27.06.2015

وزیر خارجه فرانسه برای توافق با ایران شرایطی قائل شد

دویچه‌وله: لوران فابیوس سه شرط “غیرقابل گذشت” را برشمرد که ایران برای رسیدن به توافق جامع در مناقشه هسته‌ای باید برآورده کند. ایران موظف است سایت‌های نظامی را برای بازدید به روی بازرسان باز کند و فن‌آوری اتمی خود را محدود کند.
لوران فابیوس

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، تصریح کرد چنانچه ایران قصد دارد به توافقی جامع با غرب دست یابد، باید به سه شرط اساسی تن دهد.

وزیر خارجه فرانسه پس از ورود به وین انتظارات قدرت‌های بزرگ از ایران را چنین برشمرد: «چنانچه بازدید از سایت‌های نظامی ایران، ضروری باشد، این کشور باید با این موضوع موافقت کند.»

جمهوری اسلامی و رهبری آن تا کنون با تقاضای غرب مبنی بر بازدید از سایت‌های نظامی مخالفت کرده است، درحالیکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این امر را لازم می‌داند، با این حدس که احتمالا در گذشته در سایت‌های مزبور فعالیت‌هایی در ارتباط با تولید سلاح هسته‌ای صورت گرفته است.

شرط دیگر به گفته آقای فابیوس این است که ایران تولید و تحقیقات هسته‌ای خود را، حتی در عرصه مدنی، کاهش دهد. او تأکید کرد که توسعه فن‌آوری هسته‌ای ایران باید زیر مراقبت قرار گیرد.

وزیر خارجه فرانسه به عنوان سومین شرط یادآور شد چنانچه ایران از تعهدات خود در زمینه توافق هسته‌ای عدول کند، تحریم‌ها بی‌درنگ به صورت خودکار اعمال خواهد شد.

فابیوس تأکید کرد که برآورده شدن سه شرط مزبور، مبنای “هرگونه توافق پایدار” با ایران خواهد بود.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، تأکید کرد که هدف جمهوری اسلامی لغو کامل و سریع تمام تحریم‌هاست. این درحالی است که نظر ۶ قدرت بزرگ بر کاهش تدریجی و گام به گام تحریم‌هاست.

احتمال تمدید مذاکرات
وزیران خارجه ایران و امریکا در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در وین

وزیران خارجه ایران و امریکا در آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در وین

از بامداد شنبه (۲۷ ژوئن) محمدجواد ظریف و جان کری، وزرای خارجه ایران و آمریکا مذاکرات خود را در وین برای یافتن راه‌حل‌های نهایی شروع کردند.

دیپلمات‌های ایرانی و غربی گفته‌اند که مذاکرات پیشرفتی کند دارد و هنوز “اختلاف‌های جدی” باقی است. گفته می‌شود که موضوع بازرسی از مراکز نظامی ایران و چگونگی رفع تحریم‌‌ها از جمله مهم‌ترین موارد اختلاف بوده است.

بیشتر بخوانید: مذاکرات اتمی ایران؛ “اختلافات عمده و مهمی همچنان باقی‌ است”

هر دو طرف از احتمال تمدید چندروزه‌ی مذاکرات در صورت به توافق نرسیدن تا مهلت مقرر (۳۰ ژوئن برابر ۹ تیر) سخن گفته‌اند. محمدجواد ظریف در این باره به خبرنگاران گفت: «رسیدن به توافقی سنجیده از رعایت مهلت زمانی مهم‌تر است».

خبرنگاران در وین گزارش داده‌اند که یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به هتل محل مذاکرات وارد شده است. دفتر اتحادیه اروپا اعلام کرده است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، روز یکشنبه به مذاکرات وین خواهد پیوست.

به دنبال ۱۳ سال مذاکرات مقطع و چند بار تمدید مذاکرات، ایران و طرف مذاکره کننده موسوم به گروه ۵ به اضافه یک، قصد دارند تا چند روز دیگر یعنی ۳۰ ژوئن در وین به توافقی جامع دست یابند. هدف این توافق محدود کردن برنامه هسته ای ایران است، که در قبال آن تحریم های وضع شده بر ایران برداشته خواهد شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates