28.10.2015

رئیس سازمان جاسوسی فرانسه: خاورمیانه تمام شد/ دولت بشار اسد فقط کنترل یک سوم سوریه را دارد

عصرایران: “خاورمیانه آینده” حتما با خاورمیانه بعد از جنگ جهانی دوم متفاوت خواهد بود / سوریه در واقعیت، تجزیه و تقسیم شده است. دولت سوریه تنها بر بخش کوچکی از این کشور سیطره دارد. یعنی یک سوم. شمال سوریه در کنترل کردهاست و مرکز سوریه هم در دست داعش است.
رئیس سازمان جاسوسی فرانسه گفت: خاورمیانه ای که می شناختیم به پایان رسید.

به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، “برنار باژولیه” روز سه شنبه در نشستی درباره فعالیت های اطلاعاتی – امنیتی در واشنگتن گفت: خاورمیانه ای که می شناختیم؛ تمام شد و بازگشتی در کار نیست.

وی افزود: کشورهایی مثل عراق یا سوریه به هیچ وجه مرزهای قبلی خود را پس نخواهند گرفت.

رئیس سازمان جاسوسی فرانسه: خاورمیانه تمام شد/ دولت بشار اسد فقط کنترل یک سوم سوریه را دارد

باژولیه که ریاست اداره عمومی امنیت خارجی (دی جی اس ای) سازمان اطلاعات و امنیت فرانسه را برعهده دارد ادامه داد: خاورمیانه ای که می شناختیم به پایان رسید و شک دارم دوباره بازگردد. ما می بینیم که سوریه در واقعیت، تجزیه و تقسیم شده است. دولت سوریه تنها بر بخش کوچکی از این کشور سیطره دارد. یعنی یک سوم. شمال سوریه در کنترل کردهاست و مرکز سوریه هم در دست داعش است.

وی تاکید کرد: همین وضعیت در عراق نیز برقرار است. فکر نمی کنم امکانی برای بازگشت به وضعیت سابق داشته باشیم.

باژولیه ادامه داد: منطقه خاورمیانه دوباره در آینده باثبات خواهد شد اما برچه اساسی، الان نمی دانم. اما حتما وضعیت آینده با وضعیت فعلی که پس از جنگ جهانی دوم ترسیم شده متفاوت خواهد شد.

وی افزود: “خاورمیانه آینده” حتما با خاورمیانه بعد از جنگ جهانی دوم متفاوت خواهد بود.

“جان برینان” رئیس سازمان اطلاعات امنیت مرکزی آمریکا (سیا) نیز در این نشست حضور داشت.

رئیس سیا هم نظری شبیه مقام فرانسوی ارائه کرد و گفت: وقتی به سوریه، لیبی، عراق و یمن نگاه می کنم سخت است تصور کنیم دولت مرکزی در این کشور وجود خواهد داشت و بتواند کنترل مرزهای این کشورها را که بعد از جنگ جهانی دوم ترسیم شد را به دست بگیرد.

وی افزود: راه حل نظامی در هر کدام از این کشورها غیرممکن است. حرکت برای یافتن راه حل نهایی در این کشورها اشتباه است بلکه باید گام های کوچک را دنبال کرد و با استفاده از اعتمادسازی میان طرف های درگیر، باید از شدت تنش ها و بحران کاست.

این نشست توسط دانشگاه جرج واشنگنتن برگزار شد.

پیام برای این مطلب مسدود شده.

Free Blog Themes and Blog Templates