05.06.2014

تهدید تلویحی رسایی؛ برزیل نروم می‌روم همایش دلواپسان

دویچه‌وله: جنجال بر سر اعزام رسایی به برزیل به منظور “تحقیق درباره فساد در فوتبال ایران” همچنان ادامه دارد. او تلویحا تهدید کرده که اگر به سفر برزیل نرود در همایش‌های “ما دلواپسیم” در استان‌های مختلف شرکت می‌کند.

سایت خبری “انتخاب” دهم خرداد کپی نامه‌ای به امضای مدیرکل تشریفات مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیرکل امور کنسولی وزارت امور خارجه را منتشر کرد که موضوع آن “تحویل گذرنامه سیاسی، خدمت و یادداشت جهت اخذ روادید” برای دو عضو کمیته ارتقاء سلامت اداری مجلس است.

حمید رسایی، عضو فراکسیون روحانیان مجلس، یکی از این دو نفر است که مطابق این نامه قرار شده برای حضور در مسابقات جام جهانی فوتبال برزیل به این کشور سفر کند.

ماموریت کاری “طلبه کوچک” در برزیل

عضو جبهه پایداری از حامیان سرسخت دولت قبل و از منتقدان تندروی دولت حسن روحانی محسوب می‌شود. او از سخنرانان اصلی همایش‌هایی است که با عنوان “ما دلواپسیم” علیه مذاکرات هسته‌ای و توافق‌نامه ژنو برگزار می‌شود.

حمید رسایی چهارشنبه (۱۴ خرداد/ ۴ ژوئن) در یادداشتی که در سایت اینترنتی خود منتشر کرد سفر به برزیل را یک ماموریت کاری “از طرف مجلس به عنوان مسئول پرونده فساد در فوتبال” خواند.

عضو فراکسیون روحانیان مجلس در واکنش به بازتاب رسانه‌ای سفر احتمالی‌اش به برزیل نوشت: «با صدایی رسا به این هوچی‌گرها می‌گویم كه تمام تیترهایتان برایم پشیزی ارزش ندارد تا رفتن یا نرفتن به مأموریت کاری مجلس را بر اساس آن تنظیم كنم. اگر تكلیف اداری‌ام باشد حتما به سفر جام جهانی خواهم رفت.»

رسایی می‌نویسد فعلا قصد ندارد درباره سفرش توضیحی بدهد اما تا چند روز دیگر و با قطعی شدن سفر به برزیل “در خصوص پشت پرده این همه دست و پا زدن برای تخریب این طلبه كوچك” خواهد نوشت.

رسایی، مامور بررسی فساد در برزیل

به گزارش خبرگزاری فارس محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس، درباره علت اعزام این نماینده به برزیل گفته است: «آقای رسایی به عنوان رئیس کمیته مبارزه با مفاسد و همچنین مسئول پرونده فساد در فوتبال توسط کمیسیون اصل ۹۰ و مجلس به برزیل سفر می‌کند.»

به گفته‌ی پورمختار در بررسی‌های کمیسیون، مجموعه گزارش‌هایی مربوط به جام جهانی نیز وجود دارد که به همین دلیل تصمیم گرفته شد رسایی برای بررسی مسائل به برزیل اعزام شود.
تیم ملی فوتبال ایران

تیم ملی فوتبال ایران

محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون ورزش مجلس، به “انتخاب” گفت که در این کمیسیون در مورد اعزام چند نفر از اعضا به مسابقات جام جهانی بحث و قرار بر این شد تا با توافق وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال به برزیل بروند، اما صحبتی از رسایی نبود.

تابش به کنایه می‌افزاید شاید رسایی که مالک هفته‌نامه “۹ دی” است قصد دارد به عنوان خبرنگار به برزیل برود و هزینه سفرش را این نشریه می‌پردازد. “۹ دی” اسفند ماه سال پیش توقیف شد که علت آن به گفته رسایی انتقاد از توافق ژنو بود.

افشاگری درباره سفر خارجی دیگران

عضو جبهه پایداری در یادداشت خود تاکید می‌کند که درخواست اعزام او به برزیل توسط رئیس کمیسیون اصل نود انجام شده و کمیته بررسی سفرهای خارجی نمایندگان در هیئت رئیسه نیز با آن موافقت کرده است.

در این یادداشت که زیر عنوان “سفری بزرگ‌نمایی شد تا سفرهای دیگری دیده نشود” انتشار یافته آمده است: «همین الان كه شما این یادداشت را می‌خوانید، بیش از ۴۰ تن از نمایندگان مجلس از كمیسیون‌های مختلف در سفر خارجی بسر می‌برند.»

رسایی در ادامه محمدرضا تابش را متهم می‌کند که “بدون نظر كمیته سفرهای خارجی نمایندگان و تنها با نظر مساعد دولت‌مردان” به سفرهای “پنهانی و مکرر” رفته و حدود دو ماه پیش با وزیر اقتصاد در آمریکا و آلمان بوده است.

عضو فراکسیون روحانیان با انتشار چند عکس از تابش و وزیر اقتصاد که به ادعای او مربوط به “گشت و گذار در ۶۰ کلیومتری فرانکفورت و در کنار رود راین” تلویحا این نماینده اصلاح‌طلب مجلس را تهدید می‌کند: «تصاویر مربوط به آمریکا و ملاقات‌های صورت گرفته در آن قبله آمال را حضورا تقدیم می‌کنم.»

یا سفر برزیل یا همایش دلواپسان

حمید رسایی در پایان یادداشت خود نوشت: «اگر تكلیف اداری‌ام باشد حتما به سفر جام جهانی خواهم رفت و اگر تكلیفم این نباشد، در ایران می‌مانم تا در كنار دوستان دیگر به دعوت‌های متعدد برای برگزاری همایش‌های مردمی “ما دلواپسیم” در استان‌های مختلف پاسخ مثبت بدهم و تلاش كنیم تا تیم مذاكره كننده دیپلماسی كشور در ادامه مسیر مذاكرات، سر بلند بیرون بیاید و مانند توافقنامه ژنو ۲۸ گل نخورد.»

تجمعی از دلواپسان

تجمعی از “دلواپسان”

bسایت خبری “فرارو” این اظهارات رسایی را نوعی تهدید ارزیابی کرده، می‌نویسد: «شاید این نماینده مجلس باز هم در این بخش از سخنان خود به دنبال گروکشی بوده است که اگر این سفر انجام نشود علیه تیم مذاکره کننده هسته‌ای فعالیت خواهد کرد.»

رسایی بارها همراه با رئیس و اعضای دولت قبل به آمریکا و کشورهای اروپایی سفر کرده که برخی از آنها، از جمله سفر به نیویورک همراه با محمود احمدی‌نژاد با حاشیه‌های فراوانی همراه بوده‌اند.

از زمان تشکیل دولت یازدهم رسایی نقشی محوری در طرح سوال از وزیران دولت و کشاندن اعضای کابینه به مجلس داشته است. دادن اخطار به وزیر ارشاد، علی جنتی، پس از طرح سوال رسایی از او در مجلس انجام شد.

Related posts:

  1. ضریح امام حسین یا پیراهن برای فوتبالیست‌ها در جام جهانی ۲۰۱۴؛ کدام‌یک مهم‌ترند؟

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates