22.11.2013

جزییات تازه از حمله تروریستی به سفارت ایران در بیروت

دویچه‌وله: روز پنج‌شنبه، ۳۰ آبان، جسد دو نفر از کشته‌شدگان حمله انتحاری به سفارت ایران در بیروت به تهران منتقل شد. درباره جزییات این واقعه خبرهای تازه‌ای منتشر شده اما هنوز همه ابهام‌ها بر طرف نشده‌اند.

دو روز پس از حمله انتحاری به سفارت جمهوری اسلامی در بیروت شماری از مجروحان این حادثه همراه با جسد دو نفر از قربانیان با یک هواپیمای اختصاصی به تهران منتقل شدند.

رسانه‌های داخلی ایران پنج‌شنبه (۳۰ آبان ۹۲/ ۲۱ نوامبر) گزارش دادند جسد ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی سفارت و همسر یکی از دیپلمات‌های ایرانی مستقر در بیروت برای برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری به تهران فرستاده شده است.

مطابق گزارش‌ها ظهر سه‌شنبه، ۲۸ آبان، در جریان دو انفجار در نزدیکی سفارت‌خانه ایران در بیروت و عمارت محل سکونت خانواده کارمندان سفارت ۲۳ تا ۲۵ نفر کشته و حدود ۱۵۰ نفر مجروح شده‌اند.

سکوت درباره هویت قربانیان ایرانی

سفارت جمهوری اسلامی در لبنان روز چهارشنبه، ۲۹ آبان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شش نفر از قربانیان حمله تروریستی روز سه‌شنبه ایرانی بوده‌اند.
ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی سفارت ایران در لبنان

در این بیانیه چهار نفر از کشته‌شدگان “نگهبان امنیتی سفارت” معرفی شده‌اند اما نام آنها و علت عدم انتقال جسدشان به تهران ذکر نشده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به نقل از “منابع خبری آگاه” گزارش داده که در جریان انفجارهای روز سه‌شنبه در بیروت ۶ نگهبانان سفارت ایران در لبنان کشته شده‌اند.

ظاهرا سرپرست و شماری از اعضای تیم محافظ سفارت ایران از اعضای حزب‌الله لبنان بوده‌اند. رضوان محمد فارس معروف به حاج‌رضا ریاست این تیم را بر عهده داشته که در جریان انفجار به قتل رسید.

مرگ رابط مخصوص حزب‌الله و سفارت

خبرگزاری ایرنا رضوان فارس را محافظ شخصی سفیر جمهوری اسلامی در بیروت معرفی کرده است. مطابق برخی دیگر از گزارش‌ها نقش و جایگاه این فرد بسیار فراتر از مسائل حفاظتی بوده است.

یاسر مرادی مسئول پیشین دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در لبنان در یادداشتی که ۳۰ آبان منتشر شد رضوان فارس را فردی معرفی می‌کند که “بر تمامی حوزه‌ها و بخش‌های سفارت نظارت” داشت.

این گزارش درباره حاج‌رضا می‌افزاید: «جایگاه ویژه وی در حزب‌الله و اطمینان كامل شخص سیدحسن نصرالله به وی باعث شده بود تا در عین حال، ایشان به عنوان رابط مخصوص حزب‌الله و سفارت، به ویژه در امور امنیتی شناخته شود.»

مسئول پیشین دفتر ایرنا در بیروت با اشاره به آشنایی شخصی خود با حاج‌رضا نوشت: «كمتر كسی بود كه نداند كه هماهنگی انجام برنامه‌ای در داخل سفارت و یا در سایر حوزه‌های مرتبط، بدون هماهنگی با وی غیرممكن است.»
رضوان فارس معروف به “حاج رضا”

مرادی رضوان فارس را “رابط مخصوص بسیاری از نهادهای لبنانی با اعضای سفارت” خوانده و خاطر نشان می‌کند «افرادی كه همراه وی امور امنیتی سفارت را برعهده داشتند، همگی جوانان زبده و مخلص حزب‌الله بودند.»

محافظان سفارت، اعضای حزب‌الله

مسئولان ایرانی تا کنون درباره حضور اعضای حزب‌الله در سفارت ایران در بیروت توضیح روشنی نداده‌اند. گزارش‌های دریافتی از مراسم تشییع جنازه قربانیان انفجار روز سه‌شنبه در بیروت حاکی است دست‌کم هفت عضو حزب‌الله که در طبقه هم‌کف سفارت‌خانه ایران مستقر بوده‌اند جزو کشته شدگان هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس مراسم خاکسپاری پنج نفر از این افراد با شرکت شیخ نبیل قاووق معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان و با حضور غضنفر رکن‌آبادی سفیر ایران و نمایندگانی از جنبش امل و حزب‌الله انجام شد. جسد دو نفر دیگر توسط اعضا و هواداران حزب‌الله از بیمارستان ” الرسول الاعظم” تا گورستان همراهی شده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نزدیک به دیپلمات‌های ایرانی در بیرون نوشت، انفجارها زمانی رخ داد که سفیر ایران قصد داشت از سفارت‌خانه خارج شود. بنابر این گزارش یکی از همکاران نزدیک سفیر که در خودروی او جلو ساختمان منتظر بوده در این حادثه به شدت مجروح شده است.

اتهام‌های گوناگون

مسئولیت حمله انتحاری روز سه‌شنبه را گردان “عبدالله عزام” از تشکل‌های وابسته به شبکه تروریستی القاعده بر عهده گرفته است.

به گزارش ایسنا حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران ۲۹ آبان اسرائیل را متهم کرد که “از برخی گروه‌های تندرو برای انجام این عملیات تروریستی استفاده کرده است.” او ادعا می‌کند “بی‌شک این اقدام از سوی این رژیم انجام شده است.”

دولت اسرائیل این اتهام را رد کرده و منکر داشتن هر گونه نقشی در این سوءقصد شده. با این همه برخی نمایندگان مجلس و سخنگوی وزارت خارجه ایران این اتهام را تکرار کرده‌اند.

به گزارش سایت خبری تابناک منصورحقیقت‌پور، عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز مدعی است حمله انتحاری به سفارت ایران در بیروت توسط اسرائیل و “مزدوران عربستان سعودی” انجام شده است.

شبکه تلویزیونی العربیه از قول برخی کارشناسان آگاه در امور سازمان‌های “تروریستی ” گزارش داد گروهی که مسئولیت انفجارها را بر عهده گرفته تشکیلاتی است که «در سال ۲۰۰۳ توسط وزارت اطلاعات ایران و با حمایت بی‌دریغ مالی ایران فعالیت خود را شروع کرد.»

العربیه ادعا می‌کند: «این تشکیلات تروریستی ابتدا دفتر رسمی خود را در تهران باز کرد و مقر ثابت رهبر سعودی‌الاصل آن صالح عبدالله القرعاوی تا سال ۲۰۰۱ در تهران بود.»

گفته می‌شود حمله به سفارت ایران در بیروت به تلافی نقش حزب‌الله و سپاه پاسداران در سرکوب مخالفان در سوریه و پیشروی ارتش این کشور به طرف شهر”قلمون” در نزدیکی مرز لبنان انجام شده که از گذرگاه‌های مهم ارسال اسلحه برای نیروهای مخالف بشار اسد است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates