24.11.2023

قوه قضائیه از اعدام مردی که «شهید امر به معروف» معرفی شده، خبر داد

رسانه‌های ایران آقای الداغی را «شهید امر به معروف»‌ نامیدند اما خانواده او اعلام کردند که او «نه بسیجی بود، نه جهادی»

رادیوفردا: خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید حکم «قصاص» قاتل حمیدرضا الداغی، مردی که در سبزوار در دفاع از یک زن کشته شد، اجرا شده است.

این خبرگزاری بدون انتشار نام شهروند اعدام‌شده اعلام کرد حکم متهم ردیف اول پرونده قتل آقای الداغی پس از تأیید در دیوان عالی کشور صبح روز جمعه سوم آذرماه اجرا شد.

براساس کیفرخواست صادره، متهم ردیف اول پرونده قتل حمیدرضا الداغی به «مباشرت در ارتکاب قتل عمدی»، «ارتکاب جرح عمدی با چاقو»، «مشارکت در ایراد جرح عمدی با سلاح سرد»، «آدم ربایی»، «مزاحمت برای بانوان»، «اخلال در نظم و آسایش عمومی» و «تظاهر به تهدید در ملأ عام» متهم شده بود.

رسانه‌های ایران جزئیات بیشتری از روند این دادگاه منتشر نکرده‌اند.

حمیدرضا الداغی، ساعت ۹ شب هشتم اردیبهشت، در حالی که در راه کلاس دخترش بود با مشاهده «مزاحمت چند مرد جوان برای یک دختر» با آن‌‌ها درگیر شد و بر اثر اصابت ضربات چاقو جان خود را از دست داد.

با انتشار خبر کشته‌شدن آقای الداغی، رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی او را «شهید امر به معروف» نامیدند و تلاش کردند با مصادره او، بر سیاست‌های جمهوری اسلامی در خصوص حجاب اجباری تأکید کنند.

با این وجود چند روز بعد از این واقعه، مادر او در مصاحبه با صداوسیمای جمهوری اسلامی گفت: «چون حمید دختر ۱۵ ساله داشت نمی‌توانست چنین صحنه‌ای را تحمل کند و ببیند دختر مردم را ببرند. او نه بسیجی بود،‌ نه جهادی.»

او ضمن رد ادعاهای مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی گفت که پسرش تنها «انسان بود و شرف داشت».

او در حالی این اظهارات را بیان کرد که علی رضوانی، خبرنگار نزدیک به نهادهای امنیتی، روبروی او نشسته بود.

از سوی دیگر همسر آقای الداغی در ویدئویی که از وی منتشر شده است، گفت: «زمان ثابت خواهد کرد کاری که حمید کرده نه به خاطر هیچ جناحی بوده و نه به خاطر هیچ سیاستی».

در ویدئوهای منتشرشده از دوربین‌های مداربسته در محل کشته‌شدن حمیدرضا الداغی، چند مرد جوان دیده می‌شوند که دختری جوان را احاطه کرده و با چاقو او را تهدید می‌کنند. با ورود آقای الداغی در دفاع از زن جوان و شروع درگیری، این افراد با چاقو چند ضربه به کمر،‌ دست و سینه او می‌زنند.

این نخستین بار نیست که رسانه‌های نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی سعی دارند که یکی از شهروندان جان‌باخته را معتقد به تفکرات حکومت معرفی کنند.

در یکی از این موارد، یک روز پس از کشته‌شدن حمیدرضا روحی در اعتراضات اخیر، خبرگزاری‌های وابسته به سپاه پاسداران تلاش کردند که این جوان معترض را «بسیجی» معرفی کنند، اما دوستان او تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند که به وضوح نشان می‌داد حمیدرضا روحی در حال شعار دادن و مقابله با نیروهای امنیتی است.

با استفاده از گزارش‌های میزان و رادیو فردا؛ پ، م/ب.ب

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates