19.04.2014

جمهوری اسلامی: هواپیمای آمریکایی در اختیار غنا بود

دویچه‌وله: وزارت خارجه ایران نسبت به گزارش‌های مربوط به حضور غیرعادی یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد تهران واکنش نشان داد. به گفته‌ی سخنگوی وزارت خارجه، با هواپیمای مزبور هیئتی از غنا به ایران سفر کرده است.

وزارت خارجه ایران در واکنش به خبر فرود یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد گفت که با هواپیمای یادشده یک هیئت بلندپایه‌ی از کشور غنا به ایران سفر کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) شامگاه جمعه (۲۹ فروردین) از قول مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه، گزارش داد: «مسافران این هواپیما شامل هیئتی از مقام‌های غنایی بودند که ریاست آن را برادر رئیس جمهوری این کشور به عهده داشت و هیچ یک از خدمه آن آمریکایی نبودند.»

سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران گفته است که دو کشور ایران و غنا به دنبال گسترش مناسبات دوجانبه هستند. او افزوده است که هفته گذشته یک هیئت غنایی برای پیگیری توافقات انجام شده در سفر دو سال پیش رئيس جمهوری این کشور به ایران، به تهران سفر کرده است.

به گفته مرضیه افخم هواپیمای یادشده به یک بانک آمریکایی تعلق دارد، اما هم‌اکنون در اختیار ریاست جمهوری غنا است.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه: «هیئت غنایی پس از دیدار و گفت‌وگو با شماری از مقام‌های کشور از جمله حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه، روز گذشته (پنجشنبه) تهران را ترک کرد.»

هواپیمای “دشمن” در تهران

روز پنجشنبه روزنامه “نیویورک تایمز” خبری مبنی بر حضور یک هواپيمای آمريکايی متعلق به بانک “يوتا”‌در فرودگاه مهرآباد تهران منتشر کرد که در رسانه‌های جمعی بازتابی گسترده پیدا کرد.

مقام‌های مسئول هیچ یک از دو کشور ایران و آمریکا در مورد هواپیمای یادشده توضیح روشنی به رسانه‌ها ندادند. برخی از مقامات آمریکایی، از جمله از وزارت خزانه‌داری، نسبت به گزارش “نیویورک تایمز” اظهار بی‌اطلاعی کردند.

تا پیش از اظهارات رسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، مقامات ایرانی نیز در این باره اطلاعی نداده بودند.

حمید بابایی، مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل، در واکنش به این خبر گفته بود: «ما هیچ اطلاعی در این زمینه نداریم. شما را به صاحبش ارجاع می‌دهم.»

همچنین نصرالله منصوری شيرازی، مديرکل فرودگاه مهرآباد، گزارش روزنامه “نيویورک تايمز” در خصوص فرود يک هواپيمای آمريکايی در اين فرودگاه را تکذيب کرد.

برخی از ناظران حدس می‌زدند که هواپیمای آمریکایی برای انجام برخی معاملات تجاری به ایران رفته است. اما “نیویورک تایمز” یادآور شده است که با وجود سبک شدن برخی از تحریم‌ها علیه ایران بعد از توافق ژنو، هنوز رابطه تجاری با ایران غیرقانونی محسوب می‌شود.

Related posts:

  1. خامنه‌ای: هیچ‌کس نباید مذاکره‌کنندگان ایرانی را سازشکار بنامد
  2. یک مقام نهاد ریاست جمهوری ایران: شعار «مرگ بر آمریکا» باید ادامه یابد
  3. تلاش برای تئوریزه کردن “نرمش قهرمانانه” صلح حسن یا کربلای حسین؟
  4. رئیس‌جمهور در مصاحبه با ان‌بی‌سی: ایران هیچ‌گاه سلاح اتمی تولید نمی‌کند/ لحن نامه اوباما مثبت و سازنده بود
  5. مقام معظم: حسن! اگر اوباما اومد جلو، نرو توالت فالس نیوز: این بار دست به آب رفتن بی‌موقع، حتی با پای راست، به ضرر نظام است

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates