15.10.2014

پیش‌روی ” شورشیان حوثی” به سوی سواحل دریای سرخ

دویچه‌وله: “شیعیان حوثی” پس از اشغال صنعا، پایتخت یمن، استان حدیده در سواحل دریای سرخ را نیز به تصرف خود در آورده‌اند. این استان به دلیل آن که دارای دومین بندر بزرگ یمن است، از اهمیت استراتژیکی یگانه‌‌ای برخوردار است.

ناآرامی‌ها در یمن هم‌چنان ادامه دارد. “شیعیان حوثی” در استان حدیده که پایتخت آن نیز به همین نام است، بدون مقاومت از سوی نیروهای دولتی پیش می‌روند. بر اساس گزارش مقامات امنیتی در صنعا، در حال حاضر فرودگاه حدیده و چند پایگاه ارتش نیز به تصرف “شورشیان حوثی” درآمده است.

به گفته‌ی شاهدان عینی، در استان ذمار که در جنوب صنعا قرار دارد، هم همین وضعیت حاکم است: نیروهای نظامی و امنیتی خیابان‌ها را ترک کرده‌‌اند و شهر در دست شورشیان است.

افراط‌گرایان زیدی

حوثی‌ها به اقلیت شیعیان زیدی تعلق دارند. این گروه مسلمان، یک سوم جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند. خواست شیعیان زیدی، مشارکت بیشتر در سرنوشت سیاسی کشور و حضور در دولت مرکزی است که اکثریت وزیران آن، سنی‌مسلک هستند.

“شیعیان حوثی”، به رهبری عبدالملک حوثی، بیش از ۱۰ سال است که علیه دولت مرکزی (سنی‌مذهبان سلفی‌) مبارزه می‌کنند. این گروه،‌به گفته‌ی رهبر خود، با شعار “خدا بزرگ است، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، لعنت به یهودی‌ها، زنده باد اسلام” برای استقرار “حکومتی الهی” می‌جنگند.
فرودگاه و چند پایگاه ارتش شهر حدیده به تصرف شورشیان درآمده است

فرودگاه و چند پایگاه ارتش شهر حدیده به تصرف شورشیان درآمده است

شیعیان زیدی، تا آغاز دهه‌ی ۱۹۶۰ در استان‌های صعده و عمران، واقع در شمال غربی کشور، حکومت مستقلی به رهبری امیری که خود را “امام یمن” می‌خواند، تشکیل داده بودند و با نیروهای دولت مرکزی مبارزه می‌کردند.

مبارزه‌ی تروریستی

پیش‌روی شورشیان زیدی به سوی صنعا که با تجهیزات کامل و صدها هزار نیرو‌ی مسلح در چند ماه‌گذشته آغاز شده، سرانجام در ماه سپتامبر به فتح پایتخت این کشور انجامید و این تشکیلات افراطی را به یک قدرت تعیین‌کننده داخلی در یمن تبدیل کرد.

این گروه اکنون در صدد است، دولت مرکزی و رهبران سیاسی آن را از راه‌های نظامی و ترفندهای اقتصادی به کلی از پای در آورد.

افراط‌گرایان سنی که از این بابت نگرانند، برای مقابله با شورشیان، به اعمال خشونت و ترور دست می‌زنند: بنا بر گزارش‌های رسمی روز پنجشنبه (۹ اکتبر) ۴۷ تن در اثر یک انفجار انتحاری در نشست اعتراضی حوثی‌ها در میدان تحریر صنعا، کشته شدند. این انفجار هم‌چنین ۷۵ تن زخمی به‌جای گذاشت.

در دومین حمله به یک پایگاه نظامی در شرق استان حضرموت، نیز ۲۰ سرباز کشته شدند. شاهدان عینی گزارش می‌دهند که انتحارکنندگان، خودروی بمب‌گذاری‌شده را نزدیک پایگاه منفجر کردند و هم‌زمان کوشیدند با گشودن آتش و شلیک‌های پی‌در‌پی به پادگان حمله کنند.

نقش ایران و نگرانی عربستان

از سوی دیگر، تلاش‌های بین‌المللی برای میانجی‌گری میان “شیعیان حوثی” و سنی‌مذهبان سلفی‌ و پایان دادن به تنش‌ها، تا کنون بی‌نتیجه مانده است. عربستان سعودی، به‌ویژه از شدت‌گرفتن ناآرامی‌ها در کشور همسایه‌ی جنوبی خود، نگران است.

این شیخ‌نشین، بارها جمهوری اسلامی ایران را به پشتیبانی از شیعیان این کشور و تلاش برای به قدرت رساندن آنان متهم کرده‌ است.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه‌ی عربستان سعودی روز دوشنبه (۱۳ اکتبر/۲۱ مهر) در کنفرانسی رسانه‌ای در جده ایران را متهم کرد که از جمله به “شیعیان حوثی” کمک می‌کند.

دولت ایران همواره این اتهام‌ها را رد کرده و نادرست خوانده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در واکنش به سخنان وزیر خارجه‌ی عربستان سعودی گفت: «آن‌چه در یمن رخ می‌دهد، موضوع داخلی این کشور است.»

استقلال یمن جنوبی

ناآرامی‌ها در یمن، ‌تنها به تنش میان دولت مرکزی و “شورشیان حوثی” محدود نمی‌شود.

جنبش استقلال‌طلبی در جنوب این کشور نیز از نو، در تظاهراتی ده‌هزار نفری که روز سه شنبه (۱۴ اکتبر/ ۲۲ مهر) در عدن برگزار شد، خواستار جدایی یمن جنوبی از بخش شمالی آن شد.

این خطه از نظر اقتصادی در شرایط مناسب‌تری از یمن شمالی قرار دارد. عدن، از سال وحدت دو یمن در سال ۱۹۹۰، پایتخت یمن جنوبی است.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates