15.09.2015

دور تازه رویارویی رفسنجانی و مصباح ‌یزدی

دویچه‌وله: با پیروزی نامزد مورد حمایت رفسنجانی در انتخابات سال ۹۲ اختلاف‌های او با مصباح‌ یزدی وارد مرحله‌ی تازه‌ای شد. انتخابات دو مجلس شورا و خبرگان آتش این اختلاف کهن را شعله‌ورتر و تنور کنایه و انتقاد را داغ‌تر کرده است.
[اکبر هاشمی رفسنجانی (راست) و محمدتقی مصباح یزدی (چپ)؛ عکس از آرشیو]

اکبر هاشمی رفسنجانی (راست) و محمدتقی مصباح یزدی (چپ)؛ عکس از آرشیو

محمد تقی مصباح‌ یزدی، مدیر “موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی”، پدر معنوی اصول‌گرایان افراطی محسوب می‌شود که از جمله در “جبهه پایداری” فعالیت می‌کنند.

مصباح ‌یزدی خرداد ماه سال ۹۲ در دیدار با سعید جلیلی، نامزد مورد حمایت جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری، او را “فرد اصلح” خواند.

جلیلی در این انتخابات در رقابت با حسن روحانی که از حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی برخوردار بود شکست سنگینی را تجربه کرد. روحانی در این انتخابات بیش از چهار و نیم برابر جلیلی رأی آورد.

این انتخابات مدتی مصباح‌ یزدی را به سکوت کشاند؛ حضور دوباره او در صحنه سیاسی کشور با شدیدترین حمله‌ها به اصلاح‌طلبان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت همراه بود که در آستانه انتخابات دو مجلس شورای اسلامی و خبرگان وارد مرحله‌ای تازه شده است.

بیشتر بخوانید: انتقاد تند محمد یزدی از رفتار انتخاباتی مصباح یزدی

حرام دانستن مبارزه با شاه

روزنامه‌های “آرمان” و “قانون” در دو مطلبی که روز دوشنبه (۲۳ شهریور/ ۱۴ سپتامبر) منتشر کردند به مشاجره‌های دورادور رفسنجانی و مصباح ‌یزدی پرداخته‌اند که در مواردی به اتهام‌زنی متقابل کشیده می‌شود.

روزنامه “قانون” زیر عنوان “جنگ سرد دو آیت‌الله” با بیان این که این جدال سال‌هاست ادامه دارد نوشت، این دو: «هر چند‌وقت یک‌بار با طعنه و کنایه از خجالت یکد‌یگر د‌رمی‌آیند ‌و د‌ست به افشاگری و تخریب می‌زنند‌.»

رفسنجانی چندی پیش در دیدار با اعضای حزب “ندای ایرانیان” درباره نقش روحانیت در مبارزه با رژیم سلطنتی، بدون نام بردن از مصباح‌یزدی او را از کسانی معرفی کرد که “بویی از انقلاب نبرد‌ه بود‌ند ‌و مبارزه را به د‌لیل سختی‌های آن حرام می‌د‌انستند‌”.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مناسبتی دیگر از دیداری با مصباح در سال ۴۸ حکایت کرده و از قول او گفته است: «مبارزه‌ای که مجاهد‌ین و چپی‌ها د‌ر آن باشند‌، حرام است!»

بیشتر بخوانید: مصباح یزدی روحانی را دروغگو و قسی‌القلب خواند

اتهام دروغ‌گویی به حامیان مصباح

برخی از نزدیکان و پیروان مصباح ادعا می‌کنند که او مبارزه با رژیم شاه را حرام اعلام نکرده بلکه همراهی با سازمان مجاهدین خلق را حرام می‌دانست.

رفسنجانی می‌گوید این توجیه “دروغ” است زیرا درآن سال‌ها هنوز سازمان مجاهدین شکل نگرفته بود ‌و “آن‌ها فقط د‌رصد‌د ‌توجیه عافیت‌طلبی خود ‌هستند‌”.

مصباح‌ یزدی در دیدار با رئیسان کلانتری‌های کشور پس از انتقاد شدید از حسن روحانی، در کنایه‌ای به رفسنجانی به کسانی پرداخت که به نظر او “اسلام را به گونه‌ای د‌یگر می‌بینند”.

به نوشته روزنامه “قانون”، عضو مجلس خبرگان درباره این افراد گفت: «این د‌سته معتقد‌ند ‌اسلام و د‌ین مرد‌م وسیله‌ای بود‌تا شاه را ساقط کنیم، حالا خود‌مان جای شاه هستیم؛ مد‌تی خانواد‌ه پهلوی حکومت کرد‌ند ‌و چون ما زند‌ان رفتیم، زحمت کشید‌یم و شکنجه شد‌یم حکومت حق ماست.»

روزنامه “آرمان” نیز در مطلبی با عنون “روایت این‌ روزهای دو ‌آیت‌الله” در کنار پرداختن به اختلاف‌های این دو روحانی در مسائل سیاسی، احتمال می‌دهد مهم‌ترین اختلاف نظر آنها به جایگاه مردم در امر کشورداری مربوط باشد.

بیشتر بخوانید: رفسنجانی: به پیامبر هم می‌شد انتقاد و اعتراض کرد

حامی سرسخت احمدی‌نژاد و جلیلی

بنابر این گزارش، مصباح ‌یزدی مبنای مشروعیت در حکومت اسلامی را رأی مردم نمی‌داند. او سال‌ها پیش نوشته است: «مشروعیت حكومت هیچ گاه مشروط به خواست این و آن نبوده، بلكه امری الهی و با نصب او بوده است.»

به رغم بی‌اعتقادی مصباح ‌یزدی به جایگاه رأی مردم، بسیاری از ناظران دور تازه جدل‌های او و رفسنجانی را بی‌ارتباط با انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان که همزمان هفتم اسفند ماه برگزار می‌شود نمی‌دانند.

شانس مصباح و طرفدارانش در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی ناچیز ارزیابی می‌شود. حمایت‌های بی‌دریغ این روحانی راست‌گرا از محمود احمدی‌نژاد که کارنامه درخشانی از خود به جا نگذاشته و شکست نامزد مورد حمایتش در انتخابات سال ۹۲ نفوذ و اعتبار سیاسی او را به شدت مخدوش کرده است.

مصباح ‌‌یزدی که اکنون از مخالفان سرسخت احمدی‌نژاد شده، در سال ۸۴ پیروزی او در رقابت با رفسنجانی را “ثمره عنایات امام زمان” و نشستن‌اش بر صندلی ریاست جمهوری را “مشحون به کرامات و معجزات” خوانده بود.

در رقابت‌های دوره پیشین مجلس خبرگان نیز رفسنجانی با بیش از یک و نیم میلیون رأی نفر اول استان تهران شد و مصباح یزدی با نیم میلیون رأی کمتر در جایگاه ششم قرار گرفت.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates