن حاج‌محمدرضا رئیس اتحادیه جایگاه‌داران بنزین در واکنش به این خبر تاکید کرد که مشکل از سامانه هوشمند سوخت است و تلویحا جایگاه‌داران را از این سوءاستفاده مبرا دانست.

شهرام رضایی معاون فنی سامانه هوشمند سوخت نیز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی فارس و در واکنش به کشف شبکه سوء استفاده از کارت‌های باطل شده هوشمند سوخت گفت: در مورد کارت‌های هوشمند سوخت کما‌فی‌سابق اصرار داریم که این کارت‌ها به هیچ عنوان قابل هک شدن نیست و تنها سوء استفاده در نحوه بکارگیری این کارت‌ها است و سوءاستفاده‌کنندگان از فاصله کوتاه ابطال فیزیکی و ابطال منطقی کارت‌های سوخت بهره می‌برده‌اند.

یک مقام مسئول در صنعت نفت نیز در گفت‌وگو با فارس با تاکید بر اینکه مشکل از سامانه هوشمند سوخت نیست، پرونده 13 جایگاه متخلف در کمیته رسیدگی به تخلفات توزیع فرآورده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی مورد رسیدگی قرار گرفته و در مرحله اول همه 13 جایگاه مورد بررسی متخلف ارزیابی شده اند که فعلا پرونده 3 جایگاه که مدیر مشترک داشته از سوی سازمان بازرسی کل کشور به دادگاه ارسال شده است.

*سلطانی با تابعیت دوگانه در بازار گسترده پتروشیمی ایران

به گزارش فارس، در اسفند ماه سال گذشته بود که فارس از بازداشت سلطان بازار پتروشیمی خبر داد. وی که به سلطان بازار تجارت محصولات پتروشیمی در داخل و خارج از ایران معروف است، شبکه گسترده‌ای از شرکای راهبردی را به منظور سوء استفاده اقتصادی در داخل ایران و خارج از کشور در حوزه تجارت محصولات پتروشیمی و به خصوص صادرات این محصولات برای خود ایجاد کرده است.

منابع مطلع معتقدند بخش عمده‌ای از بازار پتروشیمی در دهه اخیر در قبضه وی بوده است و اگر کسی بر خلاف نظر و رای وی در این بازار عمل می‌کرد به طرق گوناگون از دور رقابت بازار این محصولات حذف می‌شد.

بر اساس این گزارش گردش مالی بازار تجارت محصولات پتروشیمی ایرانی به چند ده هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود و گفته می‌شود ابعاد سوءاستفاده فرد یاد شده در این بازاربزرگ، بسیار گسترده است.

منابع آگاه خبر می‌دهند وی مانند برخی دیگر از مدیران ارشد اقتصادی از جمله محمودرضا خاوری مدیرعامل سابق و متواری بانک ملی تابعیت دوگانه دارد و علاوه بر تابعیت ایرانی، تابعیت یکی از جزایر تحت نفوذ انگلستان را نیز در اختیار دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates