15.04.2015

ظریف: به دستور رهبر “فکت‌شیت” مذاکرات منتشر می‌شود

دویچه‌وله: وزیر خارجه‌ی ایران می‌گوید به خواست رهبر جمهوری اسلامی خلاصه‌ای از متن مکتوب مذاکرات لوزان منتشر خواهد شد. بدیعی‌نژاد، عضو دیگر تیم هسته‌ای هم گفت که انتشار “فکت‌شیت” نیاز به تصمیم مسئولان عالی نظام دارد.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ی ایران چهارشنبه(۲۶ فروردین) در گفت‌وگویی با خبرگزاری “مهر” اعلام کرد که به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران متن مکتوب “فکت‌شیت” یا “گزاره‌برگ” مذاکرات لوزان منتشر خواهد شد.

ظریف به “مهر” گفت:«مقام معظم رهبری از ما خواستند تا مردم را در جریان بگذاریم و دستور فرمودند با همه از جمله منتقدان و غیرمنتقدان صحبت کنیم.»

ظریف با تاکید بر این‌که مجموعه‌ی اقدامات دستگاه دیپلماسی کشور در راستای “نکاتی که رهبر انقلاب می‌فرمایند” است، اضافه کرد:«فکر می‌کنم مجموعه‌ی اقداماتی هم که تاکنون انجام دادیم، در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری است.»

وزیر خارجه‌ی ایران گفت رهبر ایران از آن‌ها خواست تا همان‌طور که طرف آمریکایی متن گفت‌وگوها و تفاهم‌نامه‌ی لوزان را منتشر کردند، تیم هسته‌ای ایران نیز این متن را منتشر کند.

ظریف اضافه کرد که تدوین “خلاصه‌ای از آن‌چه در لوزان گفته شد” در دستور کار قرار گرفته و به‌زودی در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

روز سه‌شنبه(۲۵ فروردین) ۲۱۳ نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی با امضای نامه‌ای خواهان انتشار متن “فکت‌شیت” مذاکرات لوزان شدند.

آن‌ها در نامه‌ی خود تاکید کردند که انتشار متن مکتوب مذاکرات لوزان را تنها راه برای جلوگیری از “سوء استفاده غربی‌ها” می‌دانند.

ظریف در حالی از دستور آیت‌الله خامنه‌ای برای انتشار متن فکت‌شیت می‌گوید که علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران روز گذشته گفت که انتشار متن فکت‌شیت “مخل روند مذاکرات اتمی” است.

ولایتی تاکید کرد که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران در راستای دستورهای رهبری حرکت می‌کنند و “جای نگرانی” نیست.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز در نشست رسانه‌ای خود اعلام کرده بود که “در صورت لزوم” دولت متن مذاکرات لوزان را منتشر خواهد کرد. او مواضع دیپلمات‌های ایران را “روشن” و “تبیین‌کننده” دانسته بود.

این درحالی است که حمید بدیعی‌نژاد، عضو تیم مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ای ایران نیز در گفت‌وگویی با “مهر” تاکید کرد که انتشار متن فکت‌شیت نیاز به تصمیم “مسئولان عالی نظام” دارد. او تاکید کرد که انتشار این متن می‌تواند هم تاثیرات مثبت و هم تاثیرات منفی در پی داشته باشد.

بدیعی‌نژاد اضافه کرد:«اگر نتیجه‌ی بررسی‌ها این باشد که انتشار فکت‌شیت تاثیرات منفی دارد، فکت‌شیت منتشر نخواهد شد.»

اخباری که تاکنون درباره‌ی متن مکتوب بیانیه‌ی لوزان منتشر شده حاکی از آن است که آمریکا و ایران هر یک برداشت متفاوتی از این “فکت‌شیت” را مطرح می‌کنند و این گمانه‌زنی مطرح است که متن یکسان نیست.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده‌ی ارشد تیم‌هسته‌ای ایران پیش از این به رسانه‌ها گفت که آن‌چه آمریکا و دیگر کشورهای غربی درباره‌ی روند حذف تدریجی تحریم‌ها و بیانیه‌ی هسته‌ای لوزان گفتند، درست نیست و برداشت آن‌ها از فکت‌شیت را “نادرست” دانست.

Related posts:

  1. پیام معنادار سایت خامنه‌ای به تیم مذاکره‌کننده
  2. انتقاد زیباکلام از اظهارات اخیر روحانی در روز ملی فن‌آوری هسته‌ای
  3. وزیر انرژی آمریکا: بر سرمحتوی تفاهم لوزان اختلافی میان ایران و آمریکا نیست
  4. علی‌اکبر ناطق نوری: رهبر در جریان سیر تا پیاز مذاکرات قرار دارد
  5. خامنه‌ای: به دولت روحانی و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای اعتماد دارم

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates