17.01.2024

حمله موشکی ایران؛ پاکستان: سفیر ایران فعلا اجازه بازگشت به اسلام‌آباد را ندارد

محل حمله تقریبا ۴۵ کیلومتری گذرگاه معروف دو ایران و پاکستان عنوان شده است

بی‌بی‌سی: وزارت خارجه پاکستان یک روز پس از حمله موشکی و پهپادی ایران به این کشور اعلام کرد که سفیر ایران فعلا اجازه بازگشت به اسلام‌آباد را نخواهد داشت.

ممتاز زهرا، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که کشورش سفیر خود را از تهران فرا خوانده است و سفیر جمهوری اسلامی در اسلام‌آباد که هم اکنون در ایران است، فعلا اجازه بازگشت به پاکستان را نخواهد داشت.

پاکستان همچنین تمامی «دیدارهای عالیرتبه را به تعلیق» در آورده است.

ممتاز زهرا همچنین گفت: «پاکستان حق خود را برای پاسخ دادن به این اقدام غیرقانونی محفوظ می‌دارد. مسئولیت این عواقب کاملا به عهده ایران است.»

حسین امیرعبدالهیان وزیر خارجه ایران که برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد به داووس در سوییس رفته است گفت هیچ یک از شهروندان «کشور دوست و برادر» پاکستان هدف موشک و پهپادهای ایران قرار نگرفته‌اند و فقط «یک گروه تروریستی ایرانی» به نام جیش‌العدل هدف قرار گرفته است.

در همین حال، فواد حسین، وزیر خارجه عراق، امروز گفت اتحادیه عرب یک نشست اضطراری درباره حمله موشکی دیروز ایران به اربیل برگزار خواهد کرد.

ایران دیروز پیش از پاکستان به عراق، سوریه هم حمله موشکی کرده بود.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، امروز درباره حملات موشکی اخیر گفت: «ما در دفاع از منافع ملی و مردم‌مان هیچ محدودیتی قائل نیستیم و این کار را با اقتدار انجام می‌دهیم.»

امیر آشتیانی گفت: «ما نمی‌پذیریم که در مرزهای ما کسی بخواهد شیطنت کند. از هر ناحیه‌ای جمهوری اسلامی را تهدید کنند، عکس‌العمل نشان می‌دهیم.»

روز گذشته رسانه های دولتی ایران اعلام کردند که این کشور پایگاه‌های جیش‌العدل را در بلوچستان پاکستان هدف قرار داده‌اند. وزارت خارجه پاکستان ضمن محکوم کردن گفت که دو کودک در حمله روز سه شنبه کشته شده‌اند.

پیشتر وزارت خارجه پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این حملات «کاملا غیرقابل قبول» است و نقض حاکمیت پاکستان و می‌تواند «عواقب جدی» داشته باشد.

ساعتی پیش چین از هر دو کشور خواست که «خویشتنداری» نشان دهند و از اقداماتی که باعث تشدید تنش می‌شود پرهیز کنند.

امروز مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، در کنفرانس خبری هفتگی گفت: «ما از دو طرف می‌خواهیم که خویشتنداری نشان دهند و از اقداماتی که باعث افزایش تنش می‌شود خودداری و با هم برای حفظ صلح و ثبات کار کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: «ما هم ایران هم پاکستان را همسایگانی نزدیک و از کشورهای مهم اسلامی می‌دانیم.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates