05.03.2015

آرژانتین دوباره ایران را به دادگاه آمیا می‌کشاند

خودنویس: دولت آرژانتین امروز با انتشار اعلامیه‌ای در روزنامه‌های محلی این کشور تاکید کرد توافق با ایران همچنان بهترین راه برای روشن شدن حقایق پرونده انفجار آمیا است.

دولت آرژانتین امروز ۴ مارچ ۲۰۱۵ با انتشار اعلامیه‌ای در روزنامه‌های محلی این کشور تاکید کرد یک توافق به تعویق‌افتاده با ایران بهترین راه برای روشن کردن حقایق بمب‌گذاری مرگبار سال ۱۹۹۴ در مرکز یهودیان شهر بوئنوس آیرس است.

به گزارش خبرگزاری رویترز [2]، یک دادگاه فدرال آرژانتین سال گذشته توافق بحث برانگیزی که به ماموران این کشور اجازه بازجویی از مظنونان ایرانی را می‌داد معلق کرد.

جمهوری اسلامی هرگونه مسوولیت در این بمب‌گذاری که منجر به کشته شدن ۸۵ قربانی بوده را تکذیب کرده و حاضر به استرداد شهروندان مظنونش است.

از آغاز امسال و مرگ مشکوک [3] آلبرتو نیسمان دادستان شناخته شده آرژانتین، تحقیقات در باره پرونده بمب‌گذاری آمیا بار دیگر توجه افکار عمومی این کشور را به خود جلب کرده است.

بررسی و تحقیقات این پرونده از آغاز امسال، زمانی که کریستینا فرناندز، رییس جمهوری آرژانتین به انحراف در تحقیقات متهم کرده بود، با مرگ مشکوک آلبرتو نیسمان (با گلوله‌ای در سرش) همراه شد.

دولت آرژانتین در این اعلامیه نوشته است: «تنها راه ممکن این است تا مراحلی که توسط قوه مجریه و کنگره ملی تصویب شده را از طریق یک تفاهم‌نامه به اجرا برسانیم و از این طریق می‌توانیم مظنون‌های ایرانی را بازجویی کنیم».

و همچنین «این وضعیت، موقعیت بهتری برای آرژانتین نسبت به ایران و جامعه بین‌المللی در قبال استرداد مظنونان و مذاکره در باره محاکمه آن‌ها در کشوری ثالث قرار می‌دهد.»

دادگاه فدرال آرژانتین در سال گذشته «تفاهم‌نامه» یاد شده را «خلاف قانون اساسی کشور» تشخیص داد اما دولت اعلام کرد که تقاضای تجدید نظر این حکم در دادگاه دیگر می‌کند، که تاکنون انجام نشده است.

آلبرتو نیسمان، مسوول اصلی تحقیقات این پرونده در «آمیا»، در ماه ژانویه رییس جمهور این کشور را متهم کرد که برای حفظ مناسبات و قراردادهای نفتی با تهران حقایق در مورد دخالت این کشور را در مورد حادثه‌ی آمیا کتمان می‌کند.

جسد بی‌جان نیسمان که قرار بود در کنگره آرژانتین حاضر شود تا شواهدی مربوط به رییس جمهور را ارائه دهد یک روز پیش از سخنرانی، در حمام آپارتمان مسکونی‌اش پیدا شد. این رسوایی به موجی از تئوری‌های توطئه و بحران سیاسی دامن زد که اعتبار دولت آرژانتین را خدشه‌دار کرده است.

هفته گذشته یک قاضی آرژانتینی، گفت که شواهد نیسمان، نشان می‌دهد دولت در مراحل تحقیقات نهایت همکاری را داشته است.

دولت آرژانتین گفته است اتهامات نیسمان بخشی از یک طرح برای بدنام کردن رییس جمهوری و تلاش برای انجام کودتا بوده است. این کشور آمریکای جنوبی در یک قرن گذشته شش کودتا را تجربه کرده است. در این اعلامیه گفته شده: «آیا به جز اینکه او تلاش داشته بی‌ثباتی سیاسی ایجاد کند می‌توان برای اقداماتش فرضیه دیگری تصور کرد؟»

دولت آرژانتین پیشتر از آمریکا خواسته بود [4] تا در خلال مذاکرات هسته‌ای با ایران، پرونده انفجار آمیا را در دستور کار قرار دهد. نام چند تن از مقام‌های بلند پایه جمهوری اسلامی مانند اکبر هاشمی رفسنجانی، علی‌اکبر ولایتی، احمد وحیدی و محسن رضایی، در میان متهمان انفجار آمیا قرار دارد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates