07.12.2014

‘تفهیم اتهام به جیسون رضاییان در یک جلسه دادگاه ۱۰ ساعته’‏

بی‌بی‌سی: جیسون رضاییان از دو سال پیش خبرنگار واشنگتن‌پست در ایران بوده استواشنگتن‌ پست گزارش داده است خبرنگارش جیسون رضاییان که چهار ماه پیش در تهران بازداشت شده، روز شنبه در یک جلسه دادگاه طولانی رسما تفهیم اتهام شده است.

این روزنامه‌نگار ایرانی‌آمریکایی، روز سه‌شنبه ۲۲ ژوییه، آخرین روز تیرماه، همراه با همسرش یگانه صالحی و دو نفر دیگر در تهران بازداشت شد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌ پست از قول یک منبع مطلع درباره پرونده آقای رضاییان نوشته است که ماهیت اتهام‌های وارده هنوز روشن نیست.

طبق این گزارش، جلسه دادگاه ۱۰ ساعت طول کشیده و یک مترجم هم جیسون رضاییان را که خودش نمی‌ تواند فارسی بخواند، همراهی می‌ کرده است.

به گفته منبع مطلع که نامش در گزارش واشنگتن‌ پست نیامده، آقای رضاییان در این جلسه طولانی دادگاه، برگه تفهیم اتهام را امضا کرده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به دلیل این که آقای رضاییان در طول مدت بازداشت و جلسه تفهیم اتهام در دادگاه به وکیل دسترسی نداشته است، از مقامات ایرانی انتقاد کرده است.

او خواستار رفع اتهامات و آزادی فوری آقای رضاییان شده است.

‘اتهام از طرف ماموران اطلاعاتی’

محمدجواد لاریجانی، معاون قوه قضائیه ایران، پیشتر گفته بود که وضعیت خبرنگار بازداشت‌ شده واشنگتن‌ پست به تصمیم قاضی بستگی دارد.

آقای لاریجانی در این باره گفته بود “برخی خبرنگاران از طرف ماموران اطلاعاتی به جرایمی متهم می‌شوند. در ابتدا قضات جرایم افراد را تفهیم می‌کنند و بازجوها هم بر اساس این‌ که این افراد مجرم هستند یا نه، بررسی می‌ کنند و اگر جرایم آنها ثابت شود، آنگاه به طور رسمی اتهامات به آنها تفهیم می شود و آنگاه قاضی در پایان تصمیم‌گیری می‌کند”.

این مقام قوه قضائیه در عین حال ابراز امیدواری کرده بود که پرونده جیسون رضاییان “هر چه سریع‌تر در دادگاه مطرح شود و در تمامی موارد از وی رفع اتهام شود.”

دیدبان حقوق بشر دو روز پیش خبر داده بود که بازداشت آقای رضاییان برای دو ماه تمدید شده است.

این نهاد بین‌المللی گفته که جیسون رضاییان تا کنون به وکیلی که خانواده‌اش برای او گرفته‌اند، دسترسی نداشته است.

واشنگتن‌ پست نوشته است که احتمال دارد با برگزاری دادگاه، اکنون آقای رضاییان بتواند با وکیلش تماس بگیرد.

‘کارهایی ورای روزنامه‌نگاری’

در زمان آزادی همسر جیسون رضاییان، یکی از مقام‌های دولتی ایران ابراز امیدواری کرده بود که خود آقای رضاییان هم به‌زودی آزاد شودهمسر آقای رضاییان، یگانه صالحی که برای نشریه اماراتی “نشنال” کار می‌کند دو ماه بعد از بازداشت به قید وثیقه آزاد شد.

آن‌ زمان یکی از مقام‌های دولت ایران ابراز امیدواری کرده بود که جیسون رضاییان هم به‌ زودی آزاد شود.

دولت آمریکا و خانواده آقای رضاییان، از جمله در یکصدمین روز بازداشت او، از ایران خواسته‌اند این خبرنگار را آزاد کند.

ایران تابعیت دوگانه شهروندان خود را به رسمیت نمی‌ شناسد و می‌ گوید با این دستگیرشدگان نیز به عنوان یک شهروند ایرانی رفتار می‌کند.

محمدجواد لاریجانی، معاون حقوق بشر قوه قضاییه ایران، پیش‌تر گفته بود که آقای رضاییان به عنوان روزنامه‌نگار “کارهایی کرد که از دید نیروهای امنیتی ایران، قطعا ورای روزنامه‌نگاری بود.”

نهادهای حقوق‌بشری و حامی آزادی بیان، از ایران بابت رفتارش با روزنامه‌نگاران انتقاد می‌کنند و از جمله کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران در گزارش سالانه خود گفته که ایران از نظر شمار روزنامه‌نگاران زندانی، در رده دوم جهان است.

Related posts:

  1. سایت محافظه‌کار «پارس نیوز» مدعی شد: دستور روحانی برای برخورد با جیسون‌ رضائیان
  2. اعتراض روزنامه‌نگاران ایرانی به بازداشت همکارانشان
  3. وزیر ارشاد روزنامه‌نگاران بازداشت شده را به ارتباط با خارج متهم کرد
  4. “نظارت استصوابی” دامن کانون وکلا را هم گرفت
  5. سانسور تابلو در اختتامیه جشنواره فجر در تلویزیون ایران

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates