25.02.2014

تهران برای جبران کسری بودجه باید مالیات بیشتری بپردازد

دویچه‌وله: استان تهران به دلیل کسری درآمدهای مالیاتی مجبور به پرداخت مالیات بیشتر می‌شود. الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس، اصلاح مصوبه درآمدهای مالیاتی را اجحاف در حق اصناف و مالیات‌دهنگان استان تهران خواند.
الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی

الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی

بنا بر تصمیم مجلس شورای اسلامی قرار است که کسری درآمد مالیاتی دولت در ۱۵ استان از طریق افزایش مالیات‌ها در تهران جبران شود.

غلامعلی جعفرزاده، عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات کشور با اشاره به نشست غیرعلنی مجلس در روز سه‌شنبه (۶ اسفند/۲۵ فوریه) گفت: «در این نشست مقرر شد تا با توجه به اختلافی که میان مجلس و دولت بر سر محاسبه مالیات و کسب درآمد مالیاتی دولت در زمان رسیدگی به لایحه بوجه وجود داشت، اخذ مالیات پنجاه درصد از استان‌های کشور (۱۵ استان) کاهش یابد.»

نماینده رشت در مجلس افزود که جبران کسری درآمدها از طریق شهروندان تهرانی بدین دلیل صورت می‌گیرد که با توجه به گستردگی این استان بیشترین فرار مالیاتی در تهران است.

به گفته طرفداران این برنامه، نحوه محاسبه مالیات در لایحه بودجه، بر مردم ۱۵ استان کشور فشار می‌آورد و نمایندگان مجلس برای این استان‌ها میانگین درآمد میالیاتی سال آخر را محاسبه کرده و آن را مبنای کار برای اخذ مالیات در سال آینده قرار داده‌اند.

اعتراض نماینده تهران

الیاس نادران، نماینده تهران در مجلس با اعلام تذکر آئین‌نامه به روند تصویب جداول مالیاتی و افزایش درآمدهای مالیاتی استان تهران اعتراض کرد.

نادران گفت: « بر اساس جدول بودجه درآمدهای مالیاتی تعدادی از استان‌ها کاهش یافته و به جای آن درآمد مالیاتی استان تهران افزایش یافته که این امر اجحاف به شهرستان‌های استان تهران واصناف و بازرگانان است.»

به گفته نادران جمعی متشکل از ۶ نفر از اعضای هیئت رئیسه‌ی مجلس و ۴ نفر از اعضای کمیسیون تلفیق قرار بوده که در تنظیم جداول مشارکت داشته باشند و تنها در صورت اتفاق آراء این جدول‌ها را تصویب کنند.

وی ضمن تشریح روند کار این جمع ۱۰ نفره تاکید کرد که تصویب این فرایند بر خلاف رویه قانونی بوده است.

به گفته نادران “اصناف و بازرگانان تهران مجبور می‌شوند با فشار سازمان مالیاتی، مالیات بپردازند که ظلمی مضاعف است و در پایان به دلیل اینکه دولت نمی‌تواند سقف مالیاتی کشور را تأمین کند، از درآمدهای استان‌ها کم خواهد کرد که این ظلم به همه استان‌ها است.”

نماینده تهران تصریح کرد: «از لحاظ محتوایی با تصویب این جدول درآمدهای مالیاتی تعدادی از استان‌ها کاهش یافته و روی استان تهران گذاشته شده که این عمل اجحاف به شهرستان‌های استان تهران است، چون نمی‌تواند این سقف درآمدی را تأمین کرده و خسارت می‌بینند.»
برای رفع کسری بودجه، اصناف و کسبه تهران مجبور به پرداخت مالیات بیشتر می‌شوند

برای رفع کسری بودجه، اصناف و کسبه تهران مجبور به پرداخت مالیات بیشتر می‌شوند

جلوگیری از سخنرانی مخالفان در مجلس

نادران تاکید کرد که در جلسه غیرعلنی مجلس نظر کارشناسی دولت قرائت نشده و ریاست مجلس به مخالفان اجازه صحبت نداده است.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکرات نادران درباره رویه غیرقانونی گفت: «شما خودتان تصمیم گرفتید که این موضوع را هیئت رئیسه بررسی کند، ما بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم. اگر شما اعتماد کنید، مجلس روی دست‌انداز نمی‌افتد.»

رئیس مجلس در مقابل اعتراض نمایندگان تصریح کرد: « از نظر ما مسیر قانونی طی شده و اشکالی بر آن وارد نیست و این مکانیزم به نفع استان‌هاست.»

تغییرات در نحوه اخذ درآمدهای مالیاتی پس از آن ضروری شد که شورای نگهبان در جریان بررسی لایحه بودجه ایراداتی را مشاهده کرده بود و از مجلس خواسته بود که این ایرادات را رفع کنند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates