28.04.2024

جمهوری اسلامی وعده آزادی خدمه کشتی توقیف‌شده “ام‌اس‌سی اِریز” را داد

دویچه‌وله: به گفته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خدمه کشتی توقیف‌شده “ام‌اس‌سی اِریز” که با پرچم پرتغال در حرکت بوده‌ است، آزاد خواهند شد. تهران اسرائیل را مالک این کشتی می‌‌داند.

کشتی “ام‌اس‌سی اِریز” روز ۲۵ فروردین (۱۳ آوریل) توسط سپاه پاسداران در حدود ۸۰ کیلومتری بندر فجیره امارات متحده عربی در خلیج فارس توقیف و به بندرعباس منتقل شد.

گفته شده است این کشتی ۲۵ خدمه دارد و از امارات متحده عربی به سوی هند در حال حرکت بوده است.

رسانه‌های داخلی در ایران روز شنبه هشتم اردیبهشت (۲۷ آوریل) خبر دادند که وزیر خارجه جمهوری اسلامی در گفت‌وگوی تلفنی با  پائلو رانگل، همتای پرتغالی خود گفته است: «موضوع انسانی رهایی خدمه کشتی، مورد توجه جدی ما است و به سفرای‌شان در تهران، دسترسی کنسولی، آزادی و ‌تحویل‌شان را اعلام کرده‌ایم.»

یسرائیل کاتس، وزیر خارجه اسرائیل در واکنش به توقیف کشتی تجاری مرتبط با کشورش در تنگه هرمز از اتحادیه اروپا خواسته بود تا سپاه پاسداران را بعنوان یک سازمان تروریستی دسته‌بندی کند.

وزیر خارجه اسرائیل در شبکه اکس (توئیتر سابق) نوشت: «سپاه پاسداران یک کشتی تجاری متعلق به پرتغال که عضو اتحادیه اروپا را توقیف کرده و ادعا می‌کند متعلق به اسرائیل است. حکومت آیت‌الله‌ها یک حکومت جنایتکار است که از جنایات حماس پشتیبانی می‌کند و حال به یک عملیات دزدی دریایی دست زده که خلاف حقوق بین‌المللی  است. من از اتحادیه اروپا و جهان آزاد می‌خواهم سپاه پاسداران را سریعا بعنوان یک گروه تروریستی اعلام کرده و ایران را تحریم کنند.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates