30.10.2013

معاون سابق آژانس: ایران به نقطه بدون بازگشت هسته ای رسید

عصرایران: هاینونن افزوده است اگر ایران با سرعت فعلی نصب 600 سانتریفیوژ در هر ماه به نصب سانتریفیوژهای نسل جدید خود ادامه دهد ظرف مدت کوتاهی که بیشتر از یک سال نخواهد بود می تواند توانایی تولید و قابلیت عملیاتی کردن سلاح هسته ای خود را بیابد.
اولی هاینونن معاون سابق مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنانی مدعی شد ایران به نقطه بدون بازگشت در برنامه اتمی خود رسیده است.

به گزارش عصر ایران هاینونن که 27 سال از مقامات آژانس بین المللی انرژی هسته ای بوده و در چند ماه اخیر بازنشست شد، ضمن اعلام این مطلب در جمع خبرنگاران گفت سانتریفیوژهای جدیدی که ایران در تاسیسات نطنز و فردو نصب کرده سرعت غنی سازی بالاتری دارند و می توانند 4 تا 5 برابر سابق سرعت غنی سازی ایران را افزایش دهند.

وی با اشاره به اینکه ایران در بسیاری از حوزه های برنامه هسته ای خود به نقطه بدون بازگشت رسیده است گفت با ادامه نصب سانتریفیوژ های جدید ایران قادر خواهد بود ظرف مدت 2 هفته مواد لازم برای تولید بمب هسته ای را تولید کند.

جمهوری اسلامی ایران هر گونه تلاش برای دست یابی به سلاح هسته ای را رد کرده و در ماه گذشته مذاکرات مثبت و سازنده ای با گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی هسته ای در جهت حل و فصل ابهامات و برخی سوال های آژانس از ماهیت برنامه های هسته ای ایران داشته است.

گفتنی است اخیرا موسسه علوم و امنیت آمریکا نیز با انتشار گزارشی با استناد به نصب 3 هزار سانتریفیوژ پیشرفته جدید در تاسیسات هسته ای ایران مدعی شده است با نصب این سانتریفیوژها ایران قادر است ظرف مدت 1 ماه مواد لازم برای ساخت سلاح هسته ای را تولید کند.

هاینونن افزوده است اگر ایران با سرعت فعلی نصب 600 سانتریفیوژ در هر ماه به نصب سانتریفیوژهای نسل جدید خود ادامه دهد ظرف مدت کوتاهی که بیشتر از یک سال نخواهد بود می تواند توانایی تولید و قابلیت عملیاتی کردن سلاح هسته ای خود را بیابد.

Related posts:

  1. تحقیق از ژنرال بازنشسته آمریکایی در مورد حمله استاکس‌نت علیه ایران
  2. دنیس راس: مردم ایران می‌دانند رهبری مشکلات اقتصادی را برای آنها ایجاد کرده
  3. افشاگری های مهم ولایتی راز بلای خانمان سوز وارده بر ملت ایران را بر ملا کرد
  4. سید حسین موسویان؛ مذاکره کننده سابق یا لابی‌گر فعلی نظام؟
  5. آمانو خواهان دسترسی فوری آژانس به پارچین شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates