30.11.2013

افشای اسناد پاداش‌‌های صدها میلیونی برای مدیران تامین اجتماعی

رادیوفردا: خبرگزاری مجلس شورای اسلامی ایران می‌گوید به اسنادی دست پیدا کرده است که ثابت می‌کند مدیران رده‌بالای سازمان تامین اجتماعی از ابتدای سال ۱۳۹۱ تا شش ماه نخست سال ۱۳۹۲، هر یک صدها میلیون تومان حقوق و پاداش دریافت کرده‌اند.

این گزارش که روز جمعه، ۸ آذر، منتشر شد با جدولی از درآمد ۱۶ مدیر ارشد سازمان تامین اجتماعی همراه است که با حروف اختصاری نام و نام خانوادگی آنان آمده و نشان می‌دهد تنها در شش ماهه نخست سال جاری کمترین میزان حقوق و پاداشی که به یکی از آنها پرداخت شده در مجموع، بیش از ۳۸ میلیون تومان و بیشترین میزان هم ۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

همچنین در سال ۱۳۹۱ تنها یکی از معاونان این سازمان دولتی بیش از ۱۱۵ میلیون تومان حقوق و پاداش گرفته و اکثریت معاونان و مدیران کل آن نیز مبالغی بالاتر از ۶۰ میلیون تومان دریافت کرده‌اند.

​​​​

سازمان تامین اجتماعی در معرض اتهامات مالی بسیاری قرار دارد که نمایندگان مجلس ایران در جریان تحقیق و تفحص خود از آن سخن گفته‌اند.

این تحقیقات گرچه هنوز به دادگاهی شدن منجر نشده است، اما علیرضا محجوب، رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی، اعلام کرده که تاکنون بیش از ۳ هزار برگ شکایت و سند تخلف از این سازمان گردآوری شده است که به دوره ریاست سعید مرتضوی بر آن بازمی‌گردد.

ماجرای «گم شدن» این اسناد اوایل تابستان سال جاری خبرساز شد که در نهایت این اسناد در زیرزمین یکی از ساختمان‌های سازمان تامین اجتماعی پیدا شد.

اما ماجرای دریافت پاداش‌های هنگفت مدیران ارشد این سازمان بار دیگر سازمان تامین اجتماعی را به موضوع رسانه‌های داخلی تبدیل کرده است.

خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، که ادعا می‌کند به این اسناد دسترسی پیدا کرده است، مبالغ پرداختی به مدیران ارشد سازمان تامین اجتماعی را «نمونه بارز بی‌عدالتی» در این سازمان می‌نامد و استدلال می‌کند این مدیران هر بار که طرحی با هدف حمایت از بیمه‌شدگان و به‌ویژه کارگران به میان آمده، به بهانه نداشتن اعتبار مالی با آن مخالفت کرده‌اند.

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی، نیز استدلال مشابهی می‌اورد و می‌گوید: «باید با ارائه راه حل، از حق و حقوق کارگران دفاع شود، زیرا هر زمان طرحی برای حمایت از کارگران می‌آوریم، تامین اجتماعی می‌گوید که اعتبار نداریم در حالی که اعتبارات را برای خودشان برمی‌دارند.»

به گفته او، حقوق ماهیانه برخی از مدیران سازمان تامین اجتماعی معادل حقوق یک و نیم سال یک معلم در ایران است که این مسئله ابهام زیادی را در اذهان به جا گذاشته است.

گزارش خانه ملت در عین حال تاکید می‌کند که بحث تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی نیز همچنان باقی است.

این خبرگزاری از قول ایرج عبدی، نماینده خرم‌آباد، می‌نویسد که هیئت تحقیق و تفحص گزارش خود را در این‌ باره هفته آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه می‌کند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates