01.02.2013

کلینتون: ایران ارسال نیرو و سلاح به سوریه را افزایش داده است

بی‌بی‌سی: خانم کلینتون در آخرین روز کاری خود هشدار داد که “حمایت و مداخله” ایران و حزب الله در سوریه می تواند دامنه درگیری‌ها را از مرزهای این کشور فراتر ببرد

در حالی که سوریه از اسرائیل به علت حمله هوایی جنگنده‌های این کشور، به سازمان ملل متحد شکایت کرده است آمریکا به ایران و حزب الله لبنان هشدار داده که از مداخله در بحران سوریه پرهیز کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه (۳۱ ژانویه – ۱۲ بهمن) گفت نشانه‌هایی وجود دارد که ایران برای حمایت از دولت بشار اسد به سوریه “نیروهای نظامی و تسلیحات پیشرفته” ارسال کرده است.

خانم کلینتون که فردا جمعه (اول فوریه) وزارت خارجه آمریکا را ترک می کند و جای خود را به جان کری در کابینه جدید باراک اوباما می سپارد، از افزایش نگرانی‌ها نسبت به “حمایت نظامی” ایران از دولت سوریه خبر داده است.

او تصریح کرد که “نگرانی ها در این رابطه هم نسبت به افزایش نیروی انسانی و هم بالا رفتن کیفیت سلاح های ارسالی به سوریه” است، چرا که به گفته خانم کلینتون نیروهای نظامی سوریه “شروع به استفاده از این ادوات کرده اند.”

خانم کلینتون همچنین هشدار داد که “حمایت و مداخله” ایران و حزب الله در سوریه می تواند دامنه درگیری‌ها را از مرزهای این کشور فراتر ببرد.

این در حالی است که ایران ضمن حمایت آشکار از دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، بارها هرگونه اعزام نیرو، سلاح یا حمایت نظامی از دولت وی را تکذیب کرده است.

هشدار صریح کاخ سفید به ایران و حزب الله در حالی صورت می گیرد که اسرائیل هنوز نسبت به عملیات جنگنده‌های این کشور در داخل خاک سوریه واکنش نشان نداده است.

همزمان ارتش سوریه در بیانیه رسمی که در رسانه‌های این کشور اعلام شد گفت که جنگنده‌های اسرائیلی با حمله به مرکز تحقیقاتی – علمی جمرایا در شمال غرب دمشق دو نفر را کشته و پنج نفر دیگر را زخمی کرده اند.

اما یک مقام آمریکایی به بی‌بی‌سی گفت هدف این حمله کاروانی از تسلیحات نظامی حاوی موشک‌های زمین به هوای اس ای ۱۷ بوده است. برخی از گروههای مسلح مخالف دولت سوریه هم ادعا کرده اند که آنها مرکز جمرایا را هدف قرار داده اند.

در همین حال، بن رودز، از مشاوران امنیتی کاخ سفید بدون اشاره به جزئیات حمله جنگنده های اسرائیلی، به سوریه هشدار داد که “نباید با تحویل سلاح به حزب الله لبنان به ناآرامی در منطقه دامن بزند.”

این مقام آمریکایی گفته است که با توجه به حضور رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل در واشنگتن، این احتمال وجود دارد که کاخ سفید پیش از این حمله از نیت اسرائیل خبر داشته است.

وزیر خارجه سوریه با احضار فرمانده نیروهای سازمان ملل متحد در بلندیهای جولان، رسما شکایت دولتش نسبت به حمله هوایی اسرائیل را تقدیم کرد و این حمله را نقض آشکار معاهده سال ۱۹۷۴ میان دو اسرائیل و کشورش دانست.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد از سال ۱۹۷۴ و همزمان با درگیری‌های میان اسرائیل و سوریه در بلندیهای جولان حضور یافته اند.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates