29.03.2015

ظریف: فکر می‌کنم می‌توانیم نوشتن توافق نهایی را آغاز کنیم

دویچه‌وله: محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته احتمالا می‌توان نوشتن توافق نهایی اتمی را آغاز کرد. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته ما هرگز اینقدر به توافق اتمی با ایران نزدیک نبوده‌ایم.

تنها سه روز دیگر تا پایان مهلت مقرر برای رسیدن به توافق کلی در مذاکرات اتمی ایران باقی مانده است. در این چارچوب روز یک‌شنبه (۲۹ مارس/ ۹ فروردین) وزرای امور خارجه چین و روسیه به لوزان می‌روند تا در کنار همتایان غربی خود با محمد جواد ظریف دیدار ‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پس از پایان مذاکراتی که از روز پنج‌شنبه با همتای آمریکایی‌اش جان کری در لوزان داشت، گفت: «ما پیشرفت کرده‌ایم و من فکر می‌کنم قادریم که تمامی مسائل را حل و فصل کرده و نوشتن توافق نهایی را آغاز کنیم.»

دیپلمات‌های مستقر در لوزان روز شنبه امیدوارانه اظهار داشته بودند که پس از ۱۸ ماه مذاکرات سخت و فشرده و دوبار تمدید مهلت مذاکرات، رسیدن به توافق اتمی با ایران پس از ۱۲ سال مناقشه نزدیک است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان نیز روز شنبه گفته بود “به آخر بازی رسیده‌ایم”. وی البته تاکید کرده بود که “آخرین گام‌ها بسیار دشوار و به همین جهت تعیین‌کننده” هستند. وزیر خارجه آلمان در عین حال اظهار امیدواری کرد که تلاش‌های درازمدت برای حل مناقشه هسته‌ای با ایران سرانجام به نتیجه نهایی منجر شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز به نشریه ریا نووستی گفته که شانس رسیدن به توافق با ایران پنجاه پنجاه است. لاوروف اظهار داشته که حمله هوایی عربستان به یمن که در حقیقت مقابله با نیروهایی است که از سوی ایران تقویت می‌شوند، بر فضای مذاکرات در لوزان سوئیس تاثیر گذاشته ولی در عین حال اظهار امیدواری کرده که این مسئله موقعیت شرکت‌کنندگان در این مذاکرات را تغییر ندهد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که در ساعات پایانی روز شنبه به لوزان رفته، گفته است: «ما هرگز اینقدر به توافق نزدیک نبوده‌ایم اما هنوز مواردی از اختلافات باید حل و فصل شود».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار امیدواری کرده که حضور وزرای خارجه طرف‌های مذاکره در لوزان، سرعت این مذاکرات را شدت ببخشد.

بر اساس مهلت تعیین‌شده، ایران و کشورهای پنج به علاوه یک تا پایان ماه مارس (دو روز دیگر) باید به توافق کلی دست یابند. توافق بر سر جزئیات نیز باید تا پایان ماه ژوئن (۱۱ تیر) حاصل شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates