25.01.2013

کری : نباید در عزم آمریکا برای مقابله با تهدید اتمی ایران تردید کرد

رادیوفرانسه: جان کری، که از سوی رییس جمهوری آمریکا، به عنوان وزیر امور خارجۀ جدید این کشور برگزیده شده، دیروز در مقابل سنای آمریکا تأکید کرد که سیاست خارجی این کشور تنها به اقدام نظامی و اعزام سرباز و به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین خلاصه نمی شود.

جان کری با اشاره به سخنان روز دوشنبۀ رییس جمهوری آمریکا گفت : مسئلۀ حیاتی تغییر آب و هوای کرۀ زمین از اولویت های سیاست خارجی آمریکاست.
جان کری بار دیگر با اشاره به سخنان باراک اوباما تأکید کرد که این کشور هر آنچه که در توان دارد برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزار اتمی به کار می گیرد. او گفت : “هر آنچه که ضروری است برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزار اتمی انجام خواهیم داد.” جان کری سپس تصریح نمود : “امروز در اینجا تکرار می کنم : سیاست ما مهار ایران نیست. سیاست ما در قبال جمهوری اسلامی پیشگیری است و زمان نیز در حال سپری شدن است.”
جان کری در ادامه افزود : “رییس جمهوری آمریکا، باراک اوباما، بارها گفته است که راه حل دیپلماتیک را برای رفع بحران اتمی ایران ترجیح می دهد و شخصاً هر آنچه در توان دارم برای حل دیپلماتیک بحران اتمی ایران به کار می گیرم. اما، هیچکس نباید عزم آمریکا برای کاهش تهدید اتمی ایران را نادیده بگیرد.”
جان کری نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2004 است و به مدت چهار سال رییس کمیسیون امور خارجۀ سنای آمریکا بود.
*دیروز هنری کیسینجر، وزیر امور خارجۀ پیشین آمریکا، در اجلاس داووس گفت که ایران به زودی به سلاح اتمی دست خواهد یافت و ضروری است که به این پرسش هر چه سریعتر پاسخ داده شود که چگونه قرار است از دستیابی این کشور به سلاح اتمی جلوگیری کرد.

وزیر امور خارجۀ پیشین آمریکا سپس گفت : پانزده سال است که اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل می گویند که ایران مجهز به سلاح اتمی پذیرفتنی نیست، در حالی که ایران به پیشروی خود به سمت دستیابی به جنگ افزار اتمی ادامه داده است. هنری کیسینجر در پایان گفت که ایران بسیار به توانایی تولید سلاح اتمی نزدیک شده است.

Related posts:

  1. اوباما بسته تحریمی جدید علیه ایران را امضا کرد
  2. دریافت هرگونه ارز نفتی برای دولت ایران مسدود می شود
  3. بلومبرگ: چين، واردات نفت از ايران را طی ماه گذشته افزايش داده است
  4. مهمانپرست از توافق ایران و کشورهای۱+۵ برای دور جدید مذاکرات خبر داد
  5. جلیلی: پیشنهاد از سرگیری «سریع» مذاکرات هسته‌ای را به روسیه داده‌ایم

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates