11.11.2013

تا ما توبه نکنیم، مذاکرات به نتیجه نمی‌‏رسد

خودنویس: بعضی‏‌ها فکر می‏‌کنند که احتمالن به آمریکا برخورده که ما سی و خورده‏‌ای سال قبل سفارتش را اشغال کرده‏‌ایم. یا در لبنان دویست سربازش را کشته‏‌ایم. حالا که رو در رو با ما نشسته داغش تازه شده است. یاد ادامۀ شعار مرگ بر آمریکا و پرچم‏ خودش افتاده که ما لگد مالش می‏‌کردیم و آن را به آتش می‏‌کشیدیم. برای تلافی کردن، حالا در این مذاکرات، یواشکی دستش را از آستین فرانسه بیرون آورده و مشت محکمی به دهان ما کوبیده است

مذاکرات آن‌طور که انتظار می‌رفت به نتیجه برسند، به‌نتیجه نرسیدند. حتی هاشمی رفسنجانی هم فکر می‏‌کرد که این مذاکرات به نتیجه برسند. به همین خاطر، بر اساس سنت و روال خودش، در آخرین دقایقِ مذاکرات، با بررسی همۀ جوانب، کلی لی‏لی خرجِ لالای رهبری کرد. در این سه روزِ مذاکرات، رادیوهایی که در چند سال گذشته، ده رهبر را دفن و صد ماجرای داغ را لحظه به لحظه گزارش کرده بودند، نه ‏خوابیدند و نه ‏گذاشتند ما بخوابیم. هر چه وزیر امور خارجه در دنیا بود به‌جا و بی‌جا عازم ژنو می‏‌شدند، اما این مذاکرات کوفتیِ طلسم شده به نتیجه نرسیدند.

خیلی از سیاست ظریفِ ظریف خوشم آمد که گفت: «فاجعه نیست که به توافق نرسیم.» آدم نباید دست خودش را برای دشمن رو کند. دشمن پَه‌په است. اگر ما به او چیزی نگوییم از کجا می‏‌تواند بفهمد؟ ما باید نشان بدهیم که انگار نه انگار که برای رفع تحریم‏‌ها له له می‏‌زنیم. اما گویا این کفار بو برده‏ بودند. خیلی پر رو بازی در می‏‌آوردند. جان به جان این غربی‏‌ها بکنی پر حوصله‏‌اند. وقتی هم گیر بدهند بد جور شمر می‏‌شوند.

بارانی کاترین اشتون را دیدید که چقدر قرمزتر از لباس شمر بود؟ فقط او نبود. خود اوباما وسط مذاکراتی که نفس‏‌ها را در سینه حبس کرده بود اعلام کرد که در صورت حصول توافق در مذاکرات فقط کمی تحریم‏‌ها را تخفیف می‏‌دهد! «کمی» کفاف کجای کار ما را می‏‌کند؟ ما یک عالمه تخفیفِ فوری و فوتی برای طرح‏‌های لبنان و سوریه لازم داریم. خرج خود بشار اسد و کچه و بچه‏‌اش هم هست. تمام طرح‏‌هایی که در کشورهای همسایه داریم راکد مانده‏‌اند. عربستان همه جا از ما پیشی گرفته است. خرج و خراجات داخل را هم که نگو و نپرس. همان‌وقت که اوباما کم مانده بود با ناخن‏‌های دو انگشتش نشان بدهد که قدرِ کله پاچۀ یک ارزن تحریم‌‏ها را تخفیف می‌‏دهد من بند دلم پاره شد و می‏‌خواستم فوری بنویسم و پیش‌بینی کنم که مذاکرات با این نوع تخفیف‏‌های کنسانه و سخنرانی‏‌های نماز جمعه‏‌ای به نتیجه نمی‏‌رسند، اما ترسیدم که مبادا یک‌هو به نتیجه برسند و من سنگ روی یخ بشوم. در طی این سال‏‌ها آدم دیده است که نه مذاکرات پیر درست و حسابی‏‌ای دارند و نه طرفین مذاکره. آقا هم همین فکر را کرده بود که آن نطقِ: «بروید مذاکره کنید. اما من می‏‌دانم بی‌نتیجه است» را ایراد فرمودند.

بعضی‏‌ها فکر می‏‌کنند که احتمالن به آمریکا برخورده که ما سی و خورده‏‌ای سال قبل سفارتش را اشغال کرده‏‌ایم. یا در لبنان دویست سربازش را کشته‏‌ایم. حالا که رو در رو با ما نشسته داغش تازه شده است. یاد ادامۀ شعار مرگ بر آمریکا و پرچم‏ خودش افتاده که ما لگد مالش می‏‌کردیم و آن را به آتش می‏‌کشیدیم. برای تلافی کردن، حالا در این مذاکرات، یواشکی دستش را از آستین فرانسه بیرون آورده و مشت محکمی به دهان ما کوبیده است. در صورتی‌که این‌طور نیست. فرانسه حضرت امام(س) را خیلی از نزدیک دیده است و نطق‏‌هایش را سانسور نشده و دست اول شنیده است. حتی خودِ حضرتش را او آورده و تحویل‌مان داده است. متوجه «خدعه» هست و می‏‌داند که جمهوری اسلامی «بازی‏‌های فریب‌کارانه» زیاد دارد. برای همین می‏‌ترسد.

با خودش که فکر می‏‌کند می‏‌گوید که نه از آن دوران که این‌ها وقت‌کشی می‏‌کردند و برای خریدن وقت، مذاکرات را دور جهان می‏‌گرداندند و ما را می‏‌ر‏قصاندند، نه از حالا که از ژنو جنب نمی‏‌خورند و تا سحر هر چه می‏‌گوییم موافقت می‏‌کنند. برای همین ترجیح داده تا تنور داغ هست هر چقدر نان که می‏‌شود بچسباند. لامصب اگر می‏‌گفت که غنی کردن بیست درصدی را بکنید ده و هفتاد و پنج صدم درصد باز هم می‏‌شد کاریش کرد اما یک‌هو آن را می‏‌خواهد تبدیل کنیم به پنج درصد! این غنی‌سازی پنج درصدی را بچه‏‌های عبدالغدیرخان در پاکستان در حیاط خانه‏‌شان با ماشین رخت‌شویی انجام می‏‌دهند. ما با نوزده هزار سانتریفیوژ که نتیجه تحریم‌‏هاست چه کنیم؟

این حرف‏‌ها باعث می‏‌شود که سرخی رئیس‌جمهور ما بزند بالا و بدون فوت وقت دوباره خط قرمز تعیین بکند.

حالا تا دور بعدی مذاکرات باید ببینیم آقا چه دوری بر می‏‌دارد.

Related posts:

  1. واکنش مک‌ کین به مواضع لوران فابیوس: زنده باد فرانسه!
  2. کری: در مذاکره با ایران کور یا احمق نیستیم
  3. نتانیاهو: اسرائیل خود را به توافق در حال تنظیم در ژنو متعهد نمی‌داند
  4. جان کری: توافق نکردن با ايران، بهتر از يک مصالحه ضعيف است
  5. “گروه بین المللی بحران” خواستار مذاکره خصوصی آمریکا با ایران شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates