12.06.2015

فرمانده بسیج: با زور نمی‌توان ماهواره را جمع کرد

دویچه‌وله: رییس سازمان بسیج مستضعفین اذعان کرد که جمع کردن ماهواره‌ها نتیجه نداشته و مادام که مردم با علاقه سراغ برنامه‌های ماهواره می‌روند، توسل به زور کاری پیش نمی‌برد.

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین روز پنجشبنه ۲۱ خرداد در جمع خبرنگاران به «جنگ» شبکه‌های مجازی و ۱۶۷ تلویزیون ماهواره‌ای با فرهنگی که جمهوری اسلامی مدافعش است، اشاره کرد.

او با تاکید بر “تلاش جمهوری اسلامی در صیانت از خون و شهدا و جانبازان” گفت که با این همه، استفاده از زور و اجبار نتیجه‌ای ندارد.

پیش‌تر نیز علی جنتی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی از دسترسی شهروندان ایرانی به ۴۵۰۰ کانال تلویزیونی هشدار داده و بر لزوم به دست گرفتن صحنه و رفتن به سوی تولید داخلی سخن گفته بود.

رئیس سازمان بسیج مستضعین در سخنان امروز خود گفت: «نباید ماهواره‌ها را با اجبار از بین خانواده‌ها جمع کرد، بلکه باید با استفاده‌کنندگان آن به بحث نشست و آن‌ها را قانع کرد. در واقع باید از درون انضباط ایجاد کرد؛ زیرا اگر باور قلبی نباشد هیچ کاری به ثمر نخواهد نشست که در این راستا تشکیل حلقه‌های صالحین می‌تواند نقش قابل توجهی داشته باشند.»

منظور از تشکیل حلقه‌های صالحین راه اندازی گروه‌هایی از نیروهای بسیجی است که هدفشان «فرهنگ سازی» در حلقه‌های تربیتی است. این طرح اولین بار پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم مطرح شد. این «حلقه‌ها» راگروهی متشکل از ۱۵ تا ۲۰ نفر می‌سازند.

«لشگر دشمن» در اتاق نشیمن هرخانواده ایرانی

هفته گذشته نیز عظیم دارایی‌فاضلی، عضو انجمن روانش‌شناسان ایران در میزگردی که موضوعش ماهواره بود گفت که برخورد قهری با ماهواره پیامدهای نامطلوب داشته است.
[کارشناسان جمهوری اسلامی نگران تاثیر فرهنگی برنامه‌های ماهواره‌ای از همان سنین کودکی هستند.]

کارشناسان جمهوری اسلامی نگران تاثیر فرهنگی برنامه‌های ماهواره‌ای از همان سنین کودکی هستند.

او افزود: «براساس آمار بیش از ۹۰ درصد مردم ایران ماهواره دارند و در این بین نه تنها خانواده‌های غیرمذهبی بلکه حتی خانواده‌های مذهبی هم از ماهواره استفاده می‌کنند.»

ماهواره‌هایی که به گفته او برنامه‌‌هایی در«سطح مهد کودک» هم ارائه می‌دهند و در شکل دادن افکار از سنین پایین نقش بسزایی بازی می‌کنند.

او گستردگی استفاده و استقبال مردم از ماهواره را به لشگر دشمن تشبیه کرد و گفت: «الان هرخانه یک لشگر و نیرو برای ‌آمریکا دارد.»

این که توانایی جمهوری اسلامی در مقابله با این «دشمن» مجازی تا چه حد است را سخنان اخیر وزیر ارشاد روشن می‌کند.

او در اردیبهشت ماه امسال در گردهمایی معاونان اجتماعی پلیس ناجا، به کنترل ناپذیری فضاهای مجازی و ناممکن بودن کنترل رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: «اگر در گذشته می‌توانستیم با اعمال کنترل، از طریق اعمال فشار به اصحاب رسانه (یا) با هدایت اخبار و اطلاعات و در اختیار قرار گرفتن دروازه‌های خبری یا تدابیر تبلیغاتی، افراد را هدایت کنیم، در حال حاضر این بازی عوض شده و حاکمیت‌ها نمی‌توانند افکار عمومی را به راحتی در دست گیرند.»

جنتی اذعان کرد که کنترل رسانه‌ها نه از نظر فنی امکان‌پذیر است و نه از طریق مرزهای جغرافیایی. او افزود: «جدا از آن، الزامات حقوقی داخلی نیز نمی‌تواند مانع از ورود اخبار و اطلاعات به داخل کشور شود.»
[برنامه‌های ماهواره‌‌ای در جمهوری اسلامی به «لشگر دشمن» در خانه‌های مردم تشبیه می‌شوند.]

برنامه‌های ماهواره‌‌ای در جمهوری اسلامی به «لشگر دشمن» در خانه‌های مردم تشبیه می‌شوند.

جمع آوری دیش‌های ماهواره چند دهه است که به دغدغه جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

اما بنا بر پیش‌بینی کارشناسان، با گسترش امکانات ارتباطی که در آینده نزدیک در ایران هم دریافت برنامه‌های ماهواره از طریق تلفن‌های هوشمند را میسر می‌کنند، تاریخ مصرف این‌گونه اقدامات نیز سپری می‌شود.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates