12.07.2013

وعده‌های روحانی برای تغییر فضای امنیتی و «دستور رهبر»

دویچه‌وله: آغاز به کار دولت یازدهم، با انتظارات بسیار همراه است. از جمله خواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از “رهبران جنبش سبز” به‌ جدیت مطرح می‌شود. آن‌ها که دربندند می‌گویند “دستور رهبر” لازم است.

۱۲ مرداد کار حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب شروع می‌شود. روحانی در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده تغییر فضای امنیتی را داده و پس از آن نیز در سخنرانی‌های مختلف، این جا و آن جا کمابیش بر این وعده خود تاکید کرده است.

حال به نظر می‌رسد گروه‌هایی از جامعه که شدیدترین فشار امنیتی بر آن‌ها وارد شده، بیشترین انتظار و امید را دارند که واقعا تغییری هم رخ دهد.

روز ۱۸ تیر (۹ ژوئیه) دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در نامه‌ای به حسن روحانی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و رفع محدودیت از “چهره‌های برجسته” شدند. ۵۱۶ دانشجوی این دانشگاه به روحانی خواسته‌اند که “برای تغییر فضای امنیتی حاکم بر کشور و آزادی زندانیان سیاسی تلاش کند”.

دانشجویان به روحانی نوشته‌اند: خود بهتر می دانید که در این سالها فضای دانشگاه ها در چه وضعیت اسفناکی قرار داشته است دانشجویان به روحانی نوشته‌اند: خود بهتر می دانید که در این سالها فضای دانشگاه ها در چه وضعیت اسفناکی قرار داشته است

پیام این دانشجویان که در سایت “دانشجو نیوز” منتشر شده است، حاکی از این امیدواری است که “دولت آینده در عمل به وعده­های انتخاباتی” عمل کند و برای ” آزادی منتقدین در بند و رفع محدودیت از چهره­های برجسته­ی سیاسی و دلجویی از اشخاص و خانواده­های آسیب­دیده در این مدت از هیچ تلاش و کوششی دریغ نکند”.

اما فردای روز انتشار پیام دانشجویان، سایت “کلمه” یادداشت مصطفی تاجزاده، معاون وزیر کشور دولت خاتمی، از زندان را منتشر کرد که در آن تاکید شده بود رفع حصر از رهبران جنبش سبز در گرو همراهی آیت‌الله خامنه‌ای با این خواست است.

پایان حصر در گرو دستور رهبری

مصطفی تاجزاده در یادداشت خود از زندان نوشته است: «در بند ماندن ما حتی برای یک لحظه عادلانه نیست و لازم است. به روش‌های قانونی و مدنی به افشای ظلمی بپردازیم که بر فرزندان ملت می رود و به ویژه به حصر غیرقانونی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد اعتراض خواهیم کرد. اما توجه داریم که آقای روحانی تنها زمانی می‌تواند حبس و حصر را منتفی نماید که شخص رهبر دستور لازم را صادر کند.»

به باور مصظفی تاجزاده رفع حصر از رهبران جنبش سبز در گرو همراهی آیت‌الله خامنه‌ای با این درخواست است به باور مصظفی تاجزاده رفع حصر از رهبران جنبش سبز در گرو همراهی آیت‌الله خامنه‌ای با این درخواست است

به باور تاجزاده، باید انتظارها از رئیس جمهور “در حد مقدورات و اختیارات قانونی او تنظیم” شود. او نوشته است که در صورتی که زندانیان سیاسی آزاد نشوند باید به جامعه چنین توضیح داد: «شخص رهبر مایل به حل مساله نیست و در حقیقت اراده حاکم در جهت تقابل با خواست ملت و برنامه‌ها و شعارهای رئیس جمهور منتخب و تضعیف دولت او قرار دارد.»

مصطفی تاجزاده یادآوری کرده است که جریان اقتدارگرا “هنوز قدرتمند است و کنترل بسیاری از مراکز قدرت را در دست دارد”.

او به “نسل جوان دختر و پسر” گفته است که قطبی و رادیکال شدن شرایط به زیان اصلاحات است. مصطفی تاجزاده در یادداشت‌ خود با اشاره به مشکلات اقتصادی وسیاسی ایران و اوضاع کشورهای منطقه تاکید می‌کند که اصلاحات دموکراتیک و دستیابی به رفاه و پیشرفت همه‌جانبه جز با دفاع از شعار میرحسین موسوی درباره ضرورت اجرای بدون تنازل قانون اساسی میسر نیست. تاجزاده این را شعاری استراتژیک دانسته است.

Related posts:

  1. وزير اطلاعات: به شبکه ۶۰۰ نفره روزنامه‌نگاران ضربه زديم
  2. هرانا؛ یورش گارد زندان رجایی شهر به بند زندانیان سیاسی/ اعلام اعتصاب عمومی
  3. نگرانی از وضعیت سخنگوی زندانی کمیته دفاع از حق تحصیل
  4. مخالفت پلیس با «هرگونه تجمع» در چهارشنبه‌سوری
  5. اعتراض روزنامه‌نگاران ایرانی به بازداشت همکارانشان

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates