21.11.2013

فرانسوا اولاند: ایران به جای اظهارات تحریک‌آمیز به پرسش‌ها پاسخ دهد

دویچه‌وله: فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در واکنش به تازه‌ترین حملات آیت‌الله خامنه‌ای به کشورهای غربی و اسرائیل از ایران خواست که به پرسش‌های مطرح در باره برنامه‌های هسته‌ای‌اش پاسخ دهد و دست از اظهارات تحریک‌آمیز بردارد.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر/ ۲۹ آبان) خود در جمع بسیجیان حملات تند و کم سابقه‌ای را علیه کشورهای غربی و اسرائیل بر زبان آورد.

رئیس جمهور فرانسه که در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر ایتالیا سخن می‌گفت، افزود که این اظهارات به آرامش و تفاهم کمک نمی‌کنند.

در دو هفته اخیر به خصوص فرانسه به دلیل مواضع سخت‌گیرانه‌ای که در دور قبلی مذاکرات ژنو اتخاذ کرد آماج انتقاد رسانه‌ها و محافل مختلف ایران بوده است. حمله آیت‌الله خامنه‌ای اما با لحن و زبان بی‌سابقه‌ای بیان شد. او گفت: «دولتمردان فرانسوی نه فقط در مقابل امریکا بلکه در مقابل رژیم نحسِ نجسِ صهیونیستی نیز اظهار خواری و کوچکی می‌کنند که مایه سرشکستگی ملت فرانسه است که خودشان باید برای آن علاجی پیدا کنند.»

پیشتر نیز سخنگوی دولت فرانسه اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای را غیرقابل قبول و باعث دشوارتر‌شدن مذاکرات جاری در ژنو توصیف کرد.

اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای درآلمان نیز تلویحا از سوی گیدو وستروله، وزیر خارجه این کشور مورد انتقاد گرفت. وستروله گفت: «جنگ لفظی میان پایتخت‌ها کمکی به حل مناقشه نمی‌کند و اختلافات باید در ژنو مورد بحث قرار گیرند.» ظاهرا اشاره وستروله به حملات لفظی جمهوری اسلامی و دولت اسرائیل علیه یکدیگر است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر بار با تاکید بر این که کشورش خواهان یک “راه‌حل صلح‌آمیز و دیپلماتیک” برای مناقشه هسته‌ای ایران است. نتانیاهو که روز چهارشنبه در مسکو پس از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور سوریه سخن می‌گفت، افزود که راه‌حل ” باید محکم و پایدار و واقعی باشد». او گفت که این معیار هم در مورد مناقشه هسته‌ای ایران و هم در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه صادق است.

ولادیمیر پوتین نیز بسان روزهای گذشته با ابراز خوشبینی به مذاکرات ژنو گفت که امیدوار است در روزهای آینده راه‌حلی برای مناقشه هسته‌ای ایران پیدا شود.

Related posts:

  1. خامنه‌ای در روز مذاکرات ژنو ۳: یک قدم از حقوق اتمی عقب‌نشینی نشود
  2. امیدواری وزرای خارجه آلمان و بریتانیا به موفقیت مذکرات ژنو
  3. ادامه واکنش‌ها در کشورهای خلیج فارس به مذاکرات هسته‌ای
  4. واکنش توییتری جواد ظریف به اظهارات جان کری
  5. “گروه بین المللی بحران” خواستار مذاکره خصوصی آمریکا با ایران شد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates