16.11.2013

آخرین بخش گزارش رویترز، در مورد ثروت تحت اختیار رهبر جمهوری اسلامی

رادیوفرانسه: خبرگزاری رویترز، امروز بخش سوم از گزارش مبسوط خود در مورد ثروت انباشته شدۀ تحت اختیار آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرد.

رویترز در روزهای آغازین این هفته، بخش های اول و دوم این گزارش را منتشر کرده بود که در آن به فهرست دارائی‌های تحت اختیار رهبر و مراحل انباشته شدن چنین سرمایه عظمیی در دست‌های شخص در رأس حرم قدرت یک کشور، اشاره کرده بود.

رویترز، در آخرین بخش این گزارش که تحت عنوان «عدالت خشن» انتشارداده به سال‌های بعد از به قدرت رسیدن آیت‌الله خامنه‌ای وقوانینی اشاره می کند که در این دوران برای مصادره اموال به تصویب رسیده است.

رویترز در بخشی از گزارش سوم خود به یکی از سخنرانی‌های آیت‌الله خامنه‌ای در قم اشاره می‌کند؛ به نوشته رویترز، رهبر جمهوری اسلامی در سال ٢٠١٠ در قم طی سخنانی گفته است: «این ملت سال‌های سال اینجور زیر فشار حکومت‌های مستبد و فاسد و دیکتاتور و ثروت‌طلب زندگی کرده؛ پدرشاه در هر کجای کشور که یک ملک آباد بود، آن را را به اسم خودش کرده بود…..ثروت جمع کردند، املاک جمع کردند، جواهرات جمع کردند.»

رویترز در ادامه این مطلب می افزاید: وعده جمهوری اسلامی به مردم ایران دورانی جدید بود که در آن عدالت حاکم باشد و قوانین اسلامی و قفه شیعه به دقت در آن اجرا شوند. خمینی طرح ولایت فقیه را مطرح کرد؛ منظور از این طرح، اداره کشور به‌دست یک روحانی وارسته از امور دنیا بود که به ثروت اندوزی پشت کرده و قانون را از همه چیز بالاتر می داند و خود را وقف اجرای این قانون می کند».

رویترز می افزاید: «خمینی در سال 1349 درکتاب خود نوشت: «حکومت اسلامی…..استبدادی نیست که رئیس دولت مستبد و خودرأی باشد؛ مال و جان مردم را به بازی بگیرد و در آن به دلخواه دخل و تصرف کند».

لازم به یادآوری است که به دنبال انتشار این سلسله گزارش ها، سفارت جمهوری اسلامی ایران در امارات متحده عربی با صدور بیانیه‌ای، یافته‌های رویترز را «پراکنده و نامتجانس» خوانده و گفته است: «هیچ‌ یک دارای مأخذ نیست». این سفارت در مورد گفته‌های خود توضیحی نداده است.

لازم به یاد آوری است که سلسله گزارش‌های سه گانه رویترز به دو زبان انگلیسی و فارسی، برروی اکثریت قریب به اتقاق سامانه‌های خبری فارسی زبان قرار گرفت.

***

گفتگو با حسن منصور

15/11/2013
رحمت قاسم بیگلو

گوش کنید (09:59)

درباره متن انگلیسی گزارش رویترز که بخش سومش امروز انتشاریافت، درگفت وگوئی با دکترحسن منصور- استاد اقتصاد دانشگاه‌های اروپا، از وی درباره سکوت طولانی مقامات ایران درباره نهادهای مالی عظیم ایران مانند سپاه یا ستاد اجرائی فرمان امام و یا حتی ثروت عظیم آستان قدس رضوی پرسیدم؟

Related posts:

  1. مجموعه اقتصادی آیت‌الله خامنه‌ای با وجود تحریم‌ها ‘رونق گرفته است’
  2. آیت‌الله خامنه‌ای؛ کارآفرین معظم در بانک کارآفرین
  3. قوانین ایران به نفع گسترش مجموعه اقتصادی آیت‌الله خامنه‌ای ‘تغییر کرد’
  4. مناسبات دولت روحانی و سپاه پاسداران(برادران قاچاقچی)، تعارض یا تعامل؟
  5. در قرآن خامنه ای نوشته از زلزله زدگان ایران بگیر بده به غزه و لبنان

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates