21.02.2013

انفجار شدید در نزدیکی پایگاه حزب بعث در دمشق

دویچه‌وله: روز پنجشنبه انفجار شدیدی پایتخت سوریه را لرزاند. این انفجار در نزدیکی دفتر مرکزی حزب حاکم سوریه رخ داده و دست‌کم ۳۱ کشته بر جای گذاشته است. از سوی دیگر آرتش آزاد سوریه تهدید کرده به مواضع حزب‌الله لبنان حمله خواهد کرد.

مقارن ظهر روز پنجشنبه (۲۱فوریه/ ۳ اسفند) انفجار شدیدی دمشق، پایتخت سوریه، را لرزاند. خبرگزاری‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که انفجار در میدان “۱۶ نوامبر”، در نزدیکی مسجد الایمان رخ داده است. مرکز حزب بعث سوریه و سفارت روسیه در این کشور، نیز در همین محل قرار دارند.

گفته می‌شود مواد منفجره در خودرویی جاسازی شده بود و شدت انفجار به حدی بوده که صدای آن در نقاط مختلف شهر شنیده شده است. پلیس خیابان‌های منتهی به میدان ۱۶ نوامبر را بسته است.

انفجار در نزدیکی دفتر مرکزی حزب بعث سوریه، ۲۱ فوریه ۲۰۱۳ انفجار در نزدیکی دفتر مرکزی حزب بعث سوریه، ۲۱ فوریه ۲۰۱۳

بر اساس گفته‌های شاهدان عینی، خودروی محتوی مواد منفجره بین مرکز حزب بعث و ساختمان سفارت روسیه منفجر شده است. خبرگزاری “ریانووستی” روسیه گزارش داده که ساختمان سفارت این کشور نیز در این انفجار آسیب دیده است.

بنا بر گزارش‌های اولیه، ده‌ها نفر در این انفجار کشته‌و شمار زیادی نیز زخمی شده‌اند. دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است، تعداد کشته‌ها را دست‌کم ۳۱ نفر اعلام کرده است. بنا بر این گزارش، کشته‌شدگان نفرات نیروهای امنیتی سوریه و نیز مردم عادی بوده‌اند. گفته می‌شود چهار کودک نیز در میان قربانیان هستند.

هشدار ارتش آزاد سوریه به حزب الله

در گزارش دیگری در ارتباط با جنگ داخلی سوریه، “ارتش آزاد سوریه” حزب‌الله لبنان را تهدید کرده است که اگر از دخالت در امور سوریه دست برندارد، مواضع این گروه در لبنان هدف حمله قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه، روز چهارشنبه (۲۰ فوریه/ ۲ اسفند) حزب‌الله لبنان را به دخالت در بحران سوریه متهم کرد. به گفته ژنرال ادریس، نفرات وابسته به حزب‌الله روستاهای سوریه واقع در منطقه “القوسیر” – در نزدیکی مرز شمال لبنان – را هدف قرار داده‌اند.

فرمانده ارتش آزاد سوریه اعلام کرد که اگر این حملات ظرف ۲۴ ساعت متوقف نشوند، ارتش آزاد سوریه به آن واکنش نشان خواهد داد. گروه شیعی حزب‌الله لبنان از رژیم بشار اسد حمایت می‌کند.

از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده که شورشیان مسلح مخالف بشار اسد موفق شده‌اند یک جنگنده ارتش سوریه را ساقط کنند. این جنگنده بعدازظهر چهارشنبه (۲۰ فوریه) در حومه دمشق و در راه بازگشت از ماموریت نظامی ساقط شده است.

در این میان خبرگزاری آلمان به نقل از فعالان مخالف سوری خبر داده که اسلام‌گرایان ستیزه‌جوی قفقازی نیز وارد بحران سوریه شده‌اند. در ویدیوی اینترنتی منسوب به این افراد، آنها به زبان روسی خود را از اهالی چچن معرفی می‌کنند.

Related posts:

  1. گزارش: مشارکت ایران در عملیات فوق‌العاده سیا پس از ۱۱ سپتامبر
  2. وقوع انفجار در مقابل سفارت آمریکا در آنکارا؛ دست‌کم یک کشته
  3. شهادت سردار سپاه در مسیر دمشق- بیروت به دست اسرائیل
  4. کلینتون: ایران ارسال نیرو و سلاح به سوریه را افزایش داده است
  5. آغاز خروج شهروندان روس از سوریه

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates