21.09.2014

علت پنهان‌کاری مسئولان و تکذیب سونامی سرطان علت سیاسی و اجتماعی دارد

دویچه‌وله: معاون وزیر بهداشت گزارش‌های منتشر شده درباره افزایش چشمگیر ابتلا به سرطان در ایران را نادرست خواند. رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان گفت سونامی سرطان یک واقعیت است و نمی‌توان آن را کتمان کرد.

محمداسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خرداد ماه امسال به خبرگزاری ایلنا گفته بود، روند افزایش ابتلا به سرطان در ایران با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست.

حدود یک ماه پیش رضا ملک‌زاده، معاون تحقیقات و فن آوری وزارت بهداشت با اشاره به “اخبار و گزارش‌های متعددی مبنی بر اینکه سونامی سرطان در کشور در حال رخ دادن است” ادعا کرد که آمار موجود درستی این گزارش‌ها را تائید نمی‌کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران شنبه، ۲۹ شهریور در واکنش به سخنان معاون وزیر بهداشت می‌گوید نه تنها آمار ابتلا به سرطان در کشور بالا رفته که سن مبتلایان نیز کاهش پیدا کرده است.

علت پنهان‌کاری مسئولان

به گزارش خبرگزاری مهر، بهزاد رحمانی گفت: «اما اینکه چرا گفته شده که سونامی سرطان در کشور نداریم، می‌تواند ناشی از مواضع سیاسی و اجتماعی باشد. در هر صورت، گفتن آمار سرطان در کشور، سیاه‌نمایی نیست بلکه واقع‌نمایی است.»
به گفته پزشکان متخصص سن ابتلا به بیماری سرطان در ایران کاهش یافته است

به گفته پزشکان متخصص سن ابتلا به بیماری سرطان در ایران کاهش یافته است

به گفته‌ی رحمانی در ایران مراکز معتبری برای ارائه آمار دقیق از ابتلا به سرطان وجود ندارد اما تجربه روزمره پزشکان و متخصصان اظهارات او را تائید می‌کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان، خوشایند نبودن دلایل افزایش موارد ابتلا به سرطان در کشور، مانند آلودگی بنزین تولید شده در پتروشیمی‌ها را یکی دیگر از علت‌های احتمالی تکذیب افزایش ابتلا به سرطان عنوان می‌کند.

کاظم ندافی، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت سال گذشته به افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی‌ها هوا اشاره کرد و شماری از کارشناسان این آلودگی را از عوامل افزایش سرطان اعلام کردند.

آرش جنابیان، فوق تخصص سرطان‌شناسی، و عضو کمیته علمی انجمن خون و سرطان ایران آبان ماه گذشته با بیان این که “فرم‌های تهاجمی‌تر سرطان نسبت به قبل بیشتر دیده می‌شوند” به خبرگزاری مهر گفت؛ سن ابتلا به انواع سرطان‌ها نیز “به طور معناداری در حال کاهش است.”

نقش ضعف سیستم ایمنی بدن

برخی از کارشناسان افزایش سرطان در کشورهایی که روند صنعتی شدن را با شتاب طی می‌کنند پدیده‌ای آشنا ارزیابی می‌کنند و ایران را یکی از این کشورها می‌دانند.

معاون تحقیقات وزارت بهداشت در حالی که سونامی سرطان در ایران را کتمان می‌کند می‌گوید: «مطابق برآوردهای صورت گرفته در ۲۰ سال آینده باید منتظر افزایش ۸۰ درصدی رشد سرطان در کشورهای در حال توسعه باشیم، کشور ما هم جزو همین کشورهاست.»

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی جراحان عمومی ایران آلودگی آزبست در لنت ترمزهای غیر استاندارد را از دیگر دلایل افزایش موارد ابتلا به سرطان می‌داند.

رحمانی می‌گوید سیستم ایمنی بدن بسیاری از سرطان‌ها را کنترل و دفع می‌کند و هنگامی که این سیستم ضعیف می‌شود، موارد ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.

رحمانی استرس را از مهمترین عوامل تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌خواند و می‌افزاید: «متاسفانه استرس بسیار بالا در جامعه دیده می‌شود. علاوه بر آن، استفاده زیاد از افزودنی‌ها و نگهدارنده‌ها در مواد غذایی و همچنین آلودگی هوا، دست به دست هم داده‌اند و آمار ابتلا به سرطان در کشورمان را بالا برده‌اند.»

Related posts:

  1. نماز باران علما قبول درگاه احدیت نشد: آژیر قرمز در اولین مخزن آبرسانی به پایتخت/ سد لار خشک شد
  2. نامه هشدار آمیز وزیر نیرو به روحانی: برای همین جمعیت هم آب نیست(منظورش اینه که خامنه‌ای خفه)
  3. این بار نوبت قطع درختان درکه است! / قطع 100 درخت کهنسال درکه در تعطیلات عید فطر
  4. رئيس کميسيون سلامت و محيط زيست شوراي شهر تهران اعلام کرد: افزايش تشعشعات خطرناک دکل هاي مخابراتي با دستکاري اپراتورها
  5. شناسایی ۶۴ مورد وبا در استان‌های شرقی ایران

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates