21.06.2014

«بازداشت شماری» از زنان هوادار تيم واليبال ايران

رادیوفردا: گزارش ها حاکی است که پليس و ماموران امنيتی روز جمعه ۳۰ خردادماه از حضور زنان در مسابقه واليبال بين ايران و ايتاليا در ورزشگاه آزادی جلوگيری کرده اند.طبق اين گزارش ها شماری از زنان نیز بازداشت شده اند.

به گزارش خبرآنلاين، نيروهای پليس ايران زنانی را که برای ديدن مسابقه واليبال ايران – ايتاليا به سالن ۱۲ هزار نفری آزادی رفته بودند را از محل مسابقه بيرون کرده اند.

در اين گزارش همچنين آمده است نيروهای پليس ايران حتی زنان خبرنگاری که با کارت فدراسيون واليبال برای تهيه گزارش در وزرشگاه حضور داشتند به بيرون از ورزشگاه هدايت گرده اند.

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار حاضر در جلوی وزرشگاه آزادی در صفحه فيس بوک خود در اين باره نوشته است: «ورزشگاه مملو از نيروهای ضدشورش و اتومبيل های پليس بود، تعداد زيادی از پليس ها نيز موتوار سوار بودند و مدام در راه های منتهی به استاديوم در حرکت بودن و مانع تجمع زنان می شدند اين بار نسبت به بازی قبل برخوردشان با زنان و مردان حامی شان خشن تر بود.»

وی اضافه کرده است:«بارها مردان حامی زنان مورد ضرب و شتم و توهين قرار گرفتند و چند نفرشان بازداشت شدند.تعدادی از زنان را نيز سوار ماشين های ون پليس کردند و بردند..گفته می شود بيش از پانزده نفر امروز بازداشت شده اند.»

در همین حال یک روزنامه نگار زن که به مدت شش ساعت بازداشت شده در فیس بوک خود نوشته است که ۱۶ زن دیگر نیز روز جمعه بازداشت شدند.

این روزنامه نگار در صفحه فیس بوک خود نوشته هنگامی که متوجه شد که پلیس مانع حضور زنان در ورزشگاه می شود قصد داشته تا با تاکسی از محل برود.

وی نوشته است:« مامور لباس شخصی می پرد جلو و ماشين را نگه می دارد. می گويد پياده شو بايد احراز هويت شوی. پياده می شوم کارتم را دوباره می دهم کارت را ميگيرد می گويد ون بياد جلو اين خانم ميره بازداشتگاه می گويم به چه جرمی؟ چرا؟ داد ميزند بگيريدش مقاومت نکن و کمتر از چند لحظه بعد نقش بر زمينم با سيلی هايی که روانه صورتم می شود مانتو و کيف پاره و ۴ مامور زن و چندتايی لباس شخصی و مامور مرد. به کف سخت ون پرتاب می شوم و بعد هم ۶ ساعتی بازداشت.»

این روزنامه نگار زن اضافه کرده است:« روايت ۱۶ دختر ديگری که ديروز از جلوی آزادی بازداشت شدند روايت های مشابه ای است از کتک خودن و بازداشت برای حقی که از زنان سلب شده، جرم آن تنها و تنها تقاضای مدنی و مسالمت آميز برای ورود به ورزشگاه بود و جرم من تهيه گزارش. »

روز جمعه ۲۳ خرداد نيز با وجود حضور زنان برزيلی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی، از ورود زنان ايرانی به اين ورزشگاه برای تماشای جلوگيری شد.

به دنبال جلوگيری از ورود زنان به محل مسابقه واليبال ايران و برزيل، شهيندخت مولاوردی، معاون امور زنان رياست جمهوری ايران روز سه شنبه گفت که حسن روحانی دستور داده که اين موضوع بررسی شود.

يشتر شهيندخت مولاوردی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی فيس بوک از اعتراض خود به حضور نيافتن زنان برای تماشای مسابقات واليبال در هیأت دولت خبر داده بود.

اين در حاليست که چند روز پيش نيز کمال الدين پيرموذن، نماينده مجلس نيز، خواستار اجازه به زنان برای حضور در ورزشگاه های ايران برای تشويق تيم ملی واليبال ايران در مسابقه با تيم ملی برزيل شده بود.

در پاسخ اما بهروز نعمتی سخنگوی هیأت رييسه مجلس ، نيز گفته بود که مخالفت کلی برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها وجود ندارد اما لازم است شرايط حضور آنان در ورزشگاه‌ها فراهم شود.

تيم ملی واليبال ايران در این بازی با نتيجه سه بر صفر ايتاليا را شکست داد.

Related posts:

  1. واگذاری گشت ارشاد به وزارت کشور؛ قدمی مثبت برای زنان؟
  2. برنامه وزارت کشور برای اجرای “طرح عفاف و حجاب” در فصل گرما
  3. مرگ ۵۳ نفر در کمپ ترک اعتیاد شفق
  4. پاسخ فرمانده ناجا به وزیر کشور در مورد حجاب: “اصلا بگویید هیچ کاری نکنید”
  5. ایران؛ «جامعه‌ای با مسائل پیچیده که زندگی در آن دشوار است»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates