05.10.2014

دکان دونبش اسلام: کاسبی مراکز مذهبی با “خرید و فروش نماز و روزه میت”

دویچه‌وله: مراکز مرتبط با مراجع تقلید شیعه، نرخ “نماز و روزه میت” را تعیین کرده‌اند: “نماز قضا” برای یک سال ۷۰۰ هزار تومان و یک ماه “روزه قضا” ۵۰۰ هزار تومان. سایت “اقتصادنیوز” از گردش مالی ۳۷۰ میلیارد تومانی در این بخش خبر داد.

سایت “اقتصادنیوز”، در گزارشی نوشت مراکز مرتبط با مراجع تقلید، نرخ واجباتی که “به گردن اموات” است را چنین تعیین کرده‌اند: نرخ “نماز قضا” برای هر یک سال حداقل حدود ۷۰۰ هزار تومان و نرخ هر یک ماه روزه قضا، حداقل ۵۰۰ هزار تومان است.

در این گزارش به تورم ۲۵۰ درصدی “اجرت واجبات میت” در ۴ سال اخیر اشاره شده و آمده در سال ۸۹ “اجرت یک سال نماز قضا” در حدود ۲۵۰ هزار تومان و یک ماه روزه ۱۵۰ هزار تومان بود که اکنون این نرخ در برخی مناطق به یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین در ادامه این گزارش آمده که نرخ “خرید و فروش نماز و روزه میت” البته در برخی شهرها ارزان‌تر است. در این گزارش به عنوان نمونه به شهر قم اشاره شده که یک مرکز مذهبی “اجرت یکسال نماز میت” را ۹۰۰ هزار تومان و یک ماه روزه را ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری کرده است.

این گزارش برآورد کرده است که “گردش مالی سالانه واجبات میت از جمله نماز و روزه” در ایران ۳۷۰ میلیارد تومان است.

البته این برآورد چنین صورت گرفته که بستگان تمام فوت شدگان در یک سال برای “ادای تکالیف ادا نشده آن‌ها”، اقدام کرده و برای “نماز و روزه” هر مرده حداقل یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بپردازند.

آن‌طور که از استفتائات انجام شده از مراجع تقلید شیعه در ایران همچون آیت‌الله خامنه‌ای، مکارم شیرازی و… برمی‌آید خرید و فروش “نماز و روزه استیجاری” و “نماز و روزه میت” در ایران امری مرسوم است.

Related posts:

  1. سانسور عکس‌های روحانیون از سفره های رنگین افطاری
  2. مدیر حوزه‌های علمیه ایران: آشپزخانه اپن خلاف معماری اسلامی است
  3. تلاش مجلس برای تحقیق از درآمد امامزاده‌ها
  4. فتوائی جدید از بیات زنجانی پیرامون روزه: آب خوردن روزه را باطل نمی کند!!
  5. شارلاتانیزم آخوندی: روح‌الله حسینیان٬ رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی: شاید وقایع سوریه مقدمه ظهور امام زمان باشد

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates