15.10.2015

خامنه‌ای از “نخبگان جوان” خواست کشور را ترک نکنند

دویچه‌وله: رهبر جمهوری اسلامی از استعدادهای برتر علمی کشور خواست به جای آنکه “خود را در هاضمه بی‌رحم و آزمند جوامع بیگانه” قرار دهند در ایران بمانند. او می‌گوید دل‌سرد کردن این جوانان “خیانت به کشور و ناموس ملی” است.

رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با شرکت‌کنندگان در نهمین همایش “نخبگان فردا” هشدار داد که جریانی به‌دنبال شناسایی نخبگان علمی کشور و هدایت آنان به خارج است.

علی خامنه‌ای صبح چهارشنبه، ۲۲ مهر همچنین به وجود “عناصر و افرادی” اشاره کرد که به گفته‌ی او با استفاده از “روزنامه‌ها و مجلات و تریبون‌ها، دائماً در حال دل‌سرد کردن مردم و جوانان و نفی پیشرفت‌های علمی و دست‌آوردهای بزرگ کشور” هستند.

خامنه‌ای می‌گوید کسانی که در پی دل‌سرد کردن نسل جوان نسبت به حال و آینده هستند، “مرتکب خیانت به کشور و ناموس ملی” می‌شوند.

بیشتر بخوانید: اعتراف معاون روحانی به ناتوانی در جذب نخبگان

مقایسه ایران با آمریکای ۲۴۰ سال پیش

رهبر جمهوری اسلامی به نخبگان جوانی که در فکر “رفتن به کشورهای بیگانه با برخی ذهنیت‌های رفاهی” هستند توصیه کرد در ایران بمانند.

او در ادامه گفت: «به‌جای آنکه خود را در هاضمه بی‌رحم و آزمند جوامع بیگانه، قرار دهید، سازنده هندسه صحیح سلامت کشور و تضمین کننده مغز و سلسله اعصاب و استخوان‌بندی جامعه خود باشید.»

خامنه‌ای می‌گوید اگرچه غربی‌ها در مسائل علمی و فناوری پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند اما جوانان ایرانی که “توانایی بالقوه بسیار بالایی دارند” نباید مرعوب این موضوع شوند.

او معتقد است که “اگر قرار بر مقایسه باشد باید بیش از سه دهه کنونی ایران با بیش از سه دهه آن کشورها بعد از استقلال آنها، مقایسه شود”.

اعلامیه استقلال ایالات متحده آمریکا از بریتانیا دوم ژوئیه ۱۷۷۶ میلادی صادر و دو روز بعد در کنگره این کشور تصویب شد.

بر این اساس “استعدادهای برتر علمی” باید مطابق توصیه خامنه‌ای سه دهه گذشته در جمهوری اسلامی را با سه دهه‌ی قبل از ۲۳۹ سال پیش آمریکا مقایسه کنند.

بیشتر بخوانید: سیر صعودی مهاجرت نخبگان علمی ایرانی

نخبگان زندانی

رهبر جمهوری اسلامی پس از طرح این روش مقایسه حیرت‌آور، “احساس تافته‌ی جدا بافته بودن” را یک بیماری شخصیتی خواند و از نخبگان جوان خواست جلوی رشد این بیماری در خود را بگیرند.

او تنها راه مقابله با این بیماری را تقویت “روحیه جهادی” دانست و ضمن انتقاد از برگزاری اردوهای دانشجویی در کشورهای اروپایی خواستار شرکت جوانان نخبه در “اردوهای جهادی” شد.

خامنه‌ای اعزام دانشجویان به اردوهای اروپایی را “یکی از غلط‌ترین کارها” خواند و گفت: «اردوهای جهادی بسیار بهتر و شرافتمندانه‌تر از برگزاری چنین اردوهایی است.»

مسئولان دولت یازدهم نیز در کنار توصیه به تحصیل‌کردگان برای ماندن در ایران بارها خواستار بازگشت ایرانیان خارج از کشور، حتی کسانی که پس از جنبش اعتراضی سال ۸۸ کشور را ترک کرده‌اند شده‌اند.

شماری از بازداشت شدگان سال ۸۸ که برخی از آنها همچنان در زندان به سر می‌برند دانشجویان و نخبگان جوانی مانند امید کوکبی، از برگزیدگان المپیاد فیزیک هستند که خامنه‌ای آنها را به ماندن در ایران تشویق می‌کند.

بیشتر بخوانید: جایزه “آزادی و مسئولیت علمی” برای امید کوکبی، فیزیک‌دان زندانی

بازداشت ایرانیان مقیم خارج

چندی پیش حسن قشقاوی، معاون کنسولی و امور ایرانیان وزیر خارجه، از تصویب طرح “تسهیل ورود ایرانیان به داخل کشور” به دستور مستقیم حسن روحانی خبر داد.

قشقاوی می‌گوید مطابق این طرح ایرانیان مقیم خارج می‌توانند به محض بازگشت به ایران با ارائه سندی که ایرانی بودن آن‌ها را نشان دهد مجوز ورود به کشور را دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: معاون وزیر خارجه: در جریان اعتراضات ۸۸ تا ۱۰۰هزار نفر ایران را ترک کردند

چنان‌که قشقاوی گفته با این مصوبه حتی کسانی که غیرقانونی از کشور خارج شده باشند نیز مشکلی برای بازگشت نخواهند داشت و “هیچ برگه و یا سندی درباره‌اسناد اقامتی آن‌ها از سوی ناجا یا سایر ارگان‌ها خواسته نمی‌شود”.

این طرح بلافاصله با سخنان تهدید‌آمیز سخنگوی قوه قضائیه، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روبرو شد و اندکی بعد بازداشت پنج فعال سیاسی ایرانی را به دنبال داشت که به کشور بازگشته بودند.

محسنی‌اژه‌ای معترضان سال ۸۸ را “فعال فتنه” خوانده و گفته است: «ما کسی را ممنوع‌الورود نمی‌کنیم. اما به محض اینکه وارد شد، تحت تعقیب قرار گرفته و به اتهام او رسیدگی می‌کنیم. چه افراد به صورت رسمی و با گذرنامه از مرزهای رسمی کشور خارج شده باشد و چه به صورت غیر رسمی.»

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates