17.02.2024

کنفرانس امنیتی مونیخ، غیبت جمهوری اسلامی و حضور فعال مخالفان آن

رادیوفرانسه: شصتمین کنفرانس امنیتی مونیخ برای دومین سال پیاپی در غیاب روسیه و ایران روز جمعه ۱۶ فوریه آغاز به کار کرد و تا بعد از ظهر یکشنبه ۱٨ فوریه ادامه دارد. نخستین نشست کنفرانس با برگزاری تظاهرات اعتراضی صدها ایرانی، از جمله هواداران سازمان مجاهدین خلق همراه شد.

روزنامه های فرانکفورتر آلگماینه و سایت در گزارش های خود ضمن تاکید بر عدم دعوت از مقام‌های ایرانی و روسی تظاهرات ایرانیان را منعکس کردند و نوشتند که آنها در همایش خود جامعه جهانی را به اقدامی هماهنگ و جدی برای قطع اعدام‌ها در ایران فراخواندند و از اتحادیه اروپا خواستند که سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی جهان بگنجاند.

سخنگویان این همایش تاکید کردند که تنها در ماه ژانویه امسال جمهوری اسلامی دست کم ٨۴ تن را اعدام کرده و تعداد اعدامی ها از در دوران جنگ اسرائیل و حماس به ۴٠٠ تن رسیده است و هنوز صدها انسان که بسیاری از آن ها بی‌گناه هستند، در نوبت اعدام قرار دارند.

از سرگرفتن تحریم های سازمان ملل متحد علیه برنامه اتمی ایران و شناسائی جمهوری اسلامی به عنوان یک “تهدید جهانی” از دیگر خواسته های تجمع کنندگان در نزدیکی محل برگزاری کنفرانس امنیتی مونیخ بود. آنها همچنین خواستار پشتیبانی جهانی از مبارزات مردم ایران با رژیم حاکم شدند.

روزنامه فرانکفورتر آلگماینه همراه با گزارش خود عکس‌هایی را از تظاهرات ایرانیان منتشر کرد که در یکی از آن ها عروسک کاریکاتوری بزرگی از علی خامنه ای روی یک وسیله نقلیه حمل می شود. ساعت ٩ تا ۱۱ روز شنبه ۱۷ فوریه قرار است چندین تن از جوانانی که در جنبش اعتراضی سال ۱۴٠۱ در نتیجه شلیک تفنگ‌های ساچمه‌ای نیروهای پلیس و بسیج از ناحیه چشم آسیب دیده اند در میدان ویتلسباخ مونیخ گردهم آیند.

گروهی دیگر از ایرانیان اعلام کرده اند که ساعت ۳ تا ۶ بعد از ظهر روز شنبه در میدان ماکس ژورف مونیخ در همبستگی با مبارزات مردم ایران در جریان جنبش زن، زندگی، آزادی دست به تظاهرات می زنند.

کنفرانس امنیتی مونیخ برای دومین سال پیاپی از دعوت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه خودداری کرده است. روسیه به خاطر تجاوز نظامی به اوکراین و جمهوری اسلامی به خاطر نقض شدید حقوق بشر تحریم شده اند.

به گزارش رسانه های محلی مونیخ، در سه روزه برگزاری کنفرانس، ۱٩ نمایش اعتراضی از سوی گروه های مختلف در مونیخ برگزار می شود. مخالفان صنایع تسلیحاتی و گروه های مدافع محیط زیست در شمار این گروه ها هستند، در عین حال حزب راستگرا و بیگانه ستیز “آلترناتیو برای آلمان” و طرفداران اسرائیل نیز اعلام حضور کرده اند.

شصتمین کنفرانس امنیتی مونیخ که به وسیله گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد افتتاح شده است، بیش از هر موضوع دیگری به جنگ اوکراین، تهدیدهای روسیه علیه ناتو و سرنوشت غزه خواهد پرداخت. روز جمعه ولودومیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین و رئیس جمهور اسرائیل در برلین با اولاف شولتس صدراعظم آلمان دیدار کردند. شولتس و زلنسکی یک پیمان امنیتی متقابل را امضا کردند که آلمان را به تجهیز نظامی بیشتر اوکراین پای بند می کند.

با توجه به بحران های عمیق جهانی و تهدیدهای امنیتی موجود، امسال تدابیر بسیار شدیدتری برای حفظ امنیت ۵٠ رئیس کشور و ۱٠٠ وزیر و صدها نماینده نهادهای غیردولتی اتخاذ شده است و ۵هزار پلیس آلمانی مسئولیت این کار را به عهده گرفته اند.

برگزاری هرساله کنفرانس امنیتی مونیخ در قلب این کلان‌شهر معترضان بی شماری دارد، زیرا به خاطر حفظ امنیت سیاستمداران میهمان، زندگی روزمره آنها به شکلی خارج از تحمل مختل می‌شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates