12.01.2024

جو بایدن حمله به منافع حوثی‌ها در یمن را تایید کرد؛ پاسخ جامعه بین‌الملل به این گروه، «متحد و قاطع» بود

صدای آمریکا: رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای با تایید حملات آمریکا و بریتانیا به مواضع حوثی‌ها در یمن گفت :«این حملات به دستور من و با حضور نیروهای نظامی ایالات متحده، بریتانیا و با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند، با موفقیت، متحد و قاطع انجام شد.»

جو بایدن هدف از حملات بامداد جمعه به مواضع حوثی‌ها را «تضمین آزادی کشتیرانی در یکی از حیاتی‌ترین آبراهه‌های جهان» عنوان کرد و افزود:«این حملات واکنش مستقیم به حملات بی‌سابقه حوثی‌ها علیه کشتی‌های دریایی بین‌المللی از جمله استفاده از موشک‌های بالستیک ضد کشتی برای اولین بار در تاریخ، در دریای سرخ است.»

او تصریح کرد: «این حملات جان و مال کارکنان آمریکایی، دریانوردان غیرنظامی و شرکای ما را به خطر انداخته، تجارت را مختل کرده و آزادی کشتیرانی را تهدید کرده است. بیش از ۵۰ کشور در ۲۷ حمله به کشتی‌رانی تجاری بین‌المللی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. خدمه بیش از ۲۰ کشور در اعمال دزدی دریایی تهدید یا گروگان گرفته شده‌اند. بیش از ۲ هزار کشتی مجبور شده‌اند هزاران مایل مسیر خود را تغییر دهند تا از دریای سرخ عبور نکنند، که می‌تواند باعث تأخیرهای چند هفته‌ای در زمان حمل محصولات شود و در ۹ ژانویه، حوثی‌ها بزرگ‌ترین حمله خود تا به امروز را انجام دادند که مستقیماً کشتی‌های آمریکایی را هدف قرار داد.»

رئیس جمهوری ایالات متحده خاطرنشان کرد: «پاسخ جامعه بین‌المللی به این حملات بی‌ملاحظه، متحد و قاطع بوده است. ماه گذشته، ایالات متحده عملیات «نگهبان شکوفایی» را با ائتلافی متشکل از بیش از ۲۰ کشور که متعهد به دفاع از کشتی‌رانی بین‌المللی و جلوگیری از حملات حوثی‌ها در دریای سرخ هستند آغاز کرد. ما همچنین به بیش از ۴۰ کشور دیگر در محکوم کردن تهدیدات حوثی‌ها پیوستیم و هفته گذشته، به همراه ۱۳ متحد و شریک خود هشدار صریحی صادر کردیم که اگر حملات حوثی‌ها متوقف نشود، عواقب آن را متحمل خواهند شد و دیروز هم شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کرد که خواستار پایان حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری و بازرگانی شد.»

جو بایدن همچنین گفت: «اقدام دفاعی امروز پس از یک کارزار دیپلماتیک گسترده و تشدید حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری صورت گرفت. این حملات هدفمند پیام روشنی است که ایالات متحده و شرکای ما حملات به پرسنل خود یا به خطر افتادن آزادی کشتیرانی در یکی از مهم‌ترین مسیرهای تجاری جهان را تحمل نخواهند کرد. من در صورت لزوم برای محافظت از مردم خود و جریان آزاد تجارت بین‌المللی، در اتخاذ اقدامات بیشتر تردید نخواهم کرد.»

پس از بی‌اعتنایی حوثی‌ها به هشدارهای آمریکا و بریتانیا و قطعنامه شورای امنیت، قوای دفاعی ایالات متحده و بریتانیا بامداد جمعه به وقت خاورمیانه، در عملیاتی مشترک، مواضع این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی را در یمن هدف قرار دادند.

به گزارش منابع خبری، در این حملات شهرهای صنعا، الحدیده، صعده و ذمار هدف قرار گرفتند.

پولیتیکو نیز به نقل از یک مقام وزارت دفاع آمریکا،اعلام کرد استرالیا، هلند، بحرین و کانادا، ایالات متحده و بریتانیا را در حملات مشترک علیه اهداف حوثی‌ها در یمن حمایت و همراهی کرده‌اند.

شبکه المسیره هم گزارش داد که فرودگاه الحدیده، اردوگاه کهلان، پایگاه الدیلمی و مناطقی در زبید در تهاجم بامداد جمعه، هدف قرار گرفته است.

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از منابع نظامی آمریکایی گزارش داد که نیروهای آمریکایی مواضع شبه نظامیان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی را در چند نقطه در غرب یمن مورد حمله قرار دادند و مقامات کاخ سفید موضوع حمله به مواضع شبه نظامیان حوثی را به کنگره آمریکا اطلاع داده‌اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates