18.09.2014

دستگیری گروهی در استرالیا به اتهام برنامه‌ریزی برای سر بریدن شهروندان

دویچه‌وله: پلیس استرالیا در بزرگترین عملیات ضدترور در تاریخ این کشور ۱۵ مظنون به حمایت از “دولت اسلامی” را دستگیر کرد. گفته می‌شود آن‌ها قصد داشته‌اند شهروندان بی‌گناه را به صورت گزینشی سر ببرند.

در پی بزرگترین عملیات ضدترور در تاریخ استرالیا که روز پنجشنبه (۱۸ سپتامبر/ ۲۷ شهریور) در شهرهای بریسبن و سیدنی صورت گرفت، اعضای گروهی دستگیر شدند که گمان می‌رود از حامیان گروه تروریستی “دولت اسلامی” باشند.

تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا، با اعلام این خبر گفت که خطر سوء قصدهای تروریستی در کشورش افزایش یافته است. استرالیا در کنار دیگر کشورها در عملیات نظامی علیه “دولت اسلامی” در عراق حضور فعال دارد.

به گزارش شبکه “ای بی اس”، ۱۵ فرد دستگیر شده عموما افغان‌تبار هستند. گفته می‌شود این افراد قصد داشته‌اند شماری از شهروندان بی‌گناه استرالیایی را به طور گزینشی بربایند و سر ببرند.

در این میان حکم دستگیری یک شهروند ۲۲ ساله استرالیایی هم به اتهام ارتباط با “دولت اسلامی” صادر شده است. گفته می‌شود که در طول هفته جاری یک افراطگرای استرالیایی که هم‌اکنون در کنار تروریست‌های “دولت اسلامی” در حال جنگ است، از منطقه خاورمیانه با این شهروند ۲۲ ساله تلفنی تماس گرفته است.

فرد تماس‌گیرنده خواسته طرف گفت‌وگوی خود را ترغیب کرده که شهروندانی را در استرالیا را در خیابان‌ها بربایند و آن‌ها را در بیرق سیاه “دولت اسلامی” پیچیدند و سر ببرند؛ ویدئوی این جنایت نیز سپس در اینترنت انتشار یابد.

تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا به هنگام بدرقه سربازان اعزامی به عراق

تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا به هنگام بدرقه سربازان اعزامی به عراق

تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا، اندکی پس از عملیات پلیس گفت که برنامه تروریست‌ها بسیار مشخص بوده است. وی بی آن‌که وارد جزئیات شود، خاطرنشان کرد که در چنین شرایطی مهم است که نیروهای امنیتی یک گام جلوتر از تروریست‌ها باشند و “امروز صبح چنین بوده است”.

ابوت افزود: «در اینجا صحبت بر سر ظن و گمان نیست، بلکه یک برنامه در میان بوده است» و به همین دلیل پلیس و سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی وارد عمل شده‌اند.

به گزارش شبکه “ای بی سی”، مایکل آلنات، دادستان استرالیا، گفته است که دستگیرشدگان “برای ایجاد رعب و وحشت در جامعه” سوءقصدهایی در برنامه خود داشته‌اند.

این گزارش به نقل از آندرو کالوین، رئیس پلیس فدرال استرالیا، می‌افزاید که اسناد ارائه شده به دادگاه نشان می‌دهند که طراحان این سوءقصد می‌خواستند قربانیان گزینشی خود را در بیرق “دولت اسلامی” بپیچند و در برابر دوربین سر ببرند.

بیش از ۸۰۰ نیروی مسلح پلیس بامداد پنجشنبه در یک یورش ناگهانی ۲۵ دستگاه خانه و ساختمان تجاری را در دو شهر سیدنی و بریسبن تفتیش کردند.

گفته می‌شود از تفتیش خانه‌ها، شماری داس بزرگ، لباس‌های رزمی و ماسک به دست آمده است.

دولت استرالیا چند روز پیش به دلیل احتمال بروز سوءقصدهای تروریستی درجه هشدار را “بالا” اعلام کرده بود.

بیشتر بخوانید: مجموعه مطالب درباره “دولت اسلامی”

بنا بر ارزیابی سرویس‌های مخفی، حدود ۶۰ جهادگرا با پاسپورت استرالیایی در صف “دولت اسلامی” در عراق و سوریه می‌جنگند.

تونی ابوت، نخست‌وزیر استرالیا، روز پنجشنبه ۶۰۰ سرباز عازم عراق برای مبارزه با “دولت اسلامی” را در یک فرودگاه نظامی بدرقه کرد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates