09.09.2014

مبادلات تجاری ایران و روسیه ۱۰ برابر می‌شود

دویچه‌وله: یک هیأت تجاری به سرپرستی وزیر انرژی روسیه روز سه‌شنبه ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر) در تهران با وزرای نفت و نیروی ایران دیدار کرد. نتیجه این دیدار عقد قراردادهایی بود که مبادلات تجاری دو کشور را ۱۰ برابر می‌کند.

سفر هیأت اقتصادی و تجاری روسیه به ایران و مذاکرات این هیأت با وزرای اقتصاد، نفت و نیروی ایران منجر به عقد چندین قرار داد تجاری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در پایان ملاقات با وزیر انرژی روسیه اعلام کرده که حجم مبادلات تجاری بین دو کشور که در حال حاضر یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است به ۱۵ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند.

مشارکت شرکت‌های روسی در ساخت نیروگاه‌های برق، کارخانه ذوب آهن و نیروگاه اتمی بوشهر از جمله زمینه‌‌های همکاری دو کشور است. به گفته وزیر انرژی روسیه، این کشور قرار است هشت نیروگاه جدید برق در ایران بسازد و چهار نیروگاه قدیمی را نیز بازسازی کند.

به گفته حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی جمهوری اسلامی چهار واحد از این نیروگاه‌ها در شهر بندرعباس، دو واحد در طبس و دو واحد در شهر جدید سهند خواهد بود و احداث دو واحد نیروگاه در تبریز نیز در مرحله مطالعه زیست‌محیطی قرار دارد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفته: «تحریم‌های آمریکا هیچ تاثیری بر روابط بین دو کشور در حوزه همکاری روی انرژی، انرژی اتمی صلح‌آمیز، نفت و گاز طبیعی ندارد».

وزیر انرژی روسیه با توجه به تحریم‌های بانکی علیه ایران خاطرنشان کرد که مذاکراتی به منظور بهبود نحوه پرداخت‌ها و نقل و انتقال ارز بین دو کشور انجام شده و پیش‌بینی می‌شود مجموعه این اقدامات منجر به بهبود کیفیت روابط بازرگانی و اقتصادی بین ایران و روسیه شود.

الکساندر نواک در پایان سخنانش اظهار داشت: «در شرایط فعلی زمان آن فرارسیده که گرد و غبار کت و شلوارهای خود را بتکانیم و زمینه توسعه همکاری‌های همه جانبه بین بازرگانان و تجار ایران و روسیه را فراهم کنیم».

قرارداد تهاتری ایران و روسیه اجرایی می‌شود

خبرگزاری رویترز در ماه ژانویه سال جاری (بهمن ۱۳۹۲) خبر داد ایران و روسیه در حال انعقاد قراردادی هستند که بر اساس آن روسیه روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرد و در مقابل کالا و خدمات به ایران می‌دهد.

در فروردین ماه (ماه مارس) نیز همین خبرگزاری گزارش داد که تمامی اسناد توافق نفتی ۲۰ میلیارد دلاری بین ایران و روسیه آماده شده است. این قرارداد که به قرارداد تهاتری ایران و روسیه مشهور شد، ظاهرا در سفر اخیر هیأت روسی به ایران به مرحله اجرا رسیده است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز بهمن ماه سال گذشته درباره جزئیات مذاکرات نفتی ایران و روسیه برای مبادله نفت و کالا در جمع خبرنگاران، گفته بود: «با روس‌ها بحث‌هایی برای مبادله حجم بالایی از منابع نفت و دریافت کالا در ازای آن مطرح کردیم که عده‌ای نسبت به این مسئله اعتراض کردند، ولی باید بگوییم اگر به ایران وارد نشوید، افراد دیگری در این بازار حاضر می‌شوند و جایی برای شما نمی‌ماند».

عقد قرارداد ساخت هشت نیروگاه برق ایران توسط روسیه ظاهرا در چارچوب همین قرارداد تهاتری است. یعنی روسیه در قبال ساخت این نیروگاه‌ها از ایران نفت خواهد گرفت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates