28.06.2015

ایران به نجات ونزوئلا از ورشکستگی می‌شتابد

دویچه‌وله: انبارهای مواد غذایی در ونزوئلا تهی شده‌اند. سقوط بهای نفت به تضعیف جدی اقتصاد این کشور و بحران تامین مایحتاج منجر شده است. ایران اعتباری نیم میلیارد دلاری برای برون رفت از این بحران به ونزوئلا می‌دهد.

نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، پس از ملاقات با هیات اعزامی ایران در کاراکاس، از یک توافق اعتباری بین دو کشور خبر داد. مادورو گفت اولین واریز به مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار بوده است.

رئیس جمهور ونزوئلا اذعان کرد که کشورش در بحرانی اقتصادی قرار دارد و افزود: «اما دوستانی که دست ما را می‌گیرند، غایب نیستند.»

بحرانی که مادورو از آن صحبت کرده، عمدتا به تامین مایحتاج و به ویژه مواد خوراکی و بهداشتی باز می‌گردد. در بسیاری از نواحی ونزوئلا، مردم جلوی سوپرمارکت‌ها صف می‌‌بندند تا اقلام اندک موجود را با انتظاری طولانی دریافت کنند. تصاویر موجود از مغازه‌های کاراکاس، قفسه‌های خالی مواد غذایی با کالاهای تک و توک را نشان می‌دهند.

وزیر صنعت ایران در هیات اعزامی به ونزوئلا حضور دارد. خبرگزاری رویترز از قول محمدرضا نعمت‌زاده نوشت که توافق اولیه امضا شده و این توافق “برای تایید نهایی باید به رویت وزارت اقتصاد ایران برسد”.

خبرگزاری دولتی ایرنا، با استناد به پایگاه اطلاع‌رسانی تلویزیون «تله‌سور» ونزوئلا گزارش داده است که «این توافق در زمینه‌های فناوری نانو، تجارت دوسویه و سرمایه‌گذاری در تولید محصولات شوینده» امضا شده است.

بیشتر بخوانید: سوپرمارکت‌های ونزوئلا از خریداران انگشت‌نگاری می‌کنند

ونزوئلا از تورم بالا و کمبود ارز نیز رنج می‌برد و سقوط بهای نفت به این شرایط دامن زده است. نزدیک ۹۰درصد از درآمد ارزی ونزوئلا از صادرات نفت تامین می‌شود و طبق پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی، نرخ تورم در ونزوئلا می‌تواند درسال جاری از ۱۰۰درصد تجاوز کند.

دریافت کمک از آمریکای لاتین

مردم ونزوئلا علاوه بر ایران، از کشورهای همسایه نیز کمک می‌گیرند. دولت آرژانتین نیز مواد غذایی و دارو به این کشور می‌دهد. وزارت خارجه ونزوئلا اعلام کرده که آرژانتین پیش از همه، برنج، گوشت مرغ و گوشت گاو به ونزوئلا می‌فرستد. برزیل و نیکاراگوئه هم در کمک‌رسانی‌ها مشارکت دارند.

بیشتر بخوانید: کاهش ساعات کاری در ونزوئلا با هدف کاستن مصرف برق

ونزوئلا به موازات بحران اقتصادی، با ناارامی‌های سیاسی نیز دست به گریبان است. تظاهرات اعتراضی علیه مادورو از سوی مخالفان او که رهبر “حزب سوسیالیست‌ متحد” نیز است، ادامه دارند. بسیاری از نیروهای اپوزیسیون ونزوئلا هم اینک در زندان به سر می‌برند.

اپوزیسیون ونزوئلا در انتظار انتخابات پارلمانی

در پی تظاهرات مستمر نیروهای اپوزیسیون، دولت ونزوئلا تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی را ۶ دسامبر ۲۰۱۵ تعیین کرد. مخالفان دولت نگرانند که مادورو با توجه به نتایج ضعیف نظرسنجی‌ها، در این انتخابات تقلب کند. نظرسنجی‌ها نشانگر آرای پایین مادورو و حزب او هستند.

بیشتر بخوانید: صف‌آرایی موافقان و مخالفان دولت در ونزوئلا

بحران کمبود مایحتاج عمومی موجب افت شدید همراهی جامعه با دولت شده است. پژوهشی در ماه آوریل نشان می‌داد که “حزب سوسیالیست متحد” تنها ۲۵ درصد آرای موافق مردم را دارد و اپوزیسیون واجد ۴۵ درصد آرای مردم است.

چنانچه این وضعیت تا ماه دسامبر به قوت خود باقی بماند، نیروهای ملقب به “چاویست‌ها” برای نخستین بار در ۱۶ سال گذشته، اکثریت خود در مجمع ملی این کشور را از دست خواهند داد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates