15.02.2015

مقام سپاه پاسخ خامنه‌‌ای به نامه اوباما را تایید کرد

دویچه‌وله: دو روز پس از گزارش وال استریت ژورنال درباره “پاسخ محرمانه” خامنه‌ای به نامه اوباما، یک مقام سپاه پاسداران ایران این خبر را تایید کرد و گفت، اوباما مکاتباتی با مقام‌های ایرانی از جمله آیت‌الله خامنه‌ای داشته است.

سردار یدالله جوانی، مشاور نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران شامگاه شنبه (۲۵ بهمن/ ۱۴ فوریه) در گفت‌وگو با شبکه العالم، تلویزیون عرب‌زبان وابسته به حکومت ایران تایید کرد که رئیس‌جمهور آمریکا مکاتباتی را با رهبران جمهوری اسلامی، به خصوص آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران داشته است.

این مقام سپاه افزود: «به این مکاتبات پاسخ داده شده و همان‌گونه که اشاره شده این پاسخ‌ها محترمانه و معقول و منطقی است.»

روزنامه “وال استریت ژورنال” روز جمعه (۲۴ بهمن/۱۳ فوریه) به نقل از یک دیپلمات ایرانی نوشت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نامه‌ای محرمانه به نامه باراک اوباما پاسخ داده است. این دیپلمات که نخواسته نامش فاش شود می‌گوید پاسخ رهبر جمهوری اسلامی “محترمانه” اما فاقد هرگونه تعهدی بوده است.

سردار جوانی در این گفت‌وگو یادآوری کرده که قبلا خود خامنه‌ای نیز به این نامه‌نگاری اشاره کرده بود. او گفت: «مقام معظم رهبری هم در زمانی که بیمارستان بودند موقع ترخیص به این موضوع اشاره‌ای کردند و ممکن است که بعدا در قالب نامه هم آن را به نگارش در آورده باشند.»

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز حدود دو ماه پیش تبادل نامه میان اوباما و خامنه‌ای را تایید کرده و گفته بود: «این اولین نامه نبوده است، اوباما نامه‌نگاری‌های متعددی انجام داده که برخی از آنها را پاسخ گرفته و برخی را پاسخ نگرفته است. این‌بار پاسخ ارسال شد. بیشتر این نامه‌ها مربوط به مساله هسته‌ای بود.»

سردار جوانی ادعا کرده که نامه‌نویسی باراک اوباما به علی خامنه‌ای ناشی از “مشکلاتی” است که آمریکایی‌ها در منطقه به آن دچار شده‌اند و “رهایی از آن را در همکاری و تعامل با جمهوری اسلامی ایران می‌دانند.”

جوانی افزود: «آمریکایی‌ها در منطقه مشکلات زیادی دارند که یکی از آن‌ها همین گروه‌های خودساخته تروریستی است که از یک طرف می‌خواهند با ناآرام کردن منطقه بهانه حضور در آن را داشته باشند و بر روند بیداری اسلامی و جمهوری اسلامی اعمال فشار کنند و هم از طرفی می‌خواهند که تروریست‌ها تحت کنترل خودشان باشند و وقتی که برخی از تهدیدهای این گروه‌ها آشکار شد بحث ائتلاف ضد داعش را مطرح کردند و خواستند با جمهوری اسلامی همکاری کنند و در همین زمینه هم درخواست ارسال کردند.»

روابط سیاسی ایران و آمریکا از سال ۱۹۸۰ قطع است. کوشش‌های بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا در سال‌های ۱۹۹۷-۹۸ برای شکستن یخ مناسبات دو کشور پاسخ مناسبی از سوی ایران نیافت. در آن زمان محمد خاتمی رئیس جمهور ایران بود. گفت‌وگوی تلفنی ۱۵ دقیقه‌ای باراک اوباما و حسن روحانی در اواخر سپتامبر ۲۰۱۳ نخستین تماس رسمی میان مقام‌های دو کشور پس از تحولات موسوم به “انقلاب اسلامی” در سال ۱۹۷۹ در ایران بود.

باراک اوباما پیش از ورود به کاخ ریاست جمهوری از در پیش گرفتن سیاست گفت‌وگو با ایران صحبت کرده بود، اما این سیاست تا پایان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد عملی نشد. با انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری ایران، تماس‌های رسمی دو کشور در چارچوب مذاکرات هسته‌ای آغاز شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates