22.10.2013

بازگشائی سفارت‌خانه‌های ایران و بریتانیا در روزهای آینده

دویچه‌وله: به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران کارداران‌های غیرمقیم ایران و بریتانیا ظرف هشت روز معرفی می‌شوند و سفارتخانه‌های دو کشور بازگشایی خواهند شد. این سفارتخانه‌‌ها از سال ۲۰۱۱ تعطیل بوده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (سه شنبه ۳۰ مهر) به خبرنگاران گفت که کاردارها در پایتخت مستقر نمی‌شوند و لازمه تعیین آن‌ها تعیین سفیر نیست. وی از بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا ظرف هشت روز آینده خبر داد.

روابط ایران و بریتانیا از سال ۲۰۱۱، در پی حمله‌‌ی گروهی از دانشجویان بسیجی و هوادار دولت احمدی‌نژاد به سفارت بریتانیا در تهران به پایین‌ترین سطح خود رسید.

در پی این حمله، دولت بریتانیا کارکنان سفارت این کشور در تهران را فراخواند و فعالیت خود را در ایران به حال تعلیق درآورد. دولت دیوید کامرون٬ نخست‌وزیر بریتانیا٬ هم‌چنین دستور اخراج دیپلمات‌های ایرانی از لندن را صادر کرد.

پس از انتخاب حسن روحانی به مقام ریاست‌جمهوری ایران٬ نخست‌وزیر بریتانیا طی نامه‌ای رسمی اعلام کرد که خواهان بهبود روابط تیره‌ی میان تهران و لندن است.

در حاشیه مذاکرات ژنو موضوع مناسبات ایران و بریتانیا نیز به بحث گذاشته شد و در جریان ديدار دوجانبه مجيد تخت‌روانچی

معاون اروپا و آمريكای وزير امور خارجه جمهوری‌اسلامی ایران با «سايمون گس» معاون وزير امور خارجه بریتانیا در روز ۲۴ مهر، توافقی بر سر مبادله کاردار حاصل شد.

وزرای امورخارجه ایران و بریتانیا، دو بار در حاشیه‌ی نشست مجمع‌عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات و گفت‌وگو کرده بودند. ویلیام هیگ، هم‌چنین روز دوشنبه (۷ اکتبر) تلفنی با محمدجواد ظریف تماس گرفته بود.

او در نیویورک پیرامون گسترش مناسبات سیاسی میان دو کشور و گشایش سفارت بریتانیا در تهران گفته بود: «لندن باید اطمینان پیدا کند که سفارتش می‌تواند کارهای یک سفارت‌خانه را به‌راحتی انجام دهد.»

No related posts.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates