26.06.2013

خامنه‌ای: حتی مخالفان هم به نظام اعتماد دارند

دویچه‌وله: رهبر جمهوری اسلامی ایران، حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری را نشانه‌ی “اعتماد و علاقه عمومی به نظام جمهوری اسلامی” دانست. آقای خامنه‌ای گفت: «انتخابات نشان داد حتی کسانی که طرفدار نظام نیستند، به آن اعتماد دارند.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در مراسمی که با حضور مسئولان و قضات دستگاه قضائی از کسانی که روز ۲۴ خرداد امسال در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده‌اند، تشکر کرد و از همه خواست که به رئیس‌جمهور منتخب کمک کنند.

اعتماد مخالفان به نظام

رهبر جمهوری اسلامی دو روز پیش از برگزاری انتخابات از مردم ایران خواسته بود که حتی اگر نمی‌خواهند از نظام اسلامی حمایت کنند، به‌خاطر حمایت از کشورشان در انتخابات شرکت کنند. وی، روز چهارشنبه (۵ تیر، ۲۶ ژوئن) در جمع دست‌اندرکاران قوه قضائيه سخنان پیشین خود را چنین تکمیل کرد: «در آن روز گفته شد اگر احیانا کسانی هستند که دلشان با نظام خیلی صاف نیست، اما برای ایران و منافع ملی اهمیت قائلند، در انتخابات شرکت کنند که لابد برخی از رای‌دهندگان در زمره این افراد هستند.»

آقای خامنه‌ای افزود:«این واقعیت نشان می‌دهد حتی کسانی که طرفدار نظام نیستند به نظام و انتخابات آن اعتماد دارند، چرا که می‌دانند جمهوری مستحکم اسلامی مثل شیر در مقابل طمع‌ورزان ایستاده و از کشور، منافع ملی و عزت ملی به‌خوبی دفاع می‌کند.»

رهبر جمهوری اسلامی ضمنا با اشاره به همزمانی انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها “امنیت کامل در سراسر کشور” را در جریان برگزاری انتخابات ستود و گفت: «در انتخابات شوراها به‌علت زمینه‌های پیچیده طایفه‌ای‌، منطقه‌ای و قومی، معمولا امکان بروز درگیری و ناامنی وجود دارد، اما در پرتو همراهی ملت و تلاش مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط در انتخابات اخیر هیچ نشانی از ناامنی وجود نداشت.»

شیرین‌کامی مردم و تحقق آرزوی خیرخواهان

آقای خامنه‌ای دیدار نامزدهای دیگر ریاست‌جمهوری با حسن روحانی و تبریک گفتن آن‌ها به وی را سبب “شیرین‌کامی” مردم دانست و از آنان تشکر کرد. وی در بخشی دیگر از سخنان خود “ورود عظیم مردم به عرصه انتخابات” را ناشی از هدایت‌ دل‌های مردم از سوی پروردگار دانست و افزود: «در پرتو لطف الهی انتخابات حماسه شد و آرزوی خیرخواهان تحقق یافت.»

حسن روحانی، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری، در پای صندوق رای

حسن روحانی، پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری، در پای صندوق رای

رهبر جمهوری اسلامی که در سخنان خود نشان می‌داد از نتیجه انتخابات بسیار راضی است، مردم را به همدلی و همکاری با رئیس‌جمهور منتخب فراخواند و گفت: «ایراد و انتقاد و اعتراض سالم، قطعا برای پیشرفت کشور مفید است، اما همه باید به یاد داشته باشیم که در حاشیه بودن و ایراد گرفتن آسان است، اما کار اجرائی دشوار و سخت. بنابراین همه باید به رئیس‌جمهور منتخت کمک کنیم.»

به توقعات دامن نزنید

آقای خامنه‌ای به “پرهیز از دامن‌زدن به توقعات و برخوردهای شتاب‌زده” دعوت کرد و گفت که به‌جای سرعت در قضاوت باید با همکاری و همدلی کارهای کشور را به‌جلو برد.

وی همچنین ضمن گلایه از انتقادهائی که برخی نامزدهای انتخاباتی در مناظره‌های خود به دولت احمدی‌نژاد وارد کردند، تصریح کرد:«دولت کنونی در کنار نقاط ضعفش نقاط قوت فراوانی نیز دارد و چقدر خوب بود که نامزدهای محترم با نگاهی منصفانه در کنار بیان نقاط ضعف به خدمات مهم دولت و کارهای زیربنائی و سازندگی آن نیز اشاره می‌کردند.»

حل مناقشه‌اتمی، سهل و آسان و روان

بخشی دیگر از سخنان رهبر جمهوری اسلامی به مناقشه هسته‌ای مربوط می‌شد. در این قسمت آقای خامنه‌ای حل مناقشه اتمی را کاری “سهل و آسان و روان” دانست و تاکید کرد: «چند کشور که جبهه مخالف ایران را تشکیل می‌دهند و خود را به دروغ جامعه جهانی می‌خوانند، با لجبازی نمی‌خواهند موضوع هسته‌ای حل شود. اما اگر لجبازی را کنار بگذارند، حل مسئله هسته‌ای ایران کاری سهل، آسان و روان است.»

رهبر جمهوری اسلامی در نهایت آمریکا را در حل نشدن مناقشه هسته‌ای مقصر دانست و گفت:«موضوع هسته‌ای بارها تا لحظه حل پیش رفته است، اما آمریکائی‌ها بهانه‌های جدیدی پیش کشیده‌اند.»

آقای خامنه‌ای افزود: «هدف دشمنان استمرار فشار، خسته‌ کردن ملت و تغییر نظام است، بنابراین نمی‌گذارند مسئله هسته‌ای حل شود.» وی اضافه کرد: «تجربه نشان داده است هرکسی در راه حق استقامت ورزد پیروز است و بدون تردید ملت ایران در این زمینه نیز به گوش دشمنان سیلی خواهد زد.»

رئیس، مسئولان و قضات دستگاه قضائی ایران به مناسبت نزدیک شدن سالروز واقعه ۷ تیر به دیدار آقای خامنه‌ای رفته بودند. در روز هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ مرکز حزب جمهوری اسلامی که نقش حزب حاکم را در نظام جمهوری اسلامی ایفا می‌کرد، منفجر شد. در این انفجار آیت‌الله سید حسین بهشتی و ده‌ها نفر دیگر از چهره‌های پرنفوذ نظام کشته شدند.

Related posts:

  1. رفسنجانی: بدون موافقت رهبری آمدنم نتيجه معکوس خواهد داد
  2. “سامان معیشت مردم یک خواست ملّی است: “مقبولیت رئیس جمهور آینده مشکل گشاست
  3. حضور در انتخابات؛ به نام اصلاح طلبان به کام حکومت
  4. علی خامنه‌ای٬ رهبر جمهوری اسلامی: کسی نتوانسته و نخواهد توانست زمان انتخابات را به تعویق بیاندازد
  5. بحثی با ثناگویان «ثناگوی» رهبری

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates