26.07.2014

شرکت بوئینگ معامله با ایران را از سر گرفت

دویچه‌وله: شرکت هواپیماسازی بوئینگ به “ایران ایر” لوازم یدکی تحویل می‌دهد. این شرکت بزرگ امریکایی اعلام کرده که این امر به خاطر افزایش امنیت پروازهای “ایران ایر” صورت می‌گیرد.

در جریان دور تازه مذاکرات ایران با قدرت‌های بزرگ، دولت امریکا در سیاست تحریمی خود علیه ایران تسهیلاتی قائل شده است. در روند این رویکرد تازه است که شرکت هواپیماسازی بویینگ اعلام کرده قصد دارد به “ایران ایر” وسایل یدکی تحویل دهد.

در توافق‌نامه اولیه‌ای که در ماه نوامبر ۲۰۱۳ در وین به انجام رسید، دولت‌های غربی متعهد شدند که در برابر همکاری‌های جمهوری اسلامی از فشار اقدامات تحریمی علیه ایران بکاهند.

دولت امریکا در ماه آوریل به شرکت بزرگ بوئینگ اجازه داد که به خاطر “رعایت امنیت پروازهای مدنی”، لوازم یدکی بسیار ضروری را به “ایران ایر” تحویل دهد. بویینگ هنوز مجاز نیست که به ایران هواپیما بفروشد، هرچند طرف ایرانی به خرید هواپیماهای تازه از شرکت امریکایی علاقه‌مند است.

گفته می‌شود که بویینگ از تحویل وسایل یدکی به ایران هیچ سودی نمی‌برد، اما می‌تواند با فروش هواپیماهای تازه به سود بالایی برسد.

وضعیت اسف‌بار هواپیماهای ایران
به گفته کارشناسان هواپیماهای مسافرتی شرکت “ایران ایر” به شدت فرسوده شده‌اند و به علت نرسیدن وسایل یدکی با مشکلات امنیتی نیز روبرو هستند.

از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ (فوریه ۱۹۷۹) و به ویژه پس از ماجرای گروگان‌گیری، امریکا هرگونه رابطه اقتصادی را با ایران به حال تعطیل در آورد. در همین راستا شرکت بوئینگ نیز از تحویل هرگونه هواپیما یا وسایل یدکی به ایران خودداری کرد.

به گفته منابع خبری در ۱۵ سال گذشته هواپیماهای ایرانی با بیش از ۲۰۰ سانحه روبرو بوده‌اند که در جریان آنها بیش از ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

Related posts:

  1. یک مقام آمریکائی در مورد از سرگیری تجارت با ایران به شرکت ها هشدار داد
  2. تحریم‌های جدیدی علیه ایران در مجلس نمایندگان آمریکا طرح شد
  3. بوئینگ و جنرال الکتریک مجوز فروش و تعمیر قطعات هواپیما به ایران را گرفتند
  4. کنگره آمریکا موضوع تشدید تحریم‌های ایران را بررسی می‌کند
  5. تحریم ایران برای صنایع خودروسازی فرانسه فاجعه بار است

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates