19.09.2013

باراک اوباما: باید گفت‌وگو با ایران را امتحان کنیم

دویچه‌وله: باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا، در روزی که آیت‌الله خامنه‌ای از سیاست ”نرمش قهرمانانه” در مواجهه با غرب سخن گفت، تصریح کرد که در نظر دارد تمایل روحانی به بهبود رابطه با غرب و آمریکا را بیازماید.
باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا

به گزارش شبکه خبری آمریکایی ABC، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه(۱۷ سپتامبر /۲۶شهریور) در گفت‌وگو با تلویزیون اسپانیایی ”تله‌موندو” گفت نشانه‌هایی وجود دارد که حسن روحانی، رئیس‌جمهورایران کسی است که خواهان باز کردن باب گفت‌گو با غرب و آمریکا است.

باراک اوباما تصریح کرد: «بنابر این ما باید این موضوع را امتحان کنیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا یک‌شنبه این هفته علناً تأیید کرده بود که میان او و حسن روحانی نامه‌هایی رد و بدل شده است. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ارسال پیام تبریک از سوی اوباما و پاسخ روحانی به این نامه را تأیید کرده است.

اوباما در گفت‌وگو با تلویزیون ”تله‌موندو” گفت: «محتوای این نامه نشان می‌داد که ایالات متحده علاقمند است که مسأله هسته‌ای ایران به شکلی حل گردد که ایران بار دیگر به جامعه جهانی بازگردد.»

رئیس‌جمهور آمریکا در بخشی دیگر از سخنانش افزود: «اما آن‌ها (مقامات ایرانی) باید به جامعه جهانی نشان دهند که در پی دستیابی نظامی کردن برنامه هسته‌ای خود نیستند.»

انعطاف همراه با بدگمانی در تهران

این سخنان باراک اوباما درست در روزی منتشر شد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی به ظاهر مسالحه‌جویانه از سیاست ”نرمش قهرمانانه” در برابر غرب سخن گفت.

خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: «عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود.»
حسن روحانی بزودی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی می‌کند حسن روحانی بزودی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک سخنرانی می‌کند

رهبر جمهوری اسلامی با بیان اینکه موافقت با حرکت‌های صحیح و منطقی در سیاست‌های خارجی و داخلی است، افزود: «با مسئله‌ای که سال‌های پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی.»

وی ”درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او” را، شرط اصلی استفاده از تاکتیک “نرمش قهرمانانه” خواند و تصریح کرد: «یک کشتی‌گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان می‌دهد اما فراموش نمی‌کند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟»

سخنان تازه رهبر جمهوری اسلامی با نظرات سابق او تا حدودی متفاوت است. او معمولا مقام های ارشد کشور را از لبخند به دشمن و “فریب این خنده ها را خوردن” حذر داده است: «اوايل برخی‌ها لبخند دشمن را باور می‌کردند، اما به تدريج پشت صحنه اين وعده‌ها را فهميدند و متوجه شدند که دشمن چه راحت دروغ می‌گويد.»

تغییر لحن کنونی رهبر جمهوری اسلامی و حمایت وی از “دیپلماسی لبخند” و “نرمش قهرمانانه” از نظر برخی از کارشناسان، هم با مسئله فشار تحریم‌ها در ارتباط است و هم ناظر بر حمایت از سیاست دولت جدید است.

این که این دپیلماسی در برابر فرماندهان سپاه مورد حمایت قرار می‌گیرد، شاید با تلاش برای نرم کردن و آرامش خاطر دادن به این فرماندهان بی‌ارتباط نباشد. آن‌ها معمولا با سخن گفتن به زبان تهدید و تقابل در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی شناخته می‌شوند.

Related posts:

  1. مقام معظم: حسن! اگر اوباما اومد جلو، نرو توالت فالس نیوز: این بار دست به آب رفتن بی‌موقع، حتی با پای راست، به ضرر نظام است
  2. رئیس‌جمهور در مصاحبه با ان‌بی‌سی: ایران هیچ‌گاه سلاح اتمی تولید نمی‌کند/ لحن نامه اوباما مثبت و سازنده بود
  3. آیا آمریکا هزینه ‘نرمش’ رهبر ایران را افزایش می‌دهد؟
  4. علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی: به یک شرط با «نرمش قهرمانانه» موافقم
  5. سکته: نرمش قهرمانانه آری؛ چربش قهرمانانه هرگز!

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates