09.01.2015

برادر حسین: رئیس‌جمهور حقوقدان، فرق رفراندوم تقنینی و رفراندوم اساسی را نمی‌داند!

خودنویس: نماینده آیت الله خامنه‌ای در روزنامه کیهان با انتقاد از سخنان روز گذشته حسن روحانی در باره امکان برگزاری همه‌پرسی گفت: «متاسفانه رئیس جمهور حقوقدان، فرق رفراندوم تقنینی و رفراندوم اساسی را نمی‌داند!»

مدیر مسوول روزنامه کیهان در واکنش به اظهارات حسن روحانی در باره امکان برگزاری همه‌پرسی به خبرگزاری فارس [2] گفت: «آقای رئیس جمهور طی سخنانی در اولین کنفرانس اقتصاد ایران می گوید “خوب است بعد از ۳۶ سال یک بار هم که شده این اصل قانون اساسی را اجرا کنیم و برای مسائل مهم اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به جای آنکه قانونی در مجلس تصویب شود، ماده قانونی یا برنامه را مستقیم به آرای مردم و همه‌پرسی بگذاریم” این اظهار نظر رئیس جمهور محترم در حالی است که مراجعه به رفراندوم در دو جای قانون اساسی آمده است که دو نوع متفاوت با یکدیگر است.»

شریعتمداری در باره انواع رفراندوم گفت: «نوع اول، رفراندم تقنینی است که موضوع اصل ۵۹ قانون اساسی است. این نوع از رفراندوم اِعمال قوه مقننه است و از طریق مجلس صورت می‌پذیرد. با این توضیح که اصل ۵۹ تصریح می‌کند در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی اجتماعی و فرهنگی می‌توان اِعمال قوه مقننه را از راه همه پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم انجام داد و همین اصل تاکید دارد درخواست مراجعه به آرای عمومی (رفراندوم تقنینی) باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس شورای اسلامی برسد. بنابراین بر خلاف آنچه رئیس جمهور محترم اعلام کرده‌اند، با این نوع از رفراندوم نمی‌توان مجلس را دور زد.»

مدیر مسوول کیهان در ادامه گفت: «اما نوع دیگر رفراندوم یعنی رفراندم قانون اساسی در اصل ۱۷۷ آمده و موضوع آن، فقط تجدید نظر یا بازنگری در قانون اساسی است. این رفراندوم است که منوط به فرمان رهبری است و اجرای آن از مجلس نمی‌گذرد. بنابراین باید گفت اگر منظور آقای رئیس جمهور، همان‌گونه که اعلام کرده‌اند، مسائل فرهنگی و اجتماعی و… است که راهکار آن باز هم از مجلس می‌گذرد. درباره نوع دوم نیز بعید است منظور آقای رئیس جمهور تغییر قانون اساسی باشد که موضوع اصل ۱۷۷ است و به تصویب مجلس نیازی ندارد. اگرچه آن نیز مقدمات خاص خود را دارد و منوط به فرمان رهبری است.»

تا کنون در دوره‌های مختلف، سیاست‌مداران جمهوری اسلامی از رفراندوم قانون اساسی سخن گفته‌اند. برخی رهبران سیاسی جمهوری اسلامی نیز در دوره‌هایی، خواستار برگزاری [3] همه‌پرسی شده‌اند.

Related posts:

  1. آمارهای «شوخی» دولت و پاسخ نوبخت
  2. حسین فدایی٬ دبیرکل جمعیت ایثارگران: حسن روحانی کشور را بر اساس دیدگاه‌های رهبر اداره می‌کند٬ نگران نیستیم
  3. به دنبال «اختلاف با روحانی»، ضرغامی به شورای نظارت صداوسیما نامه نوشت
  4. آيا مي خواستند روحاني به جاي ژنو به سئول فكر كند؟ رمز گشايي از سرعت معرفي چهارمين وزير پيشنهادي ورزش
  5. لاریجانی: خامنه‌ای عامل عدم معرفی توفیقی نیست

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates